آموزش تعویض روکش مبل و صندلی در خانه بدون استفاده از چرخ خیاطی

0
22
تعویض روکش مبل

تعمیر مبلمان در خانه کاریست که زمان زیادی نمی‌برد اما می‌تواند وسایل قدیمی یا کثیف را حسابی نونوار و تمیز کند. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور تعویض روکش مبل و صندلی را در خانه با کمترین وسایل انجام بدهید. این روش نیاز به چرخ خیاطی ندارد و همه دوخت‌هایش با دست انجام می‌شود.

دقت کنید این روش تعویض روکش مبل و صندلی برای آن دسته مبل‌هایی است که قسمت نشیمن یا پارچه‌ای آنها یک تکه است. اگر مدل مبل یا صندلی دیگری دارید، باید تغییراتی در این روش ایجاد کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای تعویض روکش مبل

 • قیچی
 • چکش
 • منگنه کش
 • انبردست
 • اسپری چسب ۷۷ یا انواع دیگر چسب مناسب پارچه
 • فوم داکرون
 • فوم ۱/۲ اینچی – اختیاری
 • سوزن منگنه مخصوص روکش مبل
 • منگنه‌زن
 • پارچه نو
 • کاور ضدغبار

گام دوم: پارچه قدیمی را بردارید

کارتان را با باز کردن نشیمن از بدنه صندلی شروع کنید. معمولا نشیمن یا قسمت پارچه‌ای با چهار پیچ یا میخ در چهار گوشه به بدنه صندلی وصل می‌شود. صندلی را برعکس روی زمین بگذارید تا این چهار پیچ را ببینید و بتوانید آنها را باز کنید.

بعد از جدا کردن نشیمن، زمانبرترین مرحله تعویض روکش مبل آغاز می‌شود: جدا کردن منگنه‌ها. سعی کنید منگنه‌ها را سالم بیرون بیاورید. اگر منگنه شکست و نتوانستید آن را بیرون بکشید، با چکش رویش بزنید تا کاملا داخل نشیمن فرو برود. به این ترتیب دیگر پارچه جدید را زخمی نخواهد کرد.

گام سوم: فوم و لایه بالشتی را اضافه کنید

اگر احساس می‌کنید لایه‌های فوم یا بالشتک خود صندلی کم است، خودتان یک لایه فوم ۱/۲ اینچی به زیر پارچه اضافه کنید. این فوم را درست به شکل لایه‌های داخل نشیمن برش بزنید. همینطور که در تصویر می‌بینید گوشه‌های پایینی هم مطابق با فوم‌های اصلی برش خورده‌اند.

در ساختنی بخوانید :
با وسایل بازیافتی یک گلدان رومیزی شیک بسازید

برای اضافه کردن لایه‌های فوم جدید به نشیمن، ابتدا به آنها اسپری چسب بزنید و دو دقیقه صبر کنید تا چسبناک بشوند. سپس آنها را روی نشیمن صندلی بچسبانید.

همچنین می‌توانید با اضافه کردن یک لایه فوم داکرون یا فیلتر مدل ابری به نشیمن، آن را راحت‌تر هم بکنید. این لایه را هم به روش همان فوم بچسبانید و لبه‌های اضافی آن را به زیر نشیمن تا بزنید. برای فوم هم همین کار را بکنید اما گوشه‌های فوم را برش اریب بزنید تا لایه‌های جدید روی هم نیفتند و پف نکنند.

در ضمن این لایه باعث می‌شود پارچه جدید بهتر روی نشیمن بنشیند و در نتیجه تعویض روکش مبل کیفیت بهتری پیدا کند. در ضمن هیچ چیز را به روی نشیمن صندلی منگنه نکنید تا راحتی نشیمن کم نشود.

گام چهارم: پارچه جدید را اضافه کنید

حالا می‌توانید پارچه‌ای که برای تعویض روکش مبل انتخاب کرده‌اید را برش بزنید. اندازه پارچه باید آنقدر باشد که راحت زیر نشیمن تا بشود و بتوانید آن را منگنه بزنید. وقتی گوشه‌ها را تا می‌زنید بیشتر دقت کنید تا قلمبه یا چروک نشوند. اگر پارچه‌ را در گوشه‌ها محکم بکشید و وقتی سفت نگه داشته‌اید، منگنه را بزنید این مشکل پیش نمی‌آید.

وقتی هر چهار طرف پارچه را منگنه کردید، حاشیه اضافی پارچه را ببرید. دقت کنید منظورمان قسمت‌هایی است که زیر صندلی قلمبه خواهند شد نه حاشیه نزدیک به منگنه‌ها.

گام پنجم: کف نشیمن صندلی را بپوشانید

برای اینکه منگنه‌های زیر نشیمن صندلی دیده نشوند، کف نشیمن را با یک لایه کاور ضدغبار بپوشانید. این پارچه مشکی نازک نمی‌گذارد به مرور زمان تکه‌های ریز فومی که از نشیمن جدا می‌شوند، روی زمین بریزند.

در ساختنی بخوانید :
در دل طبیعت و بدون ابزار برقی میز پیک نیک بسازید

این پارچه را کمی کوچکتر از ابعاد کف صندلی ببرید و زیر نشیمن منگنه کنید.

گام ششم: نشیمن را روی صندلی بگذارید

حالا کار تعویض روکش مبل تمام است و می‌توانید نشمین را سر جایش وصل کنید. به همین سادگی می‌توانید پارچه‌های سوخته، لک‌دار یا قدیمی مبل و صندلی را تعویض کنید. در ضمن اگر می‌خواهید این تکنیک را برای صندلی اداری پیاده کنید، این آموزش تعویض روکش صندلی را بخوانید.

منبع