محققان دانشگاه نورث‌وسترن موفق شدند یک روش تصفیه طلا متعلق به آفریقایی‌های قرون وسطی را با موفقیت آزمایش کنند. با ساختنی همراه باشید تا از جزییات این روش باخبر شوید.

سال ۲۰۰۵ بود که یک تیم باستان‌شناسی اهل انگلستان و مالی به رهبری سم نیکسون و تیلو رهرن موفق به استخراج قطعات بسیار کوچکی در کشور مالی شدند. این قطعات باستانی شامل بوته آهنگری و قالب سکه گلی بود که ریزه‎های طلا هم در آنها وجود داشت. دانشمندان تصمیم گرفتند از آنها برای تحقیق نظری درباره روش‌های تصفیه طلا و قالب‌گیری سکه‌های بدون علامت در قرن‌های دهم و یازدهم در کشور مالی استفاده کنند.

این تحقیقات نظری و برمبنای دست‌نوشته‌های باقیمانده از آن دوران بودند. نتیجه هم در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و جزییات روش تصفیه طلا را توضیح می‌داد.

حالا گروهی از دانشمندان مواد در دانشگاه نورث‌وسترن از این اطلاعات برای تکرار این روش تصفیه در آزمایشگاه استفاده کرده‌اند و نتایج آزمایشات نشان می‌دهد این روش خیلی کارآمد و به همان اندازه غیرعادی است. در این روش مخلوطی از طلا، شن و شیشه تا دمای بالا گرم می‌شوند و به این ترتیب از طلا جدا می‌شوند.

قالب های سکه استخراج شده از سایت باستان شناسی در منطقه تادمکای کشور مالی
قالب های سکه استخراج شده از سایت باستان شناسی در منطقه تادمکای کشور مالی

این آفریقاییان کهن که در محل تقاطع مسیرهای تجاری صحرای افریقا قرار داشتند، مواد در دسترسشان به روش‌های پیچیده مورد استفاده قرار می‌دادند. تکنیک آنها برای صاف کردن مواد خام از میان شیشه ذوب شده پیش از این در هیچ اکتشاف باستان شناسی دیگری مشاهده نشده است و یک ثبت باستان شناسی جدید محسوب می‌شود.

گروه تحقیقاتی برای اجرای نسخه تقلیل‎ یافته این روش تصفیه طلا از شن‌های دریاچه میشیگان، گرد طلا و شیشه بازیافت شده استفاده کرد. آنها گرد طلا را ذوب کردند و برای تصفیه آن را از شیشه خرد شده عبور دادند. سپس از کپی قالب‌های گلی اصلی برای قالب‌گیری نمونه مشابه سکه‌ها استفاده کردند. البته به خاطر قیمت بالای طلا در آزمایشات قالب گیری از برنز به جای طلا استفاده شد.

در ساختنی بخوانید :
علم می‌گوید مغز ما بیش از همیشه به هنرهای دستی نیاز دارد

به گفته گروه تحقیقاتی چنین آزمایشی نه تنها کشفیات باستان شناسی را تکمیل می‌کند بلکه امکان تجسم دقیق و عمیق زندگی در صحرای افریقای دوره قرون وسطی را فراهم می‌کند.

محققان یافته‌های باستان شناسی مربوط به تصفیه طلا و نمونه‌هایی که خودشان طبق این روش ساخته‌اند را برای مدتی در موزه هنر بلاک واقع در دانشگاه نورث‌وسترن به نمایش گذاشته‌اند.

منبع