نگران برخورد سیارک ۲۰۰۶QV89 با زمین نباشید؛ شانس ۱ در ۷۰۰۰ است!

0
6
سیارک 2006QV89
سیارک ۲۰۰۶QV89

هربار که دانشمندان خبر نزدیک شدن یک سیارک به زمین را اعلام می‌کنند، گوشه و کنار اینترنت پر می‌شود از گمانه‌زنی درباره برخورد آن سیارک با زمین. اگر شما هم از این گوشه و کنارها خبر برخورد سیارک ۲۰۰۶QV89 با زمین در ماه سپتامبر را شنیده‌اید و می‌خواهید اصل قضیه را بدانید با ساختنی همراه باشید.

قبل از هر چیز بگوییم که تعداد سیارک‌های نزدیک زمین در سال‌ها اخیر نسبت به قبل بیشتر نشده است. فقط ما بهتر می‌توانیم آنها را تشخیص بدهیم.

جدیدترین این سیارک‌های نزدیک زمین، سیارک ۲۰۰۶QV89 است که ما به اختصار به آن QV می‌گوییم. این سیارک یک صخره سنگی به اندازه یک زمین فوتبال است. هول نکنید؛ در واقع قطرش فقط ۴۰ متر است و ۱۰۹ متر طول و ۴۸.۵ متر عرض دارد. نگرانی مردم از برخورد این سیارک با زمین از دو چیز ناشی می‌شود. یکی سایت‌هایی که برای جذب کلیک تظاهر به نگرانی می‌کنند و مهمتر از آن قرار گرفتن سیارک QV در لیست خطر آژانس فضایی اروپا.

این لیست‌های خطر فقط به این معنا هستند که خطر برخورد جرم آسمانی با زمین صفر نیست. قرار گرفتن سیارک ۲۰۰۶QV89 در این لیست به این معنی نیست که سیارک خیلی بزرگ است یا اگر با زمین برخورد کند، تمدن انسانی را با خطر مواجه می‌کند. بلکه فقط به این معنی است که دانشمندان آن را شناسایی کرده‌اند و آن را با یکی از چندین تلسکوپ روی زمین زیر نظر دارند.

تصویرسازی سیارک TB145 معروف به شهاب مرگ
تصویرسازی سیارک TB145 معروف به شهاب مرگ

طبق اعلام آژانس فضایی اروپا، شانس برخورد سیارک ۲۰۰۶QV89 با زمین ۱ در ۷۲۹۹ است. برای اینکه درک بهتری از مقدار خطر این سیارک داشته باشید، شانس برخورد را در مقیاس یک تا صد در نظر بگیرید. یک نقطه نامعلوم بین صفر و یک که چندان ارزش نگرانی ندارد. البته موارد دیگری هم برای اثبات بی‌اهمیت بودن این سیارک وجود دارد. در لیست خطر آژانس فضایی اروپا ۸۵۰ سیارک دیگر هم وجود دارد که قطر برخی از آنها به یک کیلومتر هم می‌رسد.

در ساختنی بخوانید :
اولین پیاده رو مجهز به Wi-Fi در جهان

سیارک QV حدود ۶.۷ کیلومتر با زمین فاصله دارد و تا ماه سپتامبر به نزدیکترین نقطه خودش به زمین نخواهد رسید. این زمان برای اتخاد تدابیر ضروری – در صورت اتفاق افتادن ۱ شانس در ۷۰۰۰ هزار – کافی به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد چیز نگران‌کننده‌ای درباره سیارک ۲۰۰۶QV89 وجود ندارد. ناسا، آژانس فضایی اروپا و سایر کشورهای فعال در حوزه علوم فضایی همواره سیارک‌ها و سایر اجرام نزدیک زمین را زیر نظر دارند. دقیقا به همین خاطر است که زیاد درباره آنها می‌شنویم و می‌خوانیم.

اینها تمام سیارک‌ها و دنباله‌دارهای نزدیک زمین هستند که ناسا آنها را زیر نظر دارد
اینها تمام سیارک‌ها و دنباله‌دارهای نزدیک زمین هستند که ناسا آنها را زیر نظر دارد

اگر درباره سیارک QV نگران هستید یا کسی را می‌شناسید که در اینباره نگران است، یک نکته را فراموش نکنید. درست است که آژانس فضایی اروپا یک لیست خطر دارد که ۸۵۰ سیارک به همراه سیارک QV (که به زودی فراموش می‌شود) در آن قرار دارند اما این آژانس لیست‌های دیگری هم دارد.

منظورمان لیست اولویت است که اجرام نیازمند به پیگیری و بررسی را طبقه‌بندی می‌کند. خود این لیست هم چهار زیر مجموعه اولویت پایین، مفید، ضروری و حیاتی دارد. پس فقط وقتی نگران بشوید که بشنوید سیارکی در زیر مجموعه حیاتی لیست اولویت قرار گرفته باشد.

منبع