آموزش ساخت کاسه چوبی به شکل برگ با فرز سنگ‌بری

0
35
ساخت کاسه چوبی با مینی فرز
ساخت کاسه چوبی با مینی فرز

برای شکل دادن چوب همیشه نباید از ماشین خراطی استفاده کنید. مینی فرز هم یکی از ابزاریست که می‌توانید با آن چوب را شکل بدهید و وسایل جالب بسازید. مثل این کاسه چوبی که شبیه برگ است و ساختش آنقدر که به نظر می‌رسد، سخت نیست. البته برای کسانی که کمی تجربه کار با چوب داشته باشند.

در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور این کاسه چوبی را به شکل برگ و در اندازه دلخواهتان بسازید. شکل دادن و گرد کردن چوب با مینی فرز کمی زمان می‌برد و دشوار به نظر می‌رسد اما با کمی تمرکز به راحتی می‌توانید هر شکلی را دربیاورید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت کاسه چوبی

 • چوب دلخواه با ابعاد ۵۰×۲۰۰×۵۰۰ میلیمتر – ما از چوب کافور استفاده کردیم.
 • لاک چوب
 • تخته MDF سه میلیمتری

ابزار مورد نیاز

 • مینی فرز
 • چرخ کنده‌کاری ArborTech
 • دریل و پد سنباده
 • اره نواری یا اره مویی
 • دیسک ساینده
 • ماشین پوست
 • درمل
 • دریل ستونی
 • گیره اتوماتیک دستی

گام دوم: الگوی کاسه چوبی را بکشید

یک برگ که شکل متقارن نداشته باشد، پیدا کنید. دنبال چیزی بگردید که عرضش زیاد و شکلش جالب باشد.

حالا شکل برگ را می‌دانید و باید اندازه‌اش را تنظیم کنید. اندازه کاسه به شکل برگ و سایز چوب بستگی دارد. برای شروع بهتر است از اندازه استاندارد طول ۵۰۰ و عرض ۲۰۰ میلیمتر شروع کنید. حالا با این ابعاد شکل برگ را روی یک تکه MDF سه میلیمتری بکشید. حالا با اره نواری تخته را ببرید و با سنباده برگ را شکل بدهید.

سپس یک خط‌چین روی ساقه حکاکی کنید. به این ترتیب می‌تواند خط مرکز ساقه را علامت بزنید. برای اینکار از درمل و مته مخصوص حکاکی استفاده کنید.

وقتی الگو آماده شد می‌توانید شکل برگ روی چوب اصلی بکشید. خوبی شکل نامتقارن این است که می‌تواند الگو را برگردانید و دوتا را کنار هم حکاکی کنید. به این ترتیب چوب کمتری هدر می‌رود.

گام سوم: دور برگ را ببرید

برای بریدن شکل کلی برگ از اره نواری یا اره مویی استفاده کنید. درآوردن انحنای لبه برگ‌ها کمی سخت است و باید ابزاری را انتخاب کنید که کار با آن ساده باشد. برش‌ها را درست روی خطوط نزنید و کمی حاشیه در نظر بگیرید. به این ترتیب ریسک خطا کمتر می‌شود. اگر بتوانید انحناهای تیز را با یک حرکت ببرید، خیلی خوب می‌شود.

گام چهارم: دور چوب را برای حکاکی آماده کنید

برای اینکه چوب را درست به شکل الگوی کشیده شده با مداد دربیاید، با سنباده نواری روی لبه‌ها کار کنید. اره نواری به خاطر داشتن سطح صاف و لبه منحنی برای شکل دادن کاسه چوبی بسیار مناسب است. البته این مرحله چندان ضروری نیست چون می‌توانید نواقص را در مرحله حکاکی برطرف کنید. این کار فقط مرحله حکاکی را ساده‎تر می‌کند.

برای صاف کردن سطح برگ چوبی هم باید آن را از دستگاه گندگی رد کنید. علت اینکه قبل از بریدن برگ، چوب را از گندگی رد نکرده‌ایم اینست که چوب بسیار ناهموار است. اما برگ هموارتر است و همین تنظیم ضخامتش را ساده‌تر می‌کند.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت دست سایبورگی کاربردی با پرینتر سه بعدی

بعد از اینکه شکل و ضخامت برگ را تنظیم کردید، کف کاسه را علامت بزنید. عرض برگ ۲۰۰ میلیمتر است و ما سطح صاف را ۴۰ درصد در نظر گرفتیم؛ یعنی ۸۰ میلیمتر. فاصله ۶۰ میلیمتر از لبه را علامت بزنید و یک خط صاف دور شکل بیرونی برگ بکشید.

گام پنجم: فضای کار را آماده کنید

برای حکاکی و کنده‌کاری با مینی فرز، رعایت نکات ایمنی خیلی مهم است. حتما به صورتتان نقاب بزنید؛ آن هم نقابی که کل صورت را بپوشاند و اجازه پوشیدن گوش گیر را هم به شما بدهد.

کاسه چوبی را هم با گیره به سطح کارتان وصل کنید. گیره اتوماتیک بهترین انتخاب برای اینکار است چون به راحتی می‌توانید آن را سر جایش ثابت کنید. یک فن هم پشت کار بگذارید تا خاک اره‌ها را پاک کند. به این ترتیب دید بهترین روی کار خواهید داشت.

دستکش هم دست کنید تا پوست دستتان در حین کنده‌کاری آسیب نبیند. از کلفت‌ترین دستکشی که دارید، استفاده کنید. کار با دستکش کمی سخت می‌شود اما ضروری است.

گام ششم: بیرون چوب را شکل بدهید

برای حکاکی شکل برگ کاسه چوبی از تیغه‌های کنده‌کاری Arbortech با مینی فرز استفاده کنید. تیغه turbo را به عنوان ابزار اصلی استفاده می‌کنیم و جزییات کوچکتر را هم با تیغه mini turbo درمی‎آوریم. می‌توانید از دیسک‌ها و تیغه‌های دیگر هم استفاده کنید اما این تیغه‌ها را سریعتر هستند و سطح کار را تمیزتر درمی‌آورند. ضمن اینکه به جای خاک اره، تراشه ایجاد می‌کند که هم برای ریه بهتر است و هم تمیز کردنش را ساده‎تر می‌کند. از دیسک backing بوش هم برای سایندگی استفاده می‌کنیم. سایز ۱۲۰ این دیسک‌ها بهترین انتخاب برای ساخت کاسه چوبی است.

برای شروع برگ را به لبه میز گیره کنید تا آویزان بماند. به این ترتیب می‌توانید لبه‌ها را حکاکی کنید. سعی کنید از قسمت علامت‌ گذاری شده به سمت لبه‌ها یک شعاع نرم ایجاد کنید. یک تا دو میلیمتر از لبه‌ها را با ابزارهای گردکننده و سنبادی بردارید. در تصویر سوم و چهارم می‌بینید چطور قطعه‌ای که درست بریده نشده را با این ابزارها برداشته شده است. عمق کاسه را می‌دانیم و هنگام برداشتن تکه‌هاب اضافی باید این عمق را در نظر داشته باشیم.

تغییر زاویه مینی فرز به شما کمک می‌کند قسمت‎های پوسیده چوب را به راحتی جدا کنید. در حین کنده‌کاری نباید چوب را از وضعیت صاف خارج کنید. بلکه باید آن نحوه دست گرفتن یا زاویه چوب را تغییر بدهید.

بعد از اینکه حاشیه اضافی را با تیغه turbo برداشتید، از دیسک بوش برای از بین بردن لبه‌های تیز استفاده کنید. حواستان باشد ساقه را مربعی نگه دارید چون تنها محل مناسب برای گیره کردن کاسه چوبی است. یکی از مهمترین جزییات خط تیز انتهای برگ است که باید انحنای مناسب داشته باشد. در تصویر هفتم می‌توانید شکل مناسب این خط را ببینید.

گام هفتم: داخل چوب را برای حکاکی آماده کنید

ضخامت دیواره مورد نظرتان برای کاسه چوبی را علامت بزنید. اشکالی ندارد اگر ضخامت را کمی بیشتر از اندازه دلخواهتان علامت بزنید. با استفاده از الگو هم خط مرکزی ساقه را علامت بزنید. برای اینکه مطمئن شوید در قسمت پایینی برگ هم عمق ثابت است، می‌توانید چند سوراخ به عنوان راهنما دریل کنید. دریل ستونی ابزار خوبی برای حفظ یکدستی و ثبات عمق کاسه است.

در ساختنی بخوانید :
بطری شیشه ای را به ظرف حبوبات ساده و کاربردی تبدیل کنید

حالا قسمت بیرونی کاسه گرد شده و گیره کردن آن به میز کمی دشوار است. برای وصل کردن کاسه به میز از ساقه استفاده کنید و سر دیگرش را هم با یک تکه چوب که به میز پیچ شده داخل گیره قرار بدهید. بین چوب و کاسه هم یک حوله بگذارید تا بتوانید کاسه را در حین کار کمی حرکت بدهید.

گام هشتم: داخل چوب را شکل بدهد

برای خالی کردن قسمت میانی برگ هم از تیغه turbo استفاده می‌کنیم. برای کنترل مینی فرز همیشه آرنج‌هایتان را کنار بدنتان قفل کنید و فرز را با محور ثابت روی چوب بچرخانید. اینکار حرکت بدن را محدود می‌کند و شانس خطا را کاهش می‌دهد. اگر ابزار را از بدنتان فاصله بدهید، قدرت کافی برای حرکات اضافه را خواهد داشت. وقتی بدنتان را به عنوان محور حرکت در نظر بگیرید، دیگر تیغه در چوب گیر نمی‌کند و فقط برش‌های سطحی می‎زند.

برای برش قسمت‌های عمیقتر، از تیغه mini turbo استفاده کنید. این تیغه بیشتر گوشه‌ها را برش می‌زند و بنابراین خیلی کم از لبه‌ها و کف کاسه چوبی برمی‌دارد. تیغه‌های کوچکتر برش‎های تیزتری ایجاد می‌کنند اما شعاع برش آنها کمتر است. به همین خاطر کنترل شما را روی قسمت‎های عمیق کاسه افزایش می‎دهند.

گام نهم: ساقه را شکل بدهید

ساقه سخت‎ترین بخش ساخت کاسه چوبی است. چون به دقت زیادی دارد از درمل با ست مته استفاده می‌کنیم تا کنترل بیشتری رویش داشته باشیم. ما از دو نوع دیسک استفاده می‌کنیم؛ یک مته سیلندری با سر خمره‌ای شکل و یک مته دیسکی کوچک. از مته دیسکی برای تنظیم عمق و از مته سیلندری برای گرد کردن ساقه استفاده می‌کنیم.

برای سطح رویی ساقه هم از دیسک سنباده استفاده کنید و سطحش را صاف کنید. خیلی مهم است که این قسمت را با بقیه لبه‎ها ترکیب کنید تا حالت مخروطی پیدا کند.

گام دهم: شکل کاسه چوبی را تمیز کنید

شکل برگ تقریبا درآمده، باید ضخامت دیواره را تنظیم کنید و مطمئن شوید ساقه حالت مخروطی دارد. یکبار دیگر ضخامت دیواره و خط مرکزی ساقه را علامت بزنید. برای این قسمت می‌توانید از هر نوع ابزار کنده‌کاری استفاده کنید. ما مغار با چهار شکل مختلف استفاده کردیم که کنترل کافی را فراهم می‌کند. ابتدا خطوط تیز روی بدنه کاسه را نرم کنید. سپس ساقه را شکل بدهید و شعاعش را کم کنید.

از مغارهای بزرگتر روی لبه‎ها استفاده کنید و مغار کوچکتر را به ساقه اختصاص بدهید.

گام یازدهم: کاسه چوبی را سنباده بکشید

برای پروژه‎های حکاکی و کنده‌کاری مثل این یکی، سنباده‌کاری طولانی‌ترین قمست کار است. کارتان را با دیسک‌های زبر مثل ولکرو شروع کنید و همین طور به سمت دیسک‌های نرمتر پیش بروید.

ما برای دریل از دیسک‌های سنباده ۷۵، ۵۰ و ۲۵ میلیمتری استفاده کردیم. دیسک کوچکتر را می‌توانید به درمل هم وصل کنید چون کنترلش نسبت به دریل ساده‎تر است. اما دیسک‎های بزرگتر فقط با دریل قابل استفاده هستند. دیسک‌های بزرگتر برای شکل دادن برگ بهترند چون می‌توانید سطوح یکدست‌تری ایجاد کنید. در حالیکه دیسک‎های کوچکتر برای کار روی انحناهای تیز مناسبند.

در ساختنی بخوانید :
هولدر هندزفری چوبی مخصوص گوشی های آیفون بسازید

برای سنباده کشیدن ساقه از سنباده ساینده با دست استفاده کنید. به این ترتیب بهتر می‌توانید لبه‎های تیز را گرد کنید. خیلی مهم است که انحناها یکدست باشند و اشکال به خوبی با هم ترکیب بشوند.

بعد از کار با سنباده ۱۲۰ و رساندن برگ به شکل ایده‎آل از کاغذ ۴۰۰ استفاده کنید. با این سنباده سطح صاف و ابریشمی ایجاد کنید و اثر دریل و سنباده ۱۲۰ را کاملا از روی چوب پاک کنید. حدود ۷۵ درصد از زمان سنباده‌کاری را به کاغذ ۱۲۰ بدهید. سنباده‌کاری نرم زمان زیادی نمی‌خواهید و خیلی زود تمام می‌شود.

گام دوازدهم: انتهای ساقه را شکل بدهید

داخل کاسه چوبی شکل گرفته و دیگر به ساقه به عنوان محل نصب گیره نیاز ندارید. برای شکل دادن ساقه هم از تیغه turbo استفاده کنید و انحنای ساقه را ایجاد کنید. انحنای سر سنباده نواری برای این قسمت برگ مناسب است و کارتان را ساده‌تر می‌کند. می‌توانید انتهای ساقه را هم گرد کنید تا هیچ قسمت تیزی آنجا باقی نماند. البته می‌توانید برای شکل دادن ساقه از مینی فرز هم استفاده کنید. دیسک را با زاویه‎ای که در تصاویر می‌بینید روی ساقه بگذارید و آن را به شکل دلخواهتان دربیاورید. برای از بین بردن رد دیسک مینی فرز هم از سنباده استفاده خواهیم کرد.

گام سیزدهم: باز هم سنباده بکشید

دوباره باید انحناهای برگ به ویژه ساقه را سنباده بکشید. کار روی انحناهای خارجی به مراتب ساده‌تر از انحناهای داخلی است. برای اینکار از ماشین پوست و پدهای فومی استفاده کنید. روی ساقه بیشتر وقت بگذارید و تمام تیزی‌ها و خطوط را از بین ببرید.

برای لبه‌های تیز از کاغذ ۲۴۰ استفاده کنید. تمام این لبه‌ها باید نرم و گرد بشوند. در ضمن فراموش نکنید برگ دیگر به گیره وصل نیست و همین ریسک کار را افزایش می‌دهد. پس بیشتر دقت کنید و مواظب انگشتانتان باشید.

گام چهاردهم: کاسه چوبی را پولیش بدهید

برای پرداخت برگ از لاک نیتروسلولز استفاده کنید. لاک براق برای کاسه مناسب نیست و ۳۰ درصد براقی کافی است. بهتر است لاک را روی چوب اسپری کنید تا یکدست پخش بشود.
لایه اول را روی کاسه اسپری کنید و صبر کنید خشک بشود. سپس لایه دوم و سوم را به همین ترتیب اضافه کنید اما بینشان سنباده ۶۰۰ بکشید.

کاسه چوبی آماده است

به همین سادگی و بدون ماشین خراطی یک کاسه زیبا ساختید. ساخت وسایل چوبی تزیینی در خانه بیش از هر چیزی به تمرین و دقت نیاز دارد. پس فراموش نکنید برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید تمام نکات ریز و درشت را رعایت کنید.

تجربه خودتان از ساخت وسایل تزیینی چوبی با مینی فرز را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع