آموزش رنگ کاری مبلمان در خانه (مخصوص رویه یا پارچه مبل)

0
10
رنگ کاری مبلمان در خانه

در هر خانه‌ای مبل و صندلی قدیمی پیدا می‌شود. با یک جستجوی ساده در ساختنی می‌توانید راه‌های زیادی برای نونوار کردن آنها پیدا کنید؛ مثلا عوض کردن رویه آنها. رنگ کردن رویه هم یکی دیگر از این راه‌هاست که ساده‌تر است. در این ساختنی یک تکنیک رنگ کاری مبلمان در خانه را یاد می‌گیرید که هیچ محدودیتی ندارد و می‌توانید ترکیب‌های بسیار زیبایی با آن خلق کنید.

در این روش رویه مبلمان را با قلم مو رنگ می‌کنیم. این روش رنگ کاری مبلمان در خانه امکان ساخت مبلمان بسیار شیک و لوکس با کمترین هزینه را به شما می‌دهد. دقت کنید این روش فقط روی روکش پارچه‌ای کار می‌کند. البته ما برای ست کردن روکش با بدنه مبلمان، چوب را هم رنگ می‌زنیم.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای رنگ کاری مبلمان در خانه

  • مدیوم آکریلیک مات
  • رنگ آکریلیک
  • رنگ آکریلیک متالیک
  • کربنات کلسیم
  • قلم مو

گام دوم: بدنه مبل را رنگ بزنید

قبل از اینکه بخواهید سراغ رنگ کردن روکش پارچه‎ای مبلمان بروید، بهتر است بدنه را بررسی کنید. اگر بدنه چوبی رنگ و رو رفته است یا با رنگ‌هایی که برای رنگ کاری مبلمان انتخاب کردید همخوانی ندارد، باید بدنه را هم رنگ کنید.

در این ساختنی روکش پارچه‌ای مبل را با مدل ژئود رنگ می‌کنیم که سفید و خاکستری زیادی دارد. به همین خاطر یکی از بهترین رنگ‌ها برای بدنه مبل،‌ رنگ سیاه است. برای رنگ کردن بدنه مبل به رنگ سیاه از یک سهم کربنات سدیم و چهار سهم رنگ آکریلیک سیاه میناکاری براق استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :
جعبه کادویی کاغذی با طرح قلب بدون نیاز به ربان و چسب بسازید

با قلم مو رنگ را روی چوب بزنید و هر جا پارچه و چوب با هم تماس داشتند، پارچه را عقب بزنید تا دسترسی به چوب کامل بشود. این رنگ بلافاصله روی چوب را می‌پوشاند و بعد از خشک شدن ظاهر بسیار خوبی دارد. دقت کنید آکریلیک خیلی زود ظاهر خشک پیدا می‌کند اما خشک شدنش زیاد طول می‌کشد.

گام سوم: رنگ‎های طرح ژئود را انتخاب کنید

برای ساخت طرح ژئود کمی خاکستری گرم را با سفید، سیاه و نارنجی مخلوط می‌کنیم. ساخت این ترکیب بسیار ساده است؛ فقط باید رنگ‌ها را در حجم‌های مختلف در یک ظرف بریزید و با چوب بستنی هم بزنید تا طرح ژئود ایجاد بشود. با اینکار یک طرح آماده دارید که می‌توانید هنگام رنگ کاری مبلمان به آن رجوع کنید.

حالا می‌توانید سراغ پارچه مبل بروید. قبل از هر چیز بگوییم که این تکنیک برای پارچه‌های طرح‌دار یا نرم مثل مخمل مناسب نیست. پارچه باید سطح صاف داشته باشد تا بتوانید رویش را با خیال راحت نقاشی کنید. در ضمن تمیز بودن پارچه هم مهم است. پس اگر لازم است قبل از رنگ‌آمیزی، پارچه مبل را بشویید.

برای شروع یک لایه کامل مدیوم مات روی پارچه بزنید. سپس روی این مدیوم می‌توانید خطوط طرح ژئود را بکشید. هنگام کشیدن این طرح از ترکیب رنگی که در مرحله قبل ساختید، استفاده کنید. در واقع می‌توانید همان را در مقیاس بزرگتر روی پارچه پیاده کنید.

رنگ‌های مختلف را کنار هم قرار بدهید و با اضافه کردن خمیدگی و پرشدگی جذابیت بیشتری به طرح بدهید. می‌توانید خطوط را در قسمت‌های دلخواهتان نازک یا عریض کنید.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت لوستر چوبی با طراحی شیک و متفاوت

گام چهارم: خطوط رنگی نازک را اضافه کنید

با یک قلم‌موی ریز خطوط رنگی را به طرح رنگ کاری مبلمان اضافه کنید. ضخامت و جای این خطوط را هم مرتب تغییر بدهید تا تنوع طرح حفظ بشود.

اضافه کردن رنگ‌های متالیک به رنگ‌های خنثی مثل سفید، سیاه و خاکستری می‌تواند کارتان را زیباتر کند.

گام پنجم: پشت مبل را رنگ کنید

برای رنگ کردن پشت مبل از همین روش ولی با رنگ‌ها تیره‌تر استفاده کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که طرح‌ها نباید به پایان برسند و باید به سمت لبه‌های بدنه ادامه داشته باشند. می‌توانید بدنه چوبی را هم با روزنامه یا نایلون بپوشانید تا لک نشود.

گام ششم: جزییات رنگ کاری مبلمان را اضافه کنید

یکبار کل طرح مبل را بررسی کنید و هرجایی که لازم بود را اصلاح کنید. فراموش نکنید مداوم بودن طرح‌ها خیلی مهم است.

مبلمان رنگ شده آماده است

این تکنیک رنگ کاری مبلمان در خانه را می‌توانید با هر طرح و ترکیب رنگ دیگری هم پیاده کنید. مهمترین نکته استفاده از رنگ آکریلیک خوب و باکیفیت است.  تجربه خودتان از رنگ کاری مبلمان در خانه را به کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع