اگر دنبال یک موزیک پلیر ساده می‌گردید که موزیک‌های خاص و مناسبتی پخش کند، اینجا پیدایش خواهید کرد. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با آردینو MEGA یک مدار موزیک پلیر ساده بسازید که آهنگ‌های کریسمس را از یک بازر پیزو پخش می‌کند و آنها را با چند LED تزیینی سینک می‌کند. در این مدار موزیک پلیر هر نت به LED متفاوتی مربوط است و همین افکت بسیار زیبایی ایجاد می‌کند که در هر آهنگ متفاوت است.

با سه دکمه روی مدار می‌توانید از بین سه آهنگ کریسمس یکی را انتخاب کنید یا با فشردن دکمه چهارم، پخش تصادفی را انتخاب کنید. برای ساخت مدار موزیک پلیر به جز برد آردوینو MEGA به چند قطعه الکترونیکی دیگر هم نیاز دارید که در طول آموزش به آنها اشاره خواهیم کرد. کدهای آردوینو را هم در اختیارتان قرار می‌دهیم اما شما می‌توانید آنها را متناسب با نیازتان یا آهنگ‌هایی که دوست دارید، تغییر بدهید.

گام اول: LEDها را تنظیم کنید

قبل از هر چیز باید LEDها را روی برد بورد تنظیم کنید. از پین‌های GND و ۵V آردوینو MEGA به سوکت‌های پاور برد بورد سیم جامپر بکشید. در مجموع به ۱۳ ال‌ای‌دی در رنگ دلخواه‌تان نیاز خواهید داشت (ما رنگ‌های سبز، زرد و قرمز را انتخاب کردیم). در کنار اینها باید ۱۳ مقاومت ۱K هم داشته باشید.

LEDها را یکی یکی و با چینش دلخواه‌تان روی مدار موزیک پلیر قرار بدهید. ما LEDها را به صورت خطی چیدیم اما شما می‌توانید ‌آنها را به شکل آدم برقی، درخت کریسمس یا هر شکل دیگری بچینید.

در ساختنی بخوانید :
فانوس کاغذی ساده با قدرت پرواز بالا بسازید

حالا مقاومت‌ها را به طرف GND هر کدام از LEDها و طرف مثبت آنها را به پین‌های دیجیتال ۲- ۱۳ و ۳۴ وصل کنید. ما می‌خواستیم پین ارتباطات را برای پروژه‌های احتمالی بعدی باز بگذاریم و به همین خاطر LED آخر را به پین ۳۴ وصل کردیم.

گام دوم: بازر را وصل کنید

طرف مثبت بازر را به پین ۲۲ و طرف منفی آن را با مقاومت ۳۳۰ به پین GND وصل کنید. بازری که در ویدیو می‌بینید خیلی بزرگ است چون می‌خواستیم صدای آن را ضبط کنیم اما شما می‌توانید از بازرهای کوچکتر هم استفاده کنید.

گام سوم: دکمه‌ها را اضافه کنید

حالا می‌خواهیم دکمه‌هایی را به مدار موزیک پلیر اضافه کنیم که امکان پخش آهنگ را فراهم می‌کنند. ابتدا شش دکمه بزرگ بردارید و آنها را روی برد بورد بگذارید (سرپوش‎‌ها قرمز و سبز اختیاری هستند). دقت کنید یک نیمه دکمه‌ها باید آویزان بماند. دو پین پشتی باید آویزان بمانند چون روی برد بورد برای آنها جا نداریم. در کدها از مقاومت‌های پول آپ داخلی استفاده می‌کنیم و بنابراین لازم نیست به دکمه‌ها مقاومت اضافه کنیم. این یعنی ورودی پیش فرض خوانده شده توسط دکمه‌های به جای LOW، HIGH خواهد بود. این مورد هم در کدها تعبیه شده و اگر می‌خواهید از مقاومت خارجی استفاده کنید، باید کدها را ویرایش کنید.

یک پین هر دکمه را به GND و پین دیگر را به یکی از پین‌های ورودی ۲۴-۲۹ وصل کنید. از راست به چپ شروع کنید و دکمه سبز را به پین ۲۴ وصل کنید.

بعد از اضافه کردن دکمه‌های بزرگ که کار دکمه‌های پیانو را می‌کنند، چهار دکمه کوچک پشت آنها اضافه کنید. سه دکمه اول برای انتخاب آهنگ و چهارمی به صورت آزاد استفاده می‌شود. یکی از پین‌های هر دکمه را به GND و پین دیگر را به یکی از پین‌های ورودی ۳۰-۳۳ وصل کنید. اینبار دکمه‌های مدار موزیک پلیر را از چپ به راست وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :
ماتریکس LED بسازید و از طریق وای فای کنترلش کنید

گام چهارم: کدها را آپلود کنید

حالا مدار آماده است و فقط باید برد آردینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدها را رویش آپلود کنید. کدهای موزیک پلیر را از اینجا دانلود کنید.

مدار موزیک پلیر آماده است

شما می‌توانید با اضافه کردن LED و یا دکمه‌های بیشتر به این مدار آن را زیباتر کنید. ضمن اینکه می‌توانید با تغییر کدها، آهنگ‌های موزیک پلیر را هم تغییر بدهید.

منبع