واکسن آبله مرغان از بیماری زونا هم جلوگیری می‌کند!

0
4

پیشترها آبله مرغان بخش جدانشدنی کودکی بود. تقریبا همه بچه‌ها به این بیماری مبتلا می‌شدند، برای مدت‌ها با خارش و قیافه دون‌دون شده درگیر بودند و از مدرسه نرفتن و استراحت مطلق لذت می‌بردند. اما از اواخر دهه ۹۰ میلادی، کودکان کمتری به این بیماری مبتلا شدند. اختراع واکسن آبله مرغان در دهه ۷۰ و اضافه شدن آن به برنامه واکسیناسیون اکثر کشورها، باعث کاهش ۸۰ درصدی ابتلای کودکان به این بیماری شد.

اما این آمار موفق تنها فایده واکسن آبله مرغان نیست. نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد یکی از مزایای ثانویه این واکسن، کاهش آمار مبتلایان به بیماری زونا است.

احتمالا بیماری زونا را فقط در پوسترهای داروخانه‌ها دیده‌اید؛ پوسترهایی که در آنها فقط سالمندان زونا می‌گیرند. علتش این است که شرایط این بیماری معمولا بعد از ۵۰ سالگی بروز می‌کند (به خاطر ضعیف شدن سیستم ایمنی بعد از این سن). دقیقا به همین خاطرست که واکسن زونا فقط برای افراد بالای پنجاه سال تجویز می‌شود. اما واقعیت اینست که ما در هر سنی می‌توانیم زونا بگیریم اما به یک شرط! باید قبلش به آبله مرغان مبتلا شده باشیم.

عامل هر دوی این بیماری‌ها ویروسی به نام واریسلا زوستر است. وقتی برای اولین بار ویروس وارد بدنتان می‌شود (اغلب در دوران کودکی)، به آبله مرغان مبتلا می‌شوید. مدت‌ها بعد از ناپدید شدن جای جوش‌ها، ویروس جایی در اعماق سیستم عصبی شما مخفی می‌شود. مخفی شدن این ویروس برای اکثر افراد هیچگاه مشکل‌ساز نمی‌شود. اما یک سوم آنها بازگشت این ویروس در قالب بیماری زونا را تجربه می‌کنند. جوش‌های خارشی و درد خفیف علایم رایج هستند اما اگر بدشانس باشید تب، سردرد، خستگی و درد شدید را هم تجربه خواهید کرد. زونا حتی می‌تواند منجر به آسیب‌های عصبی طولانی‌مدت هم بشود!

در ساختنی بخوانید :
پژوهشی 75 ساله راز خوشحالی را آشکار کرد !

اگر افراد کمتری آبله مرغان بگیرند، طبعا تعداد مبتلایان به زونا هم کاهش می‌یابد. اما یک فاکتور پیچیده وجود دارد: واکسن آبله مرغان حاوی ویروس واریسلا زوستر زنده (اما تضعیف شده) است. ممکن است از این ویروس زونا بگیرید حتی اگر تابحال آبله مرغان نگرفته باشید. دقیقا به خاطر همین نگرانی است که برخی کشورها مثل بریتانیا این واکسن را به برنامه واکسیناسیون اضافه نمی‌کنند و منتظر مشاهده نتایج تجربه سایر کشورها هستند.

بیش از یک دهه است که این واکسن به برنامه واکسیناسیون ایالات متحده اضافه شده و نتایج این بازه نشان می‌دهد واکسن آبله مرغان ایده خوبی است. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده واکسیانسیون واریسلا منجر به کاهش ۷۸ درصدی نرخ ابتلا به زونا شده است. فقط یک زیرگروه کودکان یک ساله بعد از دریافت واکسن، نرخ بالای ابتلا به زونا داشتند. به عقیده محققان علتش این است که نوزادان واکسینه نشده، خیلی زود در معرض ویروس واریسلا قرار نمی‌گیرند و بنابراین شانس ابتلای آنها به آبله مرغان خیلی کم است. ما این عدم تعادل خیلی زود برطرف می‎شوند. در سن دو و سه سالگی، ریسک زونا برای کودکانی که واکسن زده‌اند یا نزده‌اند برابر است و از چهار سالگی به بعد بهتر است واکسن آبله مرغان دریافت بشود.

عمر واکسن آبله مرغان کمتر از آنست که بتوانیم بگوییم دقیقا چقدر روی ابتلای بزرگسالان به زونا تاثیر می‌گذارد. حداقل تا سال ۲۰۴۵ این جواب‌ها قطعی نخواهند شد. پس اگر بیشتر از پنجاه سال سن دارید، حتما واکسن زونا بزنید. حتی اگر تابحال آبله مرغان نگرفته باشید هم باید این واکسن را بزنید. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۹ درصد افراد بالای ۴۰ سال در معرض این ویروس قرار می‌گیرند. پس حتی اگر تابحال آبله مرغان نگرفته‌اید یا واکسنش را نزده‌اید هم بهتر است با دکترتان درباره دریافت واکسن زونا مشورت کنید.

در ساختنی بخوانید :
آینده تکنولوژی به کجا می رود؟ – (قسمت دوم)

شاید آبله مرغان یک بیماری ساده کودکانه به نظر بیاید اما می‌تواند منجر به بیماری زونا در بزرگسالی بشود. بیماری که عوارض جانبی نادر اما جدی مثل عفونت‌های ثانویه خطرناک و تورم مغز دارد.

منبع