صندلی نیمکتی یا مبل نیمکتی یکی از مبلمانی است که برای سالن‌های شلوغ یا نشیمن‌های کوچک بسیار مناسب است. اگر احساس می‌کنید خانه شما هم به چنین چیزی نیاز دارد، دست به کار شوید و خودتان یکی بسازید. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور صندلی نیمکتی با پایه‌های ذوزنقه در ابعاد دلخواهتان بسازید.

در این طراحی با اضافه کردن زوایای متعدد به صندلی، ظاهرش را شیکتر خواهیم کرد. ساخت مبل نیمکتی با این روش تجربه زیادی نمی‌خواهد اما باید ابزارهای نجاری داشته باشید. در ضمن ما برای ساخت صندلی نیمکتی از یک در کهنه استفاده می‌کنیم اما چوب خام یا انواع دیگر وسایل چوبی هم قابل استفاده خواهد بود.

گام اول: چوب را انتخاب کنید

ما نیمکت‌ و پایه‌هایش را از یک در قدیمی می‌سازیم. این در از چنس چوب سخت است و به همین خاطر بهترین انتخاب برای ساخت نیمکت چوبی است. شما هم می‌توانید از همین درهای قدیمی، چوب خام یا هر نوع وسیله چوبی کهنه دیگر استفاده کنید.

گام دوم: الوارها را آماده کنید

اگر شما هم از در کهنه برای ساخت صندلی نیمکتی استفاده می‌کنید، ابتدا باید قرنیزهای دورش را جدا کنید. مهمترین قطعه پنل وسطی است که باید آن را بدون آسیب از وسط در بیرون بیاورید.

بعد از اینکه همه میخ‌ها را بیرون آوردید، آنها را از گندگی رد کنید تا روکش خارجی پاک بشود. برای اینکه چوب کاملا تمیز و خام بشود، باید چند دور آن را از گندگی رد کنید.

کارتان وقتی تمام است که هسته داخلی نمایان بشود. چیزی که فقط چوب خام است و هیچ روکش یا رنگی رویش ندارد و کاملا صاف و یکدست است.

در ساختنی بخوانید :
با قوطی های فلزی باربیکیو بسازید!

گام سوم: تخته رویی نیمکت را مونتاژ کنید

تخته‌هایی که آماده‌ کرده‌اید را از ماشین کف‌رند رد کنید تا گوشه‌هایشان مربعی بشوند و برای چسباندن آماده بشوند. البته قبل از اینکار لبه مقابل را صاف کنید تا هر دو لبه موازی بشوند.

حالا هر چهار گوشه الوار باید مربعی باشند و طرف‌های مقابل با یکدیگر موازی باشند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود چسباندن تخته‌ها ساده‌تر بشود.

به تخته‌ها چسب بزنید و آنها را با کلمپ ببندید. یک شب صبر کنید تا چسب کاملا خشک بشود.

گام چهارم: پایه‎های ذوزنقه‌ای را بسازید

وقتی منتظر خشک شدن تخته رویی صندلی نیمکتی هستید، سراغ ساخت پایه‌های میز بروید. چون قصد داریم پایه‌های میز را رنگ کنیم، کیفیت چوب‌ چندان مهم نیست و می‌توانید از تکه‌های باقیمانده استفاده کنید. اما باید آنها را چندبار از گندگی و کف‌رند رد کنید تا سطحشان صاف و گوشه‌هایشان مربعی بشود. البته همین کار را می‌توانید با اره دستی هم انجام بدهید.

برای پیدا کردن زاویه مناسب، باید ابتدا طرح را روی کاغذ بکشید. ما اینکار را انجام دادیم و زاویه مناسب باید ۸۵ درجه باشد.

بعد از صاف کردن هر طرف هر کدام از قطعات، از یک تخته ترمز برای بریدن طرف مقابل تخته‌ها استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید برش‌های پی در پی با طول یکسان بزنید.

گام پنجم: پایه‎ها را مونتاژ کنید

برای مونتاژ پایه‌های صندلی نیمکتی از پیچ مخفی و میله چوبی استفاده می‌کنیم. برای اینکه بتوانید سوراخ‌ها را درست و طبق زاویه ۸۵ درجه دریل کنید، باید یک الگو بسازید.

بعد از اینکار باید یک تکه چوب ببرید تا دریل کردن سوراخ‌های اولیه را ساده‌تر بکند. پایه‌ها باید طوری تنظیم بشوند که لبه‌هایشان بر میز عمود باشد و بتوانید سوراخ‌ها را صاف دریل کنید.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت گوی چراغدار ایستگاه فضایی بین‌المللی برای طرفداران نجوم

حالا می‌توانید با سوراخ‌های اولیه مونتاژ پایه‌ها را شروع کنید. برای اینکه در حین مونتاژ و پیچ کردن، پایه‌ها تکان نخورند از کلمپ استفاده کنید.

سپس از میله چوبی چند تکه کوچک ببرید و آنها را داخل سوراخ‌های پیچ‌ها بچسبانید تا پیچ‌ها مخفی بشوند. بعد از خشک شدن چسب هم روی میله‌ها را سنباده یا اره بکشید تا کاملا صاف بشوند.

قبل از اینکه دوباره سراغ رویی نیمکت بروید، یکبار کل پایه‌ها را سنباده بکشید.

گام ششم: تخته رویی صندلی نیمکتی را کامل کنید

بعد از اینکه چسب خشک شد و کلمپ‌ها را باز کردید، تخته رویی را در ابعاد دقیق ببرید و گوشه‌هایش را مربعی کنید. بعد از اینکه تخته را بریدید، آن را سنباده بکشید و پرداخت کنید. ما از روغن دانمارکی استفاده کردیم تا گره‌های طبیعی چوب بهتر دیده بشوند.

گام هفتم: نیمکت را مونتاژ کنید

قبل از اینکه پایه‌ها را پرداخت کنید، چند سوراخ کانترسینک برای وصل کردن پایه‌ها به تخته رویی دریل کنید.

برای اینکه پایه‌ها ظاهر استیل پیدا کنند، چند لایه رنگ مشکی رویشان پرینت کنید. بعد از خشک شدن رنگ، جای پایه‌ها را علامت بزنید و آنها را سر جایشان بیاندازید. سپس با چند واشر آنها را سر جایشان پیچ کنید.

صندلی نیمکتی آماده است

حالا یک صندلی زیبا و جادار در خانه دارید که می‌توانید همه جای خانه از آن استفاده کنید. تجربه خودتان از ساخت صندلی نیمکتی را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع