خیلی از ما تصور خوب و دلنشینی از کار با چوب داریم. با این وجود همه نمی‌توانند در کلاس‌های نجاری ثبت نام کنند یا ابزارهای حرفه‌ای برای خودشان بخرند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، می‌توانید لذت نقاشی را از پروژه‌های کوچک‌تر شروع کنید. مثلا ساخت پرنده چوبی با چند چاقو و ابزار ساده که حتی نیاز به تجربه هم ندارد. با ساختنی همراه باشید و ساخت مجسمه پرنده را یاد بگیرید.

در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور از ساده‌ترین روش‌ها و ابزارها برای ساخت پرنده چوبی استفاده کنید. البته اولین پرنده چوبی که بسازید، احتمالا خیلی با تصویر بالا فرق خواهد داشت اما با تمرین بیشتر و صرف زمان می‌توانید مجسمه‌هایی بهتر از اینها درست کنید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم ابتدا مراحل را روی یک تکه چوب کهنه تمرین کنید و سپس سراغ چوب اصلی بروید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت پرنده چوبی

  • چوب لاله درختی ۴.۹ در ۱.۱۶ اینچی – می‌توانید از انواع دیگر چوب هم استفاده کنید.
  • چاقو – می‌توانید از چاقوی جیبی معمولی استفاده کنید اما چاقوی مخصوص تراشکاری بهتر است.
  • موم عسل
  • کاغذ سنباده
  • الگوی پرنده
  • چسب

گام دوم: الگوی ساخت پرنده را ببرید

الگویی که در تصاویر بالا می‌بینید را روی کاغذ بکشید و دور بری کنید. در مجموع به چهار الگو برای بالا، پایین، راست و چپ چوب نیاز داریم (الگوهای بالا و پایین شبیه هم هستند).

گام سوم: الگوها را روی چوب بچسبانید

حالا الگوهایی که بریدید را با چسب چوب روی چهار طرف چوب بچسبانید. در تصاویر بالا می‌بینید که ما از چوب گیلاس استفاده کردیم که بسیار خوشرنگ است. اما اگر تجربه کنده کاری و خراطی ندارید، از همان چوب لاله درختی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :
سوخت نگاری با الکتریسیته را یاد بگیرید و رنگ تازه‌ای به وسایل چوبی بدهید

گام چهارم: چوب را از روی خطوط ببرید

برای این مرحله از ساخت پرنده چوبی به تکنیک خاصی نیاز ندارید. فقط باید خطوط را دنبال کنید و برش‌ها را دقیقا از روی خطوط بزنید. بعد از چند دقیقه جهت و پوزیشن مناسب دستتان را پیدا خواهید کرد.

بعد از اینکه تمام خطوط هر چهار طرف را بریدید، پرنده شبیه به تصویر آخر می‌شود.

گام پنجم: پرنده را شکل بدهید

حالا یک پرنده با لبه‌های تیز و شکل کاملا هندسی دارید. از اینجا به مرحله اصلی ساخت پرنده چوبی می‌رسیم. باید با چاقوی تراشکاری کار کنید و لبه‌های تیز را گرد کنید. پرنده را شکل بدهید و جزییاتی مثل نوک و دم پرنده را ایجاد کنید.

گام ششم: پرنده را سنباده بکشید

برای اینکه تمام لبه‌ها و گوشه‌های تیز باقیمانده از مراحل قبل از بین برود، با کاغذ سنباده ۱۵۰ کار کنید. در پایان این مرحله پرنده باید به شکل نهایی مورد نظرتان رسیده باشد.

بعد از کاغذ ۱۵۰، سراغ سنباده ۲۲۰ و ۳۲۰ بروید و سطح پرنده چوبی را کاملا صاف و یکدست کنید. این آخرین مرحله سنباده کاری است و باید مطمئن شوید تمام نواقص ظاهر پرنده چوبی از بین می‌رود.

گام هفتم: پرنده را پرداخت کنید

بعد از سنباده کاری یک دستمال تمیز روی پرنده بکشید تا خاک‌ اره‌ها کاملا تمیز بشوند. در آخرین مرحله ساخت پرنده چوبی هم باید با دستمال یک لایه موم عسل روی چوب بزنید و

منتظر بمانید تا خشک بشود. این واکس چوب طبیعی یکی از بهترین انتخاب‌هاست و خودتان می‌توانید در خانه آن را درست کنید.

در ساختنی بخوانید :
با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

پرنده چوبی آماده است

بعد از ساخت اولین پرنده چوبی، تازه ماجرا شروع می‌شود. می‌توانید مجسمه‌های چوبی با اشکال پیچیده‌تر و طرح‌های دلخواهتان بسازید. توصیه ما اینست که همیشه از الگو استفاده کنید تا سرعت و دقت‌تان با هر مجسمه بیشتر بشود.

منبع