آموزش ساخت میز چوبی با پالت کهنه فقط در عرض یک ساعت!

0
24
ساخت میز چوبی

به نظر شما می‌شود فقط با پیچ گوشتی و کاغذ سنباده یک میز چوبی ساخت؟ در این ساختنی نشان می‌دهیم چطور اینکار را انجام بدهید. اگر برای ساخت میز چوبی از پالت بزرگ و سالم استفاده کنید، خیلی راحت صاحب یک میز پذیرایی شیک و متفاوت می‌شوید.

مهمترین چیز در ساخت میز چوبی انتخاب پالت مناسب است. شاید شما دقیقا پالتی که در تصاویر می‌بینید را پیدا نکنید که چندان مهم نیست. مهمترین نکته سالم بودن سطح و اتصالات پالت است. ابعاد آن هم به کارکردی که برای میز چوبی در نظر دارید، بستگی دارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت میز چوبی

  • پالت چوبی
  • پایه فلزی ۱۶ اینچی آماده – پیچ‌های اتصال به همراه پایه فروخته می‌شود.
  • روغن بذر کتان

ابزار مورد نیاز

  • کاغذ سنباده ۱۰۰ و ۲۰۰
  • ماشین پوست – این ابزار کاملا اختیاری است و بدون آن هم می‌توانید میز را بسازید.
  • چاقوی بتونه
  • دستمال تمیز

گام دوم: پالت مناسب را پیدا کنید

پالت چوبی را می‌توانید در فروشگاه‌های چوب یا تره‌بارها پیدا کنید. این پالت‌ها با قیمت مناسبی به فروش می‌روند و حتی ممکن است یک پالت مجانی هم پیدا کنید.

پالتی که در تصاویر می‌بینید برای ساخت میز چوبی کامل است. یعنی سطح رویی آن با الوار پوشانده شده است. اگر سطح رویی پالت شما باز بود، می‌توانید الوارهای یک پالت دیگر را جدا کنید و با میخ روی پالت اصلی بکوبید. این کار هم بسیار ساده است و فقط باید دقت کنید الوارها کاملا صاف و تراز باشند.

گام سوم: پالت را سنباده بکشید

قبل از این مرحله از ساخت میز چوبی حتما عینک و ماسک بزنید تا براده‌ها در چشم‌تان نپرد و وارد مجاری تنفسی‌تان نشود.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت آویز گلدان شیک و مقاوم با طناب های رنگی

ابتدا با چاقوی بتونه (یا ابزارهای مشابه) تکه‌ها و باریکه‌های چوب روی سطح میز را کاملا تمیز کنید. به این ترتیب مطمئن می‌شوید چیزی به وسایل روی میز گیر نمی‌کند.

بعد از اینکار با دستمال مرطوب سطح میز چوبی را کاملا تمیز کنید تا براده‎‌ها پاک بشوند. یک دور پالت را با کاغذ ۸۰ سنباده بکشید. سپس همین کار را با کاغذ ۲۴۰ تکرار کنید تا میز چوبی زیر دستتان نرم و صاف باشد.

گام چهارم: پایه‌ها را وصل کنید

پالت چوبی را برگردانید و جای پایه‌ها را چهار طرف آن تنظیم کنید. با اندازه‌گیری دقیق مطمئن شوید پایه‌ها درست روبروی هم قرار دارند. سپس آنها را سر جایشان پیچ کنید. پالت چوبی نرم است و نیازی به دریل کردن سوراخ پیچ ندارید.

بعد از اینکه هر چهار پایه را نصب کردید، آنها را چک کنید و مطمئن شوید لق نیستند. با سفت کردن پیچ‌ها می‌توانید لقی پایه‌ها را کاملا از بین ببرید.

گام پنجم: به میز روغن بزنید

آخرین مرحله ساخت میز چوبی پرداخت با روغن است. البته این مرحله اختیاری است اما روغن رنگ و الگوهای چوب را بهتر نشان می‌دهد و البته از چوب محافظت می‌کند.

ما از روغن بذر کتان استفاده کردیم اما تقریبا هر نوع روغن چوب دیگر هم قابل استفاده خواهد بود. حتی می‌توانید میز را رنگ کنید. دستمال تمیز را داخل روغن فرو کنید و با حرکات دایره‌ای روی میز بکشید تا سطحش کاملا پوشانده بشود. تا یک ساعت نباید به میز دست بزنید تا روغن جذب و خشک بشود.

میز چوبی پذیرایی آماده است

فرقی نمی‌کند چقدر با نجاری و ساخت وسایل چوبی در خانه ناآشنا باشید. در هر صورت در عرض یک ساعت می‌توانید این میز پذیرایی را برای خودتان بسازید. شما می‌توانید از همین روش ساخت میز چوبی برای ساخت میزهای کوچکتر هم استفاده کنید. فقط باید مدل پالت و پایه‌ها را تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :
سوخت نگاری با الکتریسیته را یاد بگیرید و رنگ تازه‌ای به وسایل چوبی بدهید

منبع