گل و گیاه طبیعی بهترین زینت هر خانه‌ای است. خیلی افراد زیبایی گل را به هر وسیله تزیینی گران قیمتی ترجیح می‌دهند. چنین انتخابی زیبایی و طراوت خانه را چند برابر می‌کند و البته به گلدان‌های زیادی هم نیاز دارد. اگر جزو این افراد هستید و از گلدان‌های معمولی خسته شده‎‌اید، توصیه می‌کنیم گلدان دیواری را امتحان کنید. گلدانی که با بطری شیشه‌ای ساخته می‌شود و دیوارهای یکدست را به گلستان تبدیل می‌کند!

طراحی این گلدان‌های دیواری بسیار ساده است. با ترکیب یک صفحه چوبی و یک هولدر پلاستیکی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده، یک پایه می‌سازیم و بطری شیشه‌ای را داخلش قرار می‌دهیم. مهمترین مزیت این گلدان دیواری نسبت به سایر مدل‌ها اینست که گلدان به راحتی از پایه بیرون می‌آید و همین تعویض آب یا گل را ساده‌تر می‌کند.

اگر دوست دارید این گلدان را بسازید اما پرینتر سه بعدی ندارید، مدل سه بعدی را دانلود کنید و از آن به عنوان الگوی ساخت هولدر به روش‌های دیگر استفاده کنید. می‌توانید این هولدر را هم از چوب یا هر متریال دیگری بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • چوب بازیافتی
  • بطری شیشه‌ای
  • اسپری رنگ
  • میخ
  • چوب

ابزار مورد نیاز

  • اره مویی
  • دریل
  • چکش
  • پرینتر سه بعدی
  • کاغذ سنباده

گام دوم: هولدر را طراحی کنید

این هولدر یا گیره دور گردن بطری شیشه‌ای قرار می‌گیرد. به همین خاطر شکلش به شکل بطری بستگی دارد. اگر مدل بطری شما با چیزی که در تصاویر می‌بینید فرق دارد، باید مدل سه بعدی را ویرایش کنید.

ما مدل سه بعدی هولدر را با Tinkercad طراحی کردیم. شما می‌توانید فایل STL را از اینجا دانلود کنید و اگر لازم بود تغییرات کافی را روی همین فایل اعمال کنید.

در ساختنی بخوانید :
چراغ رومیزی با طراحی نوستالژیک و منحصر به فرد بسازید

گام سوم: هولدر را پرینت کنید

هولدر گلدان دیواری را با فیلامنت PLA و رزولوشن پایین پرینت کنید. بعد از پرینت یک هولدر، آن را دور گردن بطری تست کنید. اگر ابعاد هولدر اشکالی نداشت، می‎توانید به تعداد بطری‌ها هولدر بسازید.

گام چهارم: چوب بازیافتی پیدا کنید

برای ساخت پایه چوبی گلدان می‌توانید از چوب‌های کهنه استفاده کنید. ما یک الوار از پالت چوبی کهنه درآوردیم. شما می‌توانید هر تکه چوبی که قابل استفاده باشد را انتخاب کنید.

گام پنجم: چوب را ببرید

پایه گلدان دیواری به شکل شش ضلعی است. یک شش ضلعی در اندازه دلخواه روی کاغذ بکشید و دوربری کنید. سپس این کاغذ را روی چوب بگذارید و چوب را هم با اره مویی ببرید. لزوما هم نباید ابزار برقی داشته باشید و همین کار با اره دستی هم قابل اجراست.

گام ششم: چوب را سنباده بکشید

بعد از برش باید لبه‎های شش ضلعی را کامل سنباده بکشید تا نرم و یکدست بشوند. اگر گوشه‌های تیز را نمی‌پسندید، آنها را با کاغذ سنباده گرد کنید.

گام هفتم: چوب را رنگ کنید

برای اینکه پایه‌ گلدان دیواری زیباتر بشود، ‌آن را با اسپری رنگ متالیک رنگ کنید. برای رنگ کردن چوب باید مطمئن شوید رویش هیچ خاک اره‌ یا غباری نباشد. اگر روی رنگ یا بین لایه‌های رنگ سنباده نرم بکشید، پایه چوبی ظاهر بهتری پیدا می‌کند.

گام هشتم: هولدرها را نصب کنید

هولدر یا گیره پرینت شده را روی پایه چوبی بگذارید و جای سوراخ‌های این قطعه را با ماژیک علامت بزنید. سپس روی هر علامت یک سوراخ اولیه با مته ۱/۸ اینچی دریل کنید. بهتر است موقع دریل کردن یک تکه چوب اضافی زیر پایه چوبی بگذارید تا به اشتباه سطح کارتان را سوراخ نکنید.

در ساختنی بخوانید :
شیلد سریال مانیتور خارجی بسازید و پردازنده ها با کنترل کنید

در نهایت هم گیره را با پیچ به پایه چوبی وصل کنید.

گام نهم: میخ‌ها را تنظیم کنید

اگر نمی‌خواهید برای آویزان کردن گلدان دیواری سوراخ‌های بزرگ روی دیوار بزنید، از دو میخ کوچک خم شده استفاده کنید. این درست مثل روش نصب قاب عکس است که می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند.

میخ‌ها را با کمی زاویه روی پایه چوبی بکوبید تا نوک میخ از طرف دیگر بیرون بزند. حالا می‌توانید پایه چوبی را روی دیوار بگذارید و میخ‌ها را با حفظ زاویه به دیوار بکوبید. خیلی مهم است که پایه کاملا به دیوار بچسبد و هیچ فاصله و شکافی بینشان نباشد.

گلدان دیواری آماده است

حالا فقط کافیست بطری را با آب پر کنید، گل را داخلش بگذارید و بطری را داخل گیره قرار بدهید. به همین سادگی می‌توانید یک ست گلدان زیبا بسازید و دیوارهای خانه را زیبا و البته خوشبو کنید.

منبع