عنصرهای شیمیایی که می‌توان آنها را از کره ماه استخراج کرد

0
5
عنصرهای شیمیایی
عنصرهای شیمیایی

بازار قمر سیاره زمین حسابی داغ است. تیم‌های چینی، هندی، اسرائیلی و از همه مهمتر ناسا به دنبال برداشتن سهم خودشان از ماه هستند. حتی پای شرکت‎های خصوصی Moon Express هم به این حوزه باز شده است. این تلاش‎ها هم به خاطر تحقیقات علمی و هم به خاطر پیدا کردن سهم در کره ماه است. اما مهمترین چیز اینست که همه تلاش‌ها ما را به استخراج عنصرهای شیمیایی از ماه نزدیک‌تر می‌کند.

تا همینجا هم می‌دانیم که بسیاری از عنصرهای شیمیایی که ما روی زمین نیاز داریم، در ماه موجود است. عناصری که استخراج آنها از کره ماه می‌تواند عمر و کیفیت اکتشافات فضایی را بیشتر کند. در این ساختنی هفت عنصر شیمیایی را معرفی می‌کنیم که می‌توان آنها را از ماه استخراج کرد. عنصرهایی که هزینه اکتشاف در ماه و حتی سایر اجرام آسمانی را کاهش می‌دهند.

سیلیکون

ما کلی سیلیکون روی سیاره خودمان داریم اما این وجود سیلیکون در فضا را بی‌فایده نمی‌کند. ساکنین آینده ماه می‌توانند این ماده را استخراج کنند و به شکل نیمه هادی استخراج کنند و از آن برای ساخت پنل‌های خورشیدی استفاده کنند. پنل‌هایی که نیروی بخش‌های مختلف ایستگاه‌های اقامتی را تامین می‌کند. در ضمن اینکار چندان دشوار نخواهد بود چون سیلیکون ۲۰ درصد خاک ماه را تشکیل می‌دهد.

عنصرهای خاکی کمیاب

عنصرهای شیمیایی که با نام عنصرهای خاکی کمیاب شناخته می‌شوند، روی زمین کمیاب هستند. این ۱۷ عنصر شیمیایی رسانا بیشتر در حوزه فناری مثل باتری ماشین‌های هیبریدی و گوشی همراه استفاده می‌شوند. برخی از مناطق ماه که سرشار از پتاسیم و فسفر هستند، آنقدر عناصر خاکی کمیاب دارند که می‌توانند با بهترین معادن روی زمین رقابت کنند.

در ساختنی بخوانید :
رصد طولانی ترین ماه گرفتگی قرن را از دست ندهید

تیتانیوم

این عنصر شیمیایی که در دریاواره‌های مرجانی کره ماه (نقاط سیاه روی سطح ماه) به وفور یافت می‌شود، هشت درصد خاک ماه را تشکیل می‌دهد. تیتانیوم بیشتر در ایلمنیت‌های معدنی که حاوی اکسیژن و آهن نیز هستند، یافت می‌شود. به همین خاطر تصفیه آن ما را به عنصرهای شیمیایی دیگر هم می‎رساند.

آلومینیوم

ارتفاعات ماه (قسمت‌های روشن‌تر در مقایسه با دریاواره‌ها) پر از آلومینیوم هستند. عنصر شیمیایی سبک اما مقاومی که همه جا استفاده می‌شود. آلومینیوم ۱۰ تا ۱۸ درصد رگولیت موجود در نقاط روشن سطح ماه را تشکیل می‌دهد. همین استخراج آلومینیوم از ماه را ساده‌تر می‎کند.

آب

اگر تمام قسمت‌های سایه‌ روشن قطب‌ها ماه به اندازه دهانه برخوردی کبوس ماه یخ داشته باشند، ساکنین آینده ماه می‌توانند ۲.۹ میلیاردر تن آب برای آشامیدن و کشاورزی به دست بیاورند. اگر هم آب را به عنصرهای شیمیایی اکسیژن و هیدروژن تجزیه کنند، سوخت مورد نیاز موشک‎های فراتر از ماه تامین می‌شود.

فلزات ارزشمند

ما نمی‌دانیم چه تعداد از عنصرهای شیمیایی گروه پلاتین در ماه موجود است اما ممکن است در سفرهای اکتشافی بعدی بتوانیم آنها را کشف کنیم. این فلزات رساناهای بی‌نظیر و غیرواکنشی هستند. همین ویژگی آنها را به ماده‌ای بین‌نظیر برای ساخت قطعات الکترونیکی و ایمپلنت‌هایی مثل ضربان‌ساز تبدیل می‌کند.

هلیوم-۳

بسیاری از محققان معتقدند در آینده واکنش‌های هسته‌ای به هلیوم-۳ وابسته خواهند بود. گونه‌ای از هلیوم که به ندرت روی زمین یافت می‌شود چون جو زمین مانع از رسیدن آن با بادهای خورشیدی به زمین می‌شود. اما این عنصر شیمیایی به مقدار خیلی کم در رگولیت‌ و همچنین دریای آرامش ماه یافت شده است. استخراج این عنصر شیمیایی از ماه می‌تواند مشکل کمبود هلیوم-۳ برای آزمایش‌های هسته‌ای را برطرف کند.

در ساختنی بخوانید :
اخبار علمی : بررسی حفره های سیبری توسط دانشمندان روس

منبع