اضافه کردن کمی رنگ و جزییات به آشپزخانه کار دشواری نیست. مثل این ایده ساده برای تزیین کابینت‌های آشپزخانه یا پوشاندن وسایل آشپزخانه با چوب. اینجا به شما یاد می‌دهیم چطور اینکار را برای هود انجام بدهید. با ساخت هود چوبی می‌توانید دکور آشپزخانه را شیک و مدرن کنید.

برای پوشاندن هود با چوب باید به چند ابزار نجاری دسترسی داشته باشید و کار با آنها را بلد باشید. هر چند لزوما نباید نجار حرفه‌ای باشید و اگر اصول اولیه را بدانید، می‌توانید هود چوبی بسازید.

گام اول: طرح هود را بکشید

برای شروع باید نقطه وسط فضای خالی بین کابینت‌ها و نقطه وسط هود را پیدا کنید. سپس با در نظر گرفتن این نقطه‌ها، زاویه بدنه هود را مشخص کنید. وقتی تمام این نقطه‌ها را مشخص کردید، شکل هود را روی دیوار بکشید. طرح شما نباید از این نقاط بیرون بزند. می‌توانید برای ساخت هود چوبی خودتان از طراحی هودی که در تصاویر بالا می‌بینید، کمک بگیرید. یا طرح خودتان را با الهام از هزاران مدل موجود در اینترنت خلق کنید.

گام دوم: فریم اولیه را بسازید

هود خیلی سنگین است و بازویش هم از دیوار آویزان خواهد ماند. به همین خاطر باید برای ساخت هود چوبی از پیچ پروانه‌ای قوی استفاده کنید. برای اتصال فریم اولیه به دیوار هم از این نوع پیچ استفاده کنید.

بعد از پیچ‌های پروانه‌ای، باقیمانده فریم را با پیچ‌های ۳ اینچی به بازوها وصل کنید. قبل از اینکه هود را به دیوار وصل کنید، از تحمل وزن فریم مطمئن شوید.

گام سوم: هود را وصل کنید

هود را روی فریم اولیه بگذارید و با سوراخ‌هایی که روی هود وجود دارد، آن را به فریم وصل کنید. قبل از بستن پیچ‌ها مطمئن شوید هود روی فریم تراز باشد. جایی که بخار و دود با هود تماس پیدا می‌کند هم خیلی مهم است. اگر لازم شد چند اسپیسر پشت هود بگذارید تا جلو بیاید و بخار/دود وسط هود بخورد.

در ساختنی بخوانید :
آبیاری قطره ای گلدانی را با کمترین هزینه به باغچه‌تان اضافه کنید

بعد از نصب هود، ساخت قسمت جلو و بالای فریم را ادامه بدهید. اسپیسرهای فریم دو طرف و جلو و بالا هم در مراحل بعدی ساخت هود چوبی اضافه خواهند شد.

گام چهارم: خروجی هود را ایجاد کنید

ما خروجی هود را به بیرون خانه هدایت خواهیم کرد (اگر انتخاب دیگری برای خروجی هود دارید، روش کارتان در این مرحله متفاوت خواهد بود). پس خروجی یا به سمت پشت یا به سمت بالا خواهد بود. اندازه لوله را روی دیوار علامت بزنید و یک سوراخ در آن قسمت ایجاد کنید.

گام پنجم: مجرای خروجی را کامل کنید

در این مرحله باید لوله هود را کامل کنید. اتصالات روی لوله را با بست و چسب برزنتی محکم کنید. سپس محل اتصال لوله به خروجی را با درزگیر سیلیکونی درزگیری کنید. به این ترتیب دیگر هوای داخل دود به داخل خانه نشت نخواهد کرد.

گام ششم: الوارها را تمیز کنید

حالا باید الوارهایی که برای ساخت هود چوبی استفاده خواهید کرد را انتخاب کنید. اگر از الوارهایی با ظاهر تمیز و مرتب استفاده کنید، کارتان ساده خواهد بود. اما اگر الوارهایتان ظاهر چندان تمیزی ندارند، باید ابتدا آنها را با ماشین پوست تمیز کنید. اگر ضخامت الوارها متغیر است، باید با گندگی ضخامتشان را هم تنظیم کنید.

گام هفتم: فریم را بپوشانید

حالا باید با وصل کردن اسپیسرهای دو طرف و بالایی و جلویی فریم هود چوبی را کامل کنید. برای این الوارها می‌توانید از برش‌های ۴۵ درجه استفاده کنید یا بعد از نصب الوارها، لبه‌ها را تمیز کنید. برای وصل کردن تخته‌ها به فریم هم از میخ‌کوب استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :
سه ایده ساده و ارزان برای تزیین بطری های شیشه ای

تراز بودن الوارها خیلی مهم است و تاثیر زیادی در کیفیت ساخت هود چوبی دارد.

گام هشتم: برش‌ها را کامل کنید

حالا تمام شکاف‌ها و لبه‌های خالی (به خصوص لبه پایینی) را بپوشانید. ابعاد قسمت‌های خالی را اندازه بگیرید، الوارها را در این اندازه ببرید و سپس چند تخته چندلای نازک ببرید و در این قسمت‌ها بچسبانید.

گام نهم: هود چوبی را پرداخت کنید

در آخرین مرحله ساخت هود چوبی باید فریم چوبی را پرداخت کنید. ابتدا با فیلر چوب داخل شکاف‌های ریز را پر کنید. بعد از خشک شدن فیلر، رویش را سنباده بکشید و هود را با رنگ چوب یا لاک چوب پرداخت کنید.

هود چوبی آماده است

به همین سادگی موفق شدید با هزینه کم آشپزخانه را زیباتر کنید. این روش شاید زمان زیادی ببرد اما نسبت به روش‌های دیگر کم‌هزینه است. تجربه خودتان از ساخت خود چوبی را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع