سیگار الکترونیکی میوه‌ای که از همه اشکال نیکوتین سمی‌تر است

0
8
سیگار الکترونیکی
سیگار الکترونیکی

یک مطالعه جدید در دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد سیگار الکترونیکی میوه‌ای می‌تواند از خود نیکوتین هم سمی‌تر باشد. در این مطالعه از سلول‌های بنیادی برای مطالعه تاثیر مایع ویپ یا e-liquid روی بیماری‌های قلبی عروقی استفاده شده است. محققان طعم‌های مختلف سیگار را مورد آزمایش قرار دادند و در بین تمام آنها طعم‌های دارچین و منتول از همه سمی‌تر بود.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض دود مایع ویپ به سلول‌های اندوتلیال آسیب می‌زند؛ لایه نازکی از سلول‌ها که سطح داخلی رگ‌های خونی را می‌پوشانند و نقش مهمی در سلامتی قلب و عروق دارند.

مصرف سیگار عامل اصلی یکی از هر سه مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است. تاثیر قطعی مصرف مداوم سیگار در بیماری‌های قلبی عروقی ثابت شده اما شواهد علمی درباره سمی بودن سیگار الکترونیکی و تاثیرات آن روی سلامتی بسیار محدودند.

ون هی لی، پروفسور علوم پزشکی در دانشگاه آریزونا و عضو ارشد گروه تحقیقاتی درباره اهمیت چنین مطالعاتی می‌گوید: «معمولا سیگار‌های الکترونیکی به عنوان راهی ایمن برای ترک سیگار شناخته می‌شوند. تحقیق ما این ایده را مورد سوال قرار می‌دهد. علیرغم استفاده گسترده، تاثیرات قلبی عروقی طعم‌دهنده‌های شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی هنوز ناشناخته است. به همین خاطر با استفاده از روشی نوین در مطالعات سلول‌های بنیادی موفق به کشف اثرات مخرب این طعم‌دهنده‌ها و ریسک‌های قلبی و عروقی ناشی از آنها شدیم.»

طعم‌دهنده‌های سیگار الکترونیکی در آزمایشگاه

محققان تاثیر مایع ویپ روی سلول‌های اندوتلیال¬که سطح درونی رگ‌های خونی را می‌پوشانند را با استفاده از سلول‌های اندوتلیال مشتق شده از سلول‌های بنیادی پرتوان آزمایش کردند. این سلول‌های بنیادی امکان ساخت یک منبع نامحدود از هر نوع سلول انسانی را فراهم می‌کنند و در نتیجه محققان می‌توانند بیماری‌ها را در ظروف آزمایشگاهی مشاهده کنند.
این اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد این سلول‌های بنیادی می‌توانند مدل جایگزین برای مطالعه تاثیرات منفی سیگار الکترونیکی روی سلول‌های عروقی باشند.

در ساختنی بخوانید :
آیا بین احتمال ابتلا به سرطان و قد افراد رابطه ای وجود دارد؟

یافته‌ها حاکی از آنست که سلول‌های اندوتلیال که در معرض مایع ویپ – یا سلول‌های خونی گرفته شده از مصرف کنندگان ویپ – قرار گرفته‌اند زیست‎پذیری کمتری دارند و سطح آسیب‌دیدگی مولکول‌های DNA آنها بیشتر است. قابلیت تولید لوله‌های عروقی آنها هم کمتر است و مشارکت کمتری در بهبود زخم‌ها دارند.

محققان در نهایت سطوح نیکوتین در نمونه‌های خونی افراد بعد از استعمال سیگار الکترونیکی و سیگار معمولی را با هم مقایسه کردند. سطح نیکوتین موجود در خون هر دو گروه بعد از ۱۰ دقیقه استعمال سیگار با نرخ مشابه، یکسان بود!

سلول‌هایتان را سمی نکنید

سیگارهای الکترونیکی یا همان ویپ هر روز بیشتر از قبل مورد استقبال قرار می‌گیرند. رواج این سیگارها نسبت به سال گذشته رشد ۷۸ درصدی داشته است. این در حالیست که قرار گرفتن در معرض مایع سیگار الکترونیکی میوه‎ای عملکرد اختلال اندوتلیال را بدتر می‌کند که مقدمه بیماری‎های قبلی عروقی است. سمیت سلولی – به معنای توانایی برخی مواد شیمیایی در از بین بردن سلول‌های زنده – این مایع‎های ویپ متغیر است. آزمایش روی طعم‌های مختلف نشان می‌دهد دارچین بیشترین میزان سمیت سلولی را دارد.

بررسی روی طعم‌های دارچین و منتول نشان داده علت سمیت حداکثری این دو ماه، مواد شیمیایی است که در ساختشان به کار می‌رود.

پروفسور لی با استناد به یافته‌هایش در این تحقیق می‌گوید: «هیچ راه ایمنی برای استعمال سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد. این سیگارها آنقدر که قبلا تصور می‌شد سالم نیستند؛ به ویژه مدل‌های طعم‌دار. البته این لزوما درست نیست. برخی از تاثیرات ناشی از استعمال مایع ویپ به غلظت نیکوتین بستگی دارد اما برخی هم مستقل هستند و تاثیرات مخرب آنها هم از نیکوتین و هم از مواد شیمیایی طعم‌دهنده ناشی می‌شود.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند مطالعاتشان را ادامه بدهند و از همین روش برای مدلسازی سایر بیماری‌ها هم استفاده کنند. استفاده از سلول‌های بنیادی می‌تواند به منبع جدیدی برای شناخت بیماری‌های فردی و ژنتیکی و بیماری‌های قلبی عروقی تبدیل بشود. این مطالعه برتری‌های استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان به جای سلول‌های اندوتلیال را ثابت کرده است. باید دید این روش تا چه حد می‌تواند در زمینه مطالعات پزشکی و زیستی راهگشا باشد.

در ساختنی بخوانید :
اخبار علمی : ساخت طناب نخاعی مینیاتوری در آزمایشگاه

منبع