سنباده دیسکی یکی از مفیدترین ابزارهای نجاری برای سنباده‌کاری و پرداخت چوب است. با این ابزار می‌توانید قسمت زیادی از چوب را با یک حرکت جدا کنید و در عین حال کنترل بیشتری روی شکل چوب داشته باشید. اگر هنوز نتوانسته‌اید سنباده دیسکی در ابعاد دلخواه و البته قیمت مناسب پیدا کنید، با کمک این ساختنی می‌توانید خودتان این ابزار را بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 

 • توپی چرخ ۱/۲×۳/۴-۳ اینچ
 • آچار آلن دسته T
 • سوئیچ
 • کاغذ سنباده
 • تخته چندلا
 • پیچ و مهره T
 • قوطی آلومینیومی
 • چسب
 • پیچ
 • چوب سفت
 • میله چوبی
 • فیلر چوب
 • میله فلزی ۱/۸ اینچی
 • اسپری رنگ
 • پد لاستیکی
 • قفل فلزی دو تکه

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • تیغ اره با دندانه صاف
 • اره نواری
 • مته فورستنر در سایزهای مختلف
 • بلوک سنباده
 • کاتر جعبه
 • پرگار
 • دریل
 • روتر و مته
 • جیگ برش دایره
 • اره فارسی
 • پیش‌دستی
 • مته کانترسینک فلزی
 • فرز دستی
 • سوراخ‌کن
 • سنگ فرز
 • اتصال میله و زبانه

برای ساخت سنباده دیسکی به همه این ابزار نیاز دارید اما دسترسی به ابزارهای بیشتر کارتان را ساده‌تر می‌کند.

گام دوم: موتور را انتخاب کنید

موتورهای زیادی برای ساخت سنباده دیسکی مناسب هستند اما همیشه موتور مجانی بهترین انتخاب است! اگر توانستید یک موتور دست دوم پیدا کنید، همان را برای این پروژه کنار بگذارید. البته این موتور باید حداقل ½ HP باشد (۳/۴ HP یا ۱ HP حالت ایده‌آل هستند). ما از موتور یک کولر رومیزی استفاده کردیم که ۳/۴ HP بود و دو سرعت ۱۷۲۵ و ۱۱۴۰ دور در دقیقه داشت. موتور اکثر سنباده‌های دیسکی تجاری بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ دور در دقیقه سرعت دارند و بنابراین این موتور یک انتخاب ایده‌آل است.

قبل از اینکه ساخت پروژه را شروع کنید، باید بدانید موتورتان در کدام جهت می‌چرخد. فقط برخی از موتورها دوطرفه هستند و ممکن است موتور شما اینطور نباشد. موتور ما در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد. اگر موتور شما در جهت عقربه‌های ساعت نمی‌چرخد، باید پورت جمع‌کننده گرد و غبار را به طرف دیگر بدنه منتقل کنید.

ما تمام مراحل ساخت سنباده دیسکی را به شما نشان می‌دهیم اما ممکن است روش مناسب موتور شما متفاوت باشد چون هر موتور به روش متفاوتی نصب می‌شود. در انتهای هر مرحله هم ابعاد تقریبی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید مقیاس کلی را در سازه خودتان رعایت کنید.

گام سوم: شکل دیسک را مشخص کنید

کاغذ سنباده را روی یک تخته ملامین ۳/۴ اینچی بگذارید و دورش را بکشید. تخته را با اره مویی یا اره نواری کمی بزرگتر از دایره‌ای که کشیده‌اید، ببرید. وسط دیسک را پیدا کنید و این نقطه علامت بزنید. جای سوراخ‌ها برای اتصال به توپی چرخ را هم علامت بزنید. روی این نقاط با مته فورستنر سوراخ‌های کم‌عمق دریل کنید تا تورفتگی مورد نیاز برای مهره‌های T ایجاد بشود. حالا توپی چرخ را به دیسک وصل کنید و قسمت اضافی پیچ را ببرید.

گام چهارم: دیسک را تست کنید و شکل بدهید

دیسک را به میز کارتان گیره کنید و با اجرای چند تست ساده از کارایی آن مطمئن شوید. همانطور که در تصاویر می‌بینید برای اتصال دیسک به میز از چند تکیه‌گاه چوبی استفاده کرده‌ایم. این تکیه‌گاه‌ها را از چوب‌های بدون استفاده بسازید.

حالا می‌توانید دیسک را با بلوک سنباده شکل بدهید. برای ثابت کردن بلوک سنباده هم از یک پایه چوبی استفاده کنید.

گام پنجم: دیسک را متعادل کنید

یک نوار فلزی از قوطی آلومینیومی ببرید تا از آن به عنوان ورقه تراز استفاده کنیم. از این ورقه تراز و یک میزان برای متعادل کردن دیسک استفاده خواهیم کرد. تراز بودن دیسک باعث می‌شود کاغذ سنباده در تمام دوره چرخش با سطح چوب تماس داشته باشد. اگر دیسک تراز نباشد، تماس چوب با سنباده کامل و دائمی نخواهد بود و سنباده دیسکی کارایی کامل نخواهد داشت.

وقت کافی صرف کنید و مطمئن شوید دیسک کمتر از یک دهم اینچ حرکت اضافی داشته باشد.

گام ششم: پایه‌های نصب موتور را بسازید

با پرگار یک دایره به اندازه موتور روی چوب بکشید. قبل از اینکه پایه را ببرید، سوراخ‌های پیچ‌ها را دریل کنید (به این ترتیب سوراخ‌ها تراز خواهد شد). حالا پایه نصب موتور را با اره نواری ببرید و آن را تست کنید.

ما برای ساخت پایه‌ها از دو تخته ۸×۱۰ اینچی استفاده کردیم.

گام هفتم: تخته کفی را بسازید

از یک تکه چوب اضافی برای تراز کردن جلوی سنباده استفاده کنید. سپس سوراخ‌های تخته کفی را دریل کنید و آن را به سنباده وصل کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید قطعات تراز هستند، تخته کفی را باز کنید و اینبار با چسب مونتاژ کنید.

در ساختنی بخوانید :
کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

تخته کفی یک تکه چوب ۱۰×۱۰ اینچی است.

گام هشتم: دیواره‎ها را ببرید و وصل کنید

چند تکه چوب زیر سنباده دیسکی بگذارید تا کمی بالا بیاید. به این ترتیب کل دیسک بالای سطح میز قرار می‌گیرد و شانس خطا در اندازه‌گیری کم می‌شود. جای تخته کفی و پایه‎های موتور را علامت بزنید و جای پیچ‌های نصب را مشخص کنید. هر دیواره را با دو پیچ به یکی از پایه‌های موتور و با سه پیچ به تخته کفی وصل کنید. بعد از اینکه همه قطعات را تراز کردید، اتصالات را با چسب محکم کنید.

دیواره‌های بدنه ۱۱×۱۱ اینچ هستند.

گام نهم: تخته جلویی را بسازید

جای شفت موتور را پیدا کنید و یک سوراخ بزرگ در آن نقطه دریل کنید. بهتر است ابتدا یک سوراخ آزمایشی کوچک دریل کنید تا از دقت جای سوراخ مطمئن شوید. به این ترتیب توپی چرخ دیسک از جلوی تخته نصب خواهد شد. بعد از اینکه سوراخ تخته جلویی را دریل کردید،‌ آن را با پیچ به بدنه وصل کنید (از چسب استفاده نکنید).

ابعاد تخته جلویی ۱۴×۱۴ اینچ است.

گام دهم: شیار اتصال دیسک را ببرید

حالا با روتر یک شیار عمیق ایجاد کنید که امکان دسترسی به پیچ تنظیم روی توپی چرخ دیسک را فراهم کند.

گام یازدهم: تخته بالایی را ببرید

حالا باید تخته بالایی سنباده دیسکی را ببرید. برای اینکه تخته بالایی روی لبه‌های بالایی بدنه بخوابد از شیارزن یا تیغ اره صاف برای بریدن تورفتگی در دو طرف تخته استفاده کنید.

ابعاد تخته بالایی بدنه۱/۲ ۱۱×۱۰ اینچ است.

گام دواردهم: گارد دیسک را بسازید

با کمک جیگ برش دایره یک دیسک که کمی بزرگتر از دیسک اصلی باشد، ببرید. گوشه سمت راست این گارد را با اره ببرید تا شبیه تصاویر بالا بشود. این برش جمع کردن گرد و غبار را ساده‌تر می‌کند.

ابعاد گارد دیسک ۱۴×۱۴ اینچ است.

گام سیزدهم: گارد را با بدنه تراز کنید

ابتدا تخته جلویی و دیسک اصلی را روی بدنه نصب کنید. با استفاده از دیسک، گارد را روی تخته جلویی تراز کنید و با چند پیچ آن را سر جایش ثابت کنید.

گام چهاردهم: گارد را شکل بدهید

در همین مرحله می‌توانید کارایی سنباده دیسکی را تست کنید. برای شکل دادن گارد از سنباده دیسکی نیمه آماده خودتان استفاده کنید! یک پایه چوبی موقت برای سنباده بسازید و دستگاه را روشن کنید. حالا گارد را طوری شکل بدهید که با تخته جلویی تراز بشود.

گام پانزدهم: گارد را ضخیم کنید

اگر شما هم گارد را از چوب نازک ساخته‌اید و می‌خواهید ضخامتش را بیشتر کنید. یک لایه تخته چندلای ۱/۴ اینچی بین گارد و تخته جلویی بچسبانید. بعد از چسباندن تخته‌ها را بهم گیره کنید، صبر کنید تا خشک بشوند و سپس به همان روش گام قبلی تخته را شکل بدهید.

گام شانزدهم: جمع‌کننده گرد و غبار

جمع‌کننده گرد و غبار یکی از مهمترین اجزای سنباده دیسکی است چون موتور را سرد نگه می‌دارد. یک نیم‌دایره روی تخته چوبی بکشید و با روتر ۱/۴ ضخامت آن را از بین ببرید. بالای این تخته درست روی نیمه بالایی دیسک قرار می‌گیرد و همین به تنظیم ارتفاع میز کمک خواهد کرد.

کاور جمع‌کننده گرد و غبار ۷×۱۴ اینچی است.

گام هفدهم: پورت جمع‎کننده گرد و غبار را بسازید

این پورت را با توجه به اندازه و شکل شلنگ مکنده بسازید. این پورت باید زاویه ۱۳۵ درجه داشته باشد و فقط نیمی از قسمت جلوی سنباده را بپوشاند.

گام هجدهم: پورت جمع‌کننده گرد و غبار را وصل کنید

شکل دور سری پورت روی کاور جمع‌کننده گرد و غبار بکشید. محیط داخلی را با اره مویی ببرید. سپس پورت را روی کاور بچسبانید و لبه‌ها را با کاغذ سنباده صاف کنید تا جریان هوا تقویت بشود.

گام نوزدهم: جمع‌کننده گرد و غبار را وصل کنید

برای اتصال جمع‌کننده گرد و غبار به سنباده دیسکی از سه پیچ ماشینی بلند و مهره T استفاده کنید. با این نوع اتصال، جدا کردن جمع‌کننده گرد و غبار – هنگام تعویض کاغذ سنباده – ساده‌تر می‌شود.

گام بیستم: سر محورها را ببرید

تخته چوب اضافی وسط گارد را از وسط ببرید تا سرمحورها شکل بگیرند. با جیگ دایره‌ای و اره نواری، لبه بیرونی هر سر محور را برش بزنید تا با هم تراز بشوند. ۳/۴ اینچ دور نیم‌دایره در دو قسمت را هم ببرید تا یک شیار با عمق ۱/۴ اینچ ایجاد بشود.

در ساختنی بخوانید :
موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش اول)

گام بیست و یکم: شیارهای سر محور را پر کنید

با استفاده از تکه چوب‌های باقیمانده گام قبل، شیاری که روی سرمحورها ایجاد کردید را پر کنید. با استفاده از سوهان یا مته مناسب هم دو سر شیار را گرد کنید.

گام بیست و دوم: پایه‌های سرمحور را بسازید

با استفاده از چوب سخت، دو پایه‌ نصبی که دو طرف سنباده دیسکی قرار می‌گیرند را ببرید. این دو پایه سرمحورها را سر جایشان نگه می‌دارند. دور پایه‌ها را با روتر تزیین کنید. یک تورفتگی هم پشت پایه برای پیچ ایجاد کنید. روی هر پایه باید چهار سوراخ کم عمق دریل کنید و متناظر همین سوراخ‌ها را روی بدنه دریل کنید. یکی از سوراخ‌ها باید کانترسینک باشد چون سرمحورها مستقیما روبروی تخته جلویی حرکت می‌کنند.

گام بیست و سوم: اسلاید سرمحورها را بسازید

شکل شیار سرمحورها را روی یک چوب بکشید و آن را با اره نواری ببرید. با استفاده از بلوک سنباده آنها را شکل بدهید تا به راحتی داخل شیار حرکت کنند.

گام بیست و چهارم: اسلایدها را وصل کنید

سوراخ‌های شاخص را با استفاده از جیگ برش سوراخ ایجاد کنید تا سرمحورها در بالا و وسط دو طرف کاور جمع‌کننده گرد و غبار شاخص بشوند. اینها نقاطی هستند که سرمحورها بعد از برش دورشان خواهند چرخید.

اسلایدها را سر جایشان بچسبانید و بعد از خشک شدن چسب، جای لبه‌های سر محور را روی آنها علامت بزنید و این قسمت را ببرید. دکمه‌ها در این قسمت قرار می‌گیرند تا سرمحور را روی پایه سفت کنند و فشاری به اسلایدها وارد نشود.

گام بیست و پنجم: میز جداشدنی را بسازید

در مراحل بعدی میز به سرمحور وصل خواهد شد و برای اینکه تعویض سنباده ساده‌تر بشود، باید میز را جداشدنی در نظر بگیریم.

برای ایجاد اتصال کام و زبانه، میز را از وسط ببرید. روی محل برش شیارهای کوچکی ببرید که زبانه‌های ۱/۴ اینچی در آنها قرار بگیرند. حالا زبانه‌ها را فقط به یک طرف میز بچسبانید تا میز جداشدنی بشود.

ابعاد میز سنباده دیسکی ۱۷×۱۰ اینچ است.

گام بیست و ششم: میز را شکل بدهید

میز را درست وسط بدنه قرار بدهید و قسمت‌هایی که باید جدا بشوند را علامت بزنید. میز باید به پشت دو طرف سرمحورها برسد.

با اره نواری یک برش ۴۵ درجه روی لبه داخلی میز بزنید تا بتوانید آن را روی زاویه ۴۵ درجه هم تنظیم کنید.

گام بیست و هفتم: شیار را ببرید

با تیغ اره صاف اره رومیزی یک شیار نیم‌عمق به اندازه سرمحور دور میز ببرید.

گام بیست و هشتم: دکمه‌ها را بسازید

دکمه را در هر شکلی که دوست دارید ببرید و یک سوراخ به اندازه مهره T وسط آن دریل کنید. مهره را سر جایش نصب کنید. اگر مهره شل بود، می‌توانید بعد از رنگ کردن چند قطره چسب اپوکسی به آن اضافه کنید.

گام بیست و نهم: میله را وصل کنید

یک سوراخ روی پایه‌های نصب سرمحور دریل کنید و یک پیچ معمولی داخل سوراخ قرار بدهید. برای سفت کردن این پیچ هم از چسب اپوکسی استفاده خواهیم کرد.

گام سی‌ام: سوئیچ را اضافه کنید

ابتدا از تخته MDF یک کاور برای سوئیچ بسازید. سپس جای سوئیچ را علامت بزنید و دورش را با اره مویی ببرید.

گام سی‌ و یکم: اتصالات الکتریکی

روی دیواره بدنه یک سوراخ به اندازه قطر کابل برق دریل کنید. به هیچ وجه نباید از گره کابل به عنوان ترمز استفاده کرد و گره‌ای که در تصویر می‌بینید موقتی و برای مشخص کردن طول کابل است.

کابل را به داخل بدنه بکشید و سیم‌های زمین و مشترک را به موتور را وصل کنید. سیم برق را هم ابتدا به سوئیچ و سپس به موتور وصل کنید.

سوئیچ را کنار بدنه ثابت کنید و یکبار اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید سنباده دیسکی کار می‌کند.

گام سی‌ و دوم: ارتفاع میز را تنظیم کنید

میز را روی سرمحورها تنظیم کنید و ارتفاع دیسک را علامت بزنید. میز را جدا کنید و مرکز دیسک را علامت بزنید. فاصله بین مرکز دیسک و علامت ارتفاع میز را اندازه بگیرید. با اره رومیزی به همین اندازه چوب از سرمحورها جدا کنید. دوباره سرمحورها را به اسلایدها و میز وصل کنید. حالا ارتفاع میز باید به اندازه مرکز دیسک باشد.

گام سی‌ و سوم: ارتفاع جمع‌کننده گرد و غبار را تنظیم کنید

ارتفاع کف میز را علامت بزنید و کاور جمع‌کننده گرد و غبار را با زاویه ۴۵ درجه ببرید. به این صورت میز می‌تواند با زاویه ۴۵ درجه کج بشود. ممکن است لازم باشد ارتفاع پیچ‌هایی که جمع‌کننده گرد و غبار را سر جایشان نگه می‌دارند هم تغییر کند. میز را با پیچ به سرمحورها وصل کنید (فعلا از چسب استفاده نمی‌کنیم).

در ساختنی بخوانید :
آموزش پخت مرغ با سرکه بالزامیک

گام سی‌ و چهارم: ورق استیل را وصل کنید

برای وصل کردن ورق استیل به میز چوبی از پیچ سرصاف استفاده کنید. به این ترتیب مقاومت سطح کار بیشتر می‌شود و دو نیمه میز هم بهم وصل می‌شوند. یک سوراخ آزمایشی ۱/۴ اینچی وسط ورق استیل دریل کنید. ورق استیل را سر جایش گیره کنید و سوراخ اصلی را روی چوب دریل کنید. از مته کانترسینک استفاده کنید تا سوراخ وری ورق استیل پهن‌تر باشد؛ به این ترتیب سر پیچ با سطح کار تراز می‌شود. اتصال طرف دیگر میز را هم با مهره T محکم کنید.

ابعاد ورق فلزی ۱/۲ ۶×۱۷ اینچ است.

گام سی‌ و پنجم: میز را ببرید

برای اینکه فضای خالی پورت جمع‌کننده گرد و غبار در حالت ۴۵ درجه ایجاد بشود، باید میز را برش بدهید. برش را به تدریج انجام بدهید تا بتوانید به زاویه ۱۳۵ درجه نسبت از سطح دیسک به بالای میز برسید. در این قسمت هم بخشی که باید از ورق استیل جدا بشود را علامت بزنید. این بخش را با سنگ فرز ببرید و بعد از برش لبه‌ها را با سوهان تمیز کنید.

گام سی‌ و ششم: تخته پشتی را بسازید

تخته پشتی سنباده دیسکی طوری طراحی شده که دریچه خروج هوا داشته باشد تا کار مکنده ساده‌تر بشد. تخته را در ابعاد ۱/۲ ۱۱×۱/۲ ۱۱ اینچ ببرید و با مته ۳/۸ اینچی سوراخ‎های تهویه را طبق الگوی بالا دریل کنید.

گام سی‌ و هفتم: تخته بالایی و پشتی را وصل کنید

برای اتصال تخته‌های بالایی و پایینی از میله یا میخ چوبی استفاده می‌کنیم. تخته جلویی دو میخ در جلو و دو میخ در پشت دارد. فاصله بین این میخ‌ها برابر نیست تا اتصال تخته جلویی ساده‌تر بشود. تخته دشتی هم در مجموع با هشت میخ چوبی وصل می‌شود.

گام سی و هشتم: فیلر چوب

تمام سوراخ‌ها و فرورفتگی‌های روی سطح چوب را با فیلر چوب پر کنید. اینکار تاثیر زیادی روز ظاهر سنباده دیسکی دارد.

گام سی و نهم: قفل پنل پشتی

برای نگه داشتن تخته پشتی روی بدنه از میله ۱/۸ اینچی استفاده کنید. میله را شبیه تصاویر خم کنید و با آنها یک قلاب برای پنل پشتی بسازید.

گام چهلم: قلاب‌ها را نصب کنید

در دو طرف پنل پشتی دو سوراخ برای قلاب‌ها دریل کنید. برای میله ۱/۸ اینچی باید از مته ۹/۶۴ اینچی استفاده کنید.

گام چهل و یکم: قفل‌ها را وصل کنید

برای بستن پنل پشتی از قفل‌های دوتکه مشابه تصاویر بالا استفاده کنید. اگر بالا قفل زبانه‌های کوچک وجود دارد، آنها را با سوهان جدا کنید. قفل را روی پنل پشتی بگذارید و جای سوراخ‌ها را علامت بزنید. برای اینکه مطمئن شوید قفل به اندازه کافی محکم است، سوراخ را ۱/۱۶ اینچ کوچکتر از اندازه اصلی دریل کنید. بعد از اینکه هر دو قفل را نصب کردید، پنل پشتی را چک کنید و مطمئن شوید درست بسته می‌شود.

گام چهل و دوم: اجزای سنباده را رنگ کنید

ترکیب رنگ دلخواه‌تان را برای سنباده دیسکی انتخاب کنید. ابتدا یک لایه پرایمر روی قطعات بزنید و سپس رنگ اصلی را روی آنها اسپری کنید.

گام چهل و سوم: ترمز کابل را بسازید

می‌توانید از ترمز کابل آماده استفاده کنید یا این قطعه کوچک را هم خودتان بسازید. دو تکه چوب را با پیچ و مهره بهم بچسبانید و سپس شیار و انحنای مورد نیاز برای رد شدن کابل را با فرز انگشتی یا ابزارهای مشابه ببرید.

گام چهل و چهارم: واشرهای سرمحور را اضافه کنید

بین دکمه‌ها و سرمحورها دو یا سه واشر قرار بدهید تا دکمه‌ها بدون چسبیدن به سرمحور کاملا سفت بشوند.

گام چهل و پنجم: پایه‎ها را وصل کنید

چهار پایه فلزی به چهار گوشه کف سنباده وصل کنید تا از روی سطح کار لیز نخورد و جابجا کردنش ساده‌تر بشود.

گام چهل و ششم: هولدر اضطراری

اگر نگران ایمنی دستگاه هستید، می‌توانید یک آچار آلن T مقابل موتور قرار بدهید و از آن به عنوان هولدر استفاده کنید.

سنباده دیسکی آماده است

همانطور که دیدید ساخت ابزارهای حرفه‌ای کار پیچیده‌ای نیست و فقط به صبر و دقت نیاز دارد. امیدواریم موفق بشوید به کمک این ساختنی یک سنباده دیسکی برای خودتان بسازید و برای ساخت ابزارهای بهتر و کاملتر الهام گرفته باشید.

منبع