شخصیت سگ شما به مرور زمان تغییر می‌کند!

0
7
شخصیت سگ
شخصیت سگ

وقتی زمان بیشتری را با سگ‌تان می‌گذرانید، بیشتر او را به گردش می‌برید، بیشتر نوازشش می‌کنید و بیشتر با او بازی می‌کنید یا اگر به خاطر رفتارهای بدش با او بداخلاقی می‌کنید، در واقع دارید شخصیت حیوان خانگی‌تان را شکل می‌دهید. سگ‌ها درست مثل انسان‌ها، ویژگی‌های شخصیتی و خلق و خویی دارند که نحوه واکنش آنها در موقعیت‌های خاص را مشخص می‌کند.

وقتی تغییر مهمی در زندگی انسان‌ها رخ می‌دهد، ویژگی‌های شخصیتی آنها تغییر می‌کند. یک تحقیق جدید در دانشگاه میشیگان نشان داده این درباره شخصیت سگ ها هم صادق است و تاثیر بسیار گسترده‌ای روی رفتارهای آنها دارد. پیشتر محققان تصور می‌کردند شخصیت سگ ها ثابت است چون تغییرات سبک زندگی زیادی – مثل انسان‌ها – را تجربه نمی‌کنند اما نتایج این تحقیق نشان داده سگ‌ها خیلی بیشتر از تصور ما تغییر می‌کنند. این تحقیق چیزهای جالب دیگری مثل شباهت سگ‌ها به صاحبانشان، زمان مطلوب برای آموزش آنها و دوره‌ای که نسبت به حیوانات دیگر تهاجمی‌تر می‌شوند را هم مشخص کرده است.

یکی از جالبترین یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد شخصیت سگ ها تاثیرات مهمی روی نحوه زندگی با آنها دارد. مثلا شخصیت سگ‌ها روی میزان نزدیکی آنها به صاحبشان، رفتارهای خشن و حتی بیماری‌های مزمن آنها تاثیر می‎گذارد.

سگ‌ها و صاحب‌هایشان

ویلیام چاپیک استاد روانشناسی دانشگاه میشیگان و محقق ارشد این مطالعه است. او برای انجام این تحقیق از صاحبان ۱۶۰۰ سگ از ۵۰ نژاد مختلف نظرسنجی کرده‌ است. سن این سگ‌ها بین چند هفته تا ۱۵ سال بوده و درصد سگ‎های نرد و ماده بین آنها برابر بوده است. در این نظرسنجی گسترده از صاحبان سگ‌ها خواسته شد شخصیت سگ هایشان را ارزیابی کنند و به سوالاتی درباره تاریخچه رفتاری سگ‎ها پاسخ بدهند. در این پرسشنامه‌ها درباره شخصیت خود افراد هم سوال شده بود.

در ساختنی بخوانید :
با عجیب ترین گونه های جانوری و گیاهی جدید آشنا شوید

محققان با بررسی جواب‌ها به همبستگی در سه حوزه اصلی پی بردند: سن و شخصیت، شباهت‌های شخصیت سگ و انسان و تاثیر شخصیت سگ روی کیفیت ارتباط با صاحبش.
آموزش سگ‌های مسن سخت‌تر است و بررسی‌های بیشتر نشان داد بهترین سن برای تربیت سگ، سن شش سالگی است که تابعیت بیشتری دارد. درست زمانی که مرحله توله سگ هیجان‌زده بیرون آمده اما هنوز کاملا بالغ نشده است.

یکی از ویژگی‌های شخصیتی که به ندرت با افزایش سن در سگ‌ها تغییر می‌کند، ترس و اضطراب است.

حتما شما هم این جمله معروف را شنیده‌اید که هر سگی شبیه صاحبش است. یافته‌های چاپیک این موضوع را تایید می‎کند و نشان داده سگ‎ها و صاحبانشان در برخی ویژگی‌های شخصیتی خاص بهم شباهت دارند. در این نظرسنجی افراد برونگرا سگ‌هایشان را تحریک‌پذیرتر و فعال‌تر معرفی کردند. افرادی که احساسات منفی بیشتری داشتند هم گفته بودند سگ‌هایشان ترسوتر و فعال‌تر هستند و واکنش کمتری به تربیت نشان می‌دهند. صاحبانی که خودشان را افراد دوست‌داشتنی و محبوب معرفی کرده بودند، سگ‌هایی داشتند که کمتر ترسو بودند و رفتار تهاجمی کمتری نسبت به انسان‌ها و سایر حیوانات نشان می‌دادند.

صاحبانی که از اربتاط با سگ‌هایشان شادتر بودند، سگ‌های فعال‌تر، تربیت‌پذیرتر و شادتری داشتند. البته چاپیک می‌گوید اضطراب و تهاجم در داشتن ارتباط شاد با سگ تاثیر چندانی ندارد.

کارهای زیادی هستند که فقط می‌توانیم با سگ‌ها انجام بدهیم (مثل کلاس‌های تابعیت و تربیت). بررسی‌های محققان نشان داده شرکت سگ‌ها در کلاس‌های تابعیت با ایجاد ویژگی‌های شخصیتی مثبت در سگ‌ها مرتبط است. همین فرصت خوبی را برای مطالعه چرایی تغییر شخصیت سگ ها و سایر حیوانات فراهم می‌کند.

در ساختنی بخوانید :
در پنج سال اخیر چقدر از کالیفرنیا در آتش سوزی طبیعی سوخته است؟

طبیعت در برابر طبیعت

یافته‌های چاپیک مقدار قدرت انسان‌ها در تاثیرگذاری روی شخصیت سگ ها را هم نشان می‌دهد. چاپیک معتقد است بسیاری از دلایلی که منجر به تغییر شخصیت یک سگ می‌شود، ناشی از تئوری «طبیعت در برابر طبیعت» در زمینه شخصیت انسان است.

چاپیک قصد دارد در ادامه مطالعاتش نحوه تاثیرگذاری فضای زندگی و تربیت سگ‌های خانگی روی رفتارشان را بررسی کند. مثلا اگر سرپرستی سگی را از یک پناهگاه قبول کنید، برخی از ویژگی‌های شخصیتی او به سختی قابل تغییر خواهند بود. اما قرارگیری او در فضای راحت و صمیمی خانه شما می‌تواند منجر به تغییرات قابل توجهی در شخصیت سگ بشود.

همه این تحقیقات و درک بهتر از رفتار سگ‌ها به ما کمک خواهد کرد مکانیزم پشت تمام رفتارهای طبیعی سگ‌ها و البته تغییرات آنها را بهتر درک کنیم.

منبع