تعویض باتری آیفون ۶ پلاس؛ چطور باتری داخلی را بیرون بیاوریم؟

0
3
تعویض باتری آیفون
تعویض باتری آیفون

تعویض باتری گوشی‌هایی که باتری داخلی دارند، کار سختی نیست اما خیلی اکثر ما اینکار را به مراکز تعمیر موبایل می‌سپاریم. این قضیه درباره گوشی‌های آیفون شدیدتر است و به همین خاطر در این ساختنی سراغ آموزش تعویض باتری آیفون ۶ پلاس رفته‌ایم. تعویض باتری آیفون ۶ پلاس کار سختی نیست و فقط چند ابزار و البته دقت بالا می‌خواهد.

قبل از اینکه آموزش تعویض باتری آیفون را شروع کنیم، باید یک نکته مهم را گوشزد کنیم. کار با باتری‌های لیتیومی ایمن است؛ مگر اینکه سوراخ بشوند یا آسیب فیزیکی جدی ببینند. اگر باتری لیتیومی را سوراخ کنید، آتش خواهد گرفت. بتابراین برای تعویض باتری آیفون از ابزارهای کند استفاده کنید و به باتری آسیب نزنید.

در ضمن بهتر است قبل از شروع کار از داده‌های گوشی بک‌آپ بگیرید. اگر باتری را درست تعویض کنید، داده‌هایتان از دست نخواهد رفت اما اگر اشتباهی رخ بدهد، احتمالش وجود دارد (هرچند خیلی کم).

گام اول: وسایل مورد نیاز برای تعویض باتری آیفون

پیچ‌گوشتی چهارسوی PH00/PH000 (برای پیچ‌های داخلی)
پیچ گوشتی پنج‌سو (برای دو پیچ پایینی)
موچین
ابزار مکش
اسپادجر
باتری – دقت کنید برای آیفون ۶ پلاس نمی‌توانید از باتری آیفون ۶ استفاده کنید.
چسب باتری – می‌توانید از چسب معمولی هم استفاده کنید.

گام دوم: گوشی را خاموش کنید، پیچ‌های پایینی را باز کنید و نمایشگر را بلند کنید

باتری را خاموش کنید. البته اینکار ضروری نیست چون خیلی زود باتری را از مادربرد جدا خواهیم کرد.

دو پیچ پنج‌سوی پایین گوشی و نزدیک پورت شارژ را باز کنید.

نمایشگر را به همراه فریم پلاستیکی از قسمت فلزی مشکی جدا کنید. برای اینکار می‎توانید از ابزار مکش استفاده کنید و صفحه را بالا بکشید یا همین کار را با یک جفت موچین انجام بدهید. فراموش نکنید نمایشگر از شیشه ساخته شده و اگر خیلی خم بشود، می‌شکند. خیلی آرام و با دقت صفحه را بلند کنید. برای جدا کردن صفحه از پشت هم اسپادجر را در کناره‌های نمایشگر فرو کنید.

نمایشگر را تا زاویه ۹۰ درجه بلند کنید و با یک دست نگه دارید. می‌توانید نمایشگر را به سمت عقب خم کنید (تصویر آخر) اما اینکار را توصیه نمی‌کنیم چون ممکن است اتصال به مادربرد قطع بشود. اگر این کابل‌ها آسیب ببینند، باید یک نمایشگر و دوربین جلوی جدید بخرید.

گام سوم: نمایشگر را نگه دارید و باتری را قطع کنید

نمایشگر را با یک دست در زاویه ۹۰ درجه نگه دارید و با دست دیگر دو پیچی که باتری را روی شیلد فلزی نگه می‌دارد، باز کنید. پیچ پایین سمت چپ بلندتر از پیچ بالای سمت راست است. بنابراین آنها را طوری نگه دارید که فراموش نکنید کدام پیچ در کدام شیار قرار می‌گیرد.

باتری را تست کنید

باتری‌ها قطعات پیچیده‌ای هستند و گاهی اوقات در حین ارسال و قبل از استفاده آسیب می‎بینند. به همین خاطر بهتر است قبل از تعویض باتری آیفون باتری جدید را تست کنید.
باتری جدید را روی باتری قدیمی بگذارید و کانکتورهای باتری جدید را به مادربرد وصل کنید (همان شیاری که باتری قدیمی را از آن جدا کردید).

در ساختنی بخوانید :
قدرتی هزاران برابر کامپیوتر های ناسا در دستان ما

وقتی باتری جدید را وصل کردید، نمایشگر را پایین بیاورید و اجازه بدهید روی باتری بنشیند. باتری را روشن کنید و گوشی را به مدت چند دقیقه شارژ کنید تا مطمئن شوید درصد شارژ باتری بیشتر می‌شود.

حدود ۲ تا ۵ درصد باتری‌های جدید قبل از خروج از جعبه، آسیب دیده‌اند. به همین خاطر بهتر است قبل از تعویض باتری آیفون این تست را انجام بدهید.

گام چهارم: نمایشگر را ثابت (یا جدا) کنید

برای اینکه بتوانید به راحتی و با ایمنی کامل روی باتری کار کنید، باید نمایشگر را در حالت ۹۰ درجه ثابت کنید یا آن را از گوشی جدا کنید.

اتصال مجدد نمایشگر می‌تواند مشکل‌آفرین باشد چون کانکتورهایش خیلی کوچک و حساس هستند. اتصال مجدد نمایشگر می‌تواند خیلی سخت باشد و به همین خاطر بهترین کار این است که نمایشگر را با یک شی سنگین در حالت ۹۰ درجه ثابت کنید. می‌توانید از باکس خود آیفون برای اینکار استفاده کنید.

به این ترتیب دیگر نیاز به اتصال کانکتورهای ظریف نمایشگر نیست اما کار روی باتری هم کمی سخت و محدود می‌شود. از طرفی از نمایشگر روی گوشی بیفتد، احتمال پاره شدن چهار کابل متصل به مادربرد زیاد است.

اینکه کدام روش را برای تعویض باتری آیفون انتخاب کنید، به انتخاب شخصی شما و البته میزان مهارت و تجربه‌تان در زمینه تعمیر گوشی بستگی دارد.

اگر می‌خواهید نمایشگر را جدا کنید، ابتدا پنج پیچ چهارسو در گوشه سمت راست بالا که صفحه فلزی را ثابت نگه‌ می‌دارند، باز کنید. پیچ بالای سمت راست که صفحه فلزی را نگه می‌دارد از بقیه بزرگتر است و باید آن را جدا نگه دارید تا هنگام اتصال مادربرد آسیب نبیند. دومین پیچ بلند هم در سوراخ بالایی سمت چپ قرار می‌گیرد. بعد از جدا کردن صفحه فلزی، چهار کانکتور را با اسپادجر جدا کنید (به تصاویر دقت کنید). با کمترین فشار ممکن و با کمک اسپادجر، کانکتورها را بالا بکشید.

گام پنجم: چسب باتری را جدا کنید

بهترین و ایمن‌ترین راه برای جدا کردن باتری، بیرون کشیدن نوارهای چسبی است که باتری را نگه می‌دارند. این نوارهای چسبی روش بسیار خلاقانه و کارآمدی برای نگه داشتن باتری هستند اما وقتی بیرون کشیده می‌شوند، احتمال پاره شدن آنها وجود دارد.

ابتدا زبانه‌های کوچک پایین باتری را کمی بلند کنید. اینها انتهای هر کدام از نوارهای باتری قرار دارند. وقتی زبانه‌ها بلند شدند، یکی از نوارها را بگیرید و به آرامی بکشید. ما از اولین نوار از سمت چپ شروع کردیم اما می‌توانید از اولین نوار طرف مقابل هم شروع کنید. شروع کردن از طرف راست یک مزیت مهم دارد؛ این نوار ضعیف‌ترین نوار چسبی است و اگر پاره بشود، باز هم می‌توانید باتری را جدا کنید.

در ساختنی بخوانید :
پرداخت قطعات پرینت شده با PLA بدون سنباده و مواد شیمیایی!

یکی از نوارها را بکشید و وقتی بیرون آمد، نوار چسب سفید را با انگشتانتان بگیرید. می‌توانید نوار چسب را به سمت پورت شارژ بکشید یا اگر از زبانه سمت چپ شروع کرده‌اید، آن را به سمت باتری بکشید.

اگر در این مرحله تعویض باتری آیفون به مشکل خوردید و نوارها پاره شدند، باید از روشی جایگزین استفاده کنید.

گام ششم: باتری را بیرون بیاورید

می‌توانید به آرامی باتری را از روی چسبی که آن را نگه می‌دارد، بلند کنید. برای اینکار یک اسپادجر را به آرامی کنار باتری قرار بدهید و به تدریج آن را بلند کنید.

هنگام بلند کردن باتری باید خیلی دقت کنید چون هر گونه ضربه شدید، سوراخ یا ایجاد پارگی روی باتری می‌تواند منجر به آتش گرفتن باتری بشود. در ضمن باید مراقب کانکتورهای اطراف باتری (مثل کانکتور ولوم) که زیر باتری قرار دارند هم باشید.

همین طور که باتری را بلند می‌کنید، می‌توانید چسب پاره شده را زیرش ببینید. اگر توانستید آن را با موچین بگیرید (بدون ضربه خوردن باتری) سعی کنید آن را بیرون بکشید.

روش جایگزین

می‌توانید برای جدا کردن باتری از چسب از نخ ماهیگیری یا نخ دندان هم استفاده کنید. برای اینکار به ۳۰ سانتیمتری نخ نیاز دارید. دو طرف نخ را در دستتان نگه دارید و وسط نخ را از زیر کانکتور باتری بالایی سمت راست رد کنید. نخ را به سمت چپ و راست و زیر باتری بکشید. همین طور که از بالا و پایین روی نخ کار می‎کنید، باتری به تدریج از چسب جدا خواهد شد.

گام هفتم: چسب پاره شده را بردارید

اگر در مراحل قبلی تعویض باتری آیفون موفق شدید هر سه چسب نگهدارنده باتری را بیرون بکشید، این گام را رد کنید. اما اگر چسب‌ها در حین کشیدن پاره شدند، باید راهی برای بیرون آوردن آنها پیدا کنید. باتری را با یک ابزار کند آنقدر بالا بیاورید که بتوانید نوارهای چسب را ببینید. خیلی آرام چسب‌ها را با موچین بگیرید و با انگشتانتان آنها را بیرون بکشید.

گام هشتم: چسب جدید را روی باتری جدید نصب کنید

در ادامه آموزش تعویض باتری آیفون از همان باتری قدیمی استفاده خواهیم کرد. بدیهی است که شما باید باتری جدید را با باتری قدیمی جایگزین کنید. روش کار هم بسیار ساده است و فقط باید برعکس مراحل جدا کردن باتری قدیمی عمل کنیم.

ابتدا چسب جدید را روی باتری جدید وصل کنید. زبانه‌ها باید با لبه بالایی همپوشانی داشته باشند و نوارها تا لبه پایین کشیده بشوند.

باتری را در شیار روی قسمت فلزی مشکی بگذارید و سعی کنید کانکتورهایش را با مادربرد تراز کنید (اما وصل نکنید).

گام نهم: نمایشگر را وصل کنید

اگر در مراحل ابتدایی تعویض باتری آیفون نمایشگر را کاملا جدا کردید، باید آن را سر جایش وصل کنید. اگر هم نمایشگر را در حالت ۹۰ درجه نگه داشتید، کارتان را از گام بعد ادامه بدهید.
اولین کانکتور داخلی را با مادربرد تراز کنید و آن را از یک طرف با انگشتتان فشار بدهید. همانطور که قبلا گفتیم کانکتورها خیلی ظریف هستند و ممکن است تراز به نظر برسند؛ پس خیلی دقت کنید. اگر کانکتورها تراز باشند، یک فشار کوچک برای اتصال آنها کافی خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :
رگولاتور پمپ شارژی : تقویت و یکسوسازی بدون بکارگیری القگر ها

کانکتورهای دیگر را به همین روش وصل کنید. این کانکتورها تاچ گوشی، LCD، دوربین جلویی و دکمه Home را کنترل می‌کنند. اگر هر کدام از اینها بعد از تعویض باتری آیفون درست کار نکردند، باید اتصال کانکتورهایشان را چک کنید.

هنوز نباید شیلد محافظ را ثابت کنید.

گام دهم: کانکتور باتری را وصل کنید و گوشی را تست کنید

کانکتور باتری را به مادربرد وصل کنید اما شیلد محافظ را ثابت نکنید. حالا باید گوشی را روشن کنید و آن را تست کنید. اگر قبل از نصب باتری را تست کرده باشید، دیگر نیاز به تست باتری نیست و فقط باید تاچ گوشی، LCD، دوربین جلویی و دکمه Home را تست کنید. گوشی را روشن کنید، مطمئن شوید صفحه روشن می‌شود و با انگشتانتان تاچ را تست کنید. دوربین را هم تست کنید و اگر کار کرد، گوشی را خاموش کنید.

اگر هر کدام از این قسمت‌ها کار نکردند، باتری را جدا کنید و چهار کانکتور نمایشگر را دوباره وصل کنید.

گام یازدهم: دو شیلد فلزی را وصل کنید

هنگام وصل کردن شیلد فلزی بالا از سمت راست دقت کنید بلندترین پیچ د سوراخ سمت راست بالایی قرار می‌گیرد. دومین پیچ بلند هم در سوراخ سمت چپ بالایی قرار می‌گیرد.
شیلد فلزی کانکتور باتری را هم وصل کنید. بلندترین پیچ در سوراخ سمت چپ پایینی و کوتاه‌ترین پیچ در سوراخ سمت راست بالایی قرار می‌گیرد.

گام دوازدهم: قسمت جلویی و پشتی گوشی را بهم وصل کنید

حالا نمایشگر را از زاویه ۹۰ درجه خارج کنید و روی قسمت پشتی گوشی بخوابانید. لبه‌های بالایی دو نیمه گوشی را بهم فشار بدهید. اینکار را برای کناره‌های گوشی هم تکرار کنید تا دو نیمه کاملا بهم وصل بشوند.

دقت کنید برای وصل کردن دو نیمه گوشی به یکدیگر نباید روی نمایشگر خیلی فشار بیاورید چون احتمال ترک خوردن وجود دارد. اگر قطعات نمایشگر به خوبی داخل نیمه پشتی گوشی قرار نگرفتند، از موچین کمک بگیرید.

گام سیزدهم: پیچ‌های پایینی را وصل کنید

در نهایت هم دو پیچ پنج‌سوی پایینی را سر جایشان وصل کنید. حالا می‌توانید گوشی را روشن کنید. گاهی اوقات تنظیمات تاریخ و ساعت به حالت کارخانه برمی‌گردد و اتصال به شبکه تلفن همراه کمی طول می‌کشد.

برای تنظیم تاریخ و ساعت کافی است گوشی را به شبکه وای فای یا نرم‌افزار iTunes روی کامپیوتر با اتصال اینترنت وصل کنید. به این ترتیب زمان و تاریخ به صورت خودکار همگام‌سازی خواهند شد. اگر بعد از مدتی گوشی به شبکه تلفن همراه وصل نشد، باید آن را ری‌بوت کنید.

منبع