درخت افرای راه راه سال به سال تغییر جنسیت می‌دهد!

0
3
درخت افرای راه راه تغییر جنسیت می دهد!
درخت افرای راه راه تغییر جنسیت می دهد!

یک درخت می‌تواند امسال نر باشد و سال بعد ماده. جالبتر اینکه درخت‌های نر بیشتر رشد می‌کنند و شانس مرگ درختان ماده بیشتر است. بیش از ۹۰ درصد گونه‌های گیاهان گلدار، هر دو جنسیت را در یک گیاه ترکیب می‌کنند. در کمتر از ۱۰ درصد از گونه‎ها که گل‌های نر و ماده در گیاهان جداگانه زندگی می‌کنند هم گونه‌ها در تمام عمرشان یک جنسیت را حفظ می‌کنند. اما ماجرای جنسیت در گیاهان همیشه اینقدر ساده نیست؛ به ویژه در درخت افرای راه راه.

یک مطالعه جدید در دانشگاه راتگرز نشان داده ۵۴ درصد از درخت‌های افرای راه راه در یک بازه زمانی چهار ساله تغییر جنسیت می‌دهند و برخی از آنها دست کم دوباره تغییر جنسیت را تجربه می‌کنند. درخت‌های نر معمولا بیشتر از درخت‌های ماده هستند و نسبتشان سه به یک است. از زمان شروع مطالعه در ساخت ۲۰۱۴، ۷۵ درصد درختانی که مردند ماده بوده‌اند. چون فقط درخت‌های ماده می‌توانند دانه تولید کنند، تغییر در تعداد نسبی درخت‌های نر و ماده منجر به کاهش جمعیت درخت افرا خواهد شد.

جنیفر بلیک محمود، گیاه‌شناس و رهبر تیم تحقیقاتی درباره این یافته‌ها می‌گوید: «یافته‌های ما برخلاف مطالعات علمی قبلی نشان می‌دهد درخت‎های ناسالم شانس بیشتری برای ماده بودن دارند. ضمنا به نظر نمی‌رسد اندازه درخت روی جنسیتش تاثیر داشته باشد.»

درخت افرای راه راه گونه‌ای با سرعت رشد کم است که تا ارتفاع ۹ تا ۱۸ متر قد می‌کشد و در ارتفاعات کوه‌های آپالاچی در جورجیای امریکا رشد می‌کند.

اگرچه توانایی تغییر جنسیت در درختان بسیار نادر است اما گیاهان دیگری هم هستند که با این ویژگی شناخته می‌شوند. در این موارد، معمولا درخت‌های ماده سالمتر و بزرگتر هستند چون ماده بودن و تولید دانه و میوه انرژی بیشتری می‌برد.

در ساختنی بخوانید :
ما انسان ها تا امروز تعداد درخت های دنیا را نصف کرده ایم!

درختان زیر اشکوب مثل افرای راه راه که زیر سایه‌بان جنگل رشد می‌کنند، به دلایل متعدد سلامتی‌شان را از دست می‌دهند. حشرات آنها را می‌جوند، درختان بزرگ بعد از طوفان رویشان می‌افتند و خشکسالی آنها را از آب محروم می‌کند.

در طول زمان ممکن است این شرایط دشوار منجر به افزایش تعداد افراهای ماده نسبت به افراهای نر بشود. درختان ماده بیشتر به معنای دانه‌های بیشتر و نهال‌های افرای بیشتر است. در نگاه اول چنین روندی مفید به نظر می‌رسد اما درباره درخت افرا اینطور نیست. چون نرخ مرگ درختان ماده بیشتر از درختان نر است، در طولانی مدت ممکن است جمعیت این درخت‌ها کاهش بیابد.

تحقیقات آتی می‌تواند اهمیت شرایط محیطی روی تعیین جنسیت درخت افرای راه راه را مشخص کند. در حال حاضر هم دانشمندان مشغول مطالعه غلظت شکر ذخیره شده در شیره گیاهی هستند تا ببینند ارتباطی بین شکر بیشتر و ماده بودن درخت وجود دارد یا نه. همچنین قصد دارند امکان تغییر جنسیت تغییر از طریق جراحی (مثلا بریدن یک شاخه) را بررسی کنند.

منبع