روش های جدید بهداشت جهانی برای کاهش مرگ در اثر مارگزیدگی

0
3
مرگ در اثر مارگزیدگی
مرگ در اثر مارگزیدگی

سازمان بهداشت جهانی قصد دارد با یک استراتژی جدید، مرگ در اثر مارگزیدگی را در سرتاسر جهان به نصف برساند. مارگزیدگی هر سال برای ۵.۴ میلیون نفر در دنیا رخ می‌دهد که از این بین ۱۳۸هزار را می‌کشد و ۴۰۰هزار نفر را با اختلالات جسمی و روانی دائمی درگیر می‌کند.

دیوید ویلیام متخصص مارگزیدگی در دانشگاه ملبورن که واحد تحقیقات زهر استرالیا را هم اداره می‌کند، در طراحی این استراتژی نقش کلیدی داشته است.

فقط در هندوستان هر سال ۲.۸ میلیون نفر دچار انواع مارگزیدگی می‌شوند و ۴۶هزار نفر آنها در همین اثر می‌میرند. در افریقا هم ۳۲هزار نفر به همین خاطر می‌میرند و صدها هزار نفر دچار مشکلات دائمی می‌شوند.

برنامه سازمان بهداشت جهانی اولین برنامه جهانی برای کاهش مرگ در اثر مارگزیدگی و هزینه‌های ناشی از آن است. هدف این برنامه کاهش آمار مرگ و میر و هزینه‌ها به مقدار ۵۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ است. اینکار قرار است از طریق ارائه درمان‌های مارگزیدگی سالانه و موثر به سه میلیون نفر اجرا بشود. ویلیام و همکارانش اهداف زیر را برای این استراتژی تعریف کرده‌اند:

  • اطمینان از دسترسی همگانی به درمان کارآمد، ایمن و مقرون به صرفه
  • توانمندسازی جوامع در تمام سطوح برای اجرای اقدامات پیشگیرانه
  • تقویت سیستم‌های درمانی برای ارائه خروجی بهتر
  • ایجاد اتحاد جهانی برای اقدامات هماهنگ و بسیج کردن منابع

ویلیام معتقد است مقابله با چالش جدی مرگ در اثر مارگزیدگی نیاز به اتحاد و همکاری جهانی برای منابع سیاسی، فنی و مالی کشورهای مختلف، سازمان‌های خیریه و سایر نهادهای موثر دارد.

نقشه راه سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با مرگ در اثر مارگزیدگی که از روی ۲۳ می به صورت رسمی شروع به کار کرد، اولین استراتژی در سطح جهانی برای کاهش تاثیرات جدی مارگزیدگی روی جوامع انسان است.

در ساختنی بخوانید :
اخبار علمی : یک نظریه جدید برای جهان موازی ارائه شده است

این استراتژی توسط یک تیم ۲۳ نفره از متخصصان تدوین شده و قرار است در تمام کشورهایی که مارگزیدگی به مشکلی جدی برای بهداشت عمومی تبدیل شده، اجرا بشوند. البته اجرای موفق این استراتژی بسته حمایت بودجه‌ای کافی از سوی کشورها، نهادهای خیریه و … دارد.

سرمایه‌گذاری روی برنامه کاهش مرگ در اثر مارگزیدگی نه تنها به قربانیان این معضل کمک می‌کند بلکه با بهبود سیستم درمانی به کل جامعه کمک می‌کند. همین تاثیر کل استراتژی را بیشتر خواهد کرد.

منبع