پنج روش تشخیص پایه مثبت و منفی LED را بشناسید و دیگر LED نسوزانید!

0
84
تشخیص پایه مثبت و منفی LED
تشخیص پایه مثبت و منفی LED

LEDها یکی از پرکاربردترین قطعات الکترونیکی برای کسانی است که به تازگی ساخت مدارات الکترونیکی را شروع کرده‌اند. یکی از مهمترین نکات هنگام کار با این قطعه، اتصال به روش صحیح است. همه می‌دانیم که برای اضافه کردن LED به مدار باید یک مقاومت به آن اضافه کرد تا جریان را محدود کند و مانع از سوختن LED بشوید اما این همه کار نیست. در این ساختنی به نکته ابتدایی‌تری خواهیم پرداخت: تشخیص پایه مثبت و منفی LED که بدون آن نمی‌توان از این قطعه کاربردی استفاده کرد. ما پنج روش تشخیص پایه مثبت و منفی LED را به شما یاد می‌دهیم تا در هر شرایطی بتوانید یکی را انتخاب کنید.

در بین قطعات الکترونیکی، برخی قطبی‌شده هستند (مثل LED، خازن، ترانزیستور، میکروکنترلر و …) و برخی دیگر قطبیت ندارند (مقاومت، کویل و …) قطعات قطبی‌شده باید به یک روش خاص نصب بشوند تا درست کار کنند. اتصال اشتباه آنها نه تنها می‌تواند به قطعه یا مدار آسیب بزند بلکه احتمال انفجار را هم به وجود می‌آورد. می‌بینید که قطبیت نکته بسیار مهمی است و برای ورود به دنیای هیجان‌انگیز پروژه‌های الکترونیکی باید به خوبی با آن آشنا باشید.

اگر تازه‌کار هستید و دنبال منابع آموزشی می‌گردید، ابتدا راه‌های تشخیص پایه مثبت و منفی LED را بخوانید و سپس سراغ راهنمای کار با LED بروید.

گام اول: طول پایه‌ها

طول پایه‌ها ساده‌ترین راه برای تشخیص پایه مثبت و منفی LED از یکدیگر است. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید پایه مثبت همیشه از پایه منفی بلندتر است. البته این فقط درباره LEDهای نو مطرح است. اگر LED را قبلا استفاده کرده باشید یا آن را از یک مدار جدا کرده باشید، این روش دیگر کاربرد نخواهد داشت چون حالت اولیه پایه‌ها از بین رفته است.

در ساختنی بخوانید :
اتصال ماژول بلوتوث کم مصرف (BLE) و برد آردوینو

گام دوم: کناره‌های LED

قطبیت تنها اختلاف دو طرف LED با هم نیست و همانطور که می‌بینید طرف مثبت و منفی LED تفاوت‌های زیادی با هم دارند. اگر از نزدیک به LED نگاه کنید، متوجه می‌شوید که یک طرف حباب LED صاف است. این یک خطا در ساخت نیست و برای تشخیص قطبیت LED تعبیه شده است.

پایه‌ای که نزدیک به طرف صاف حباب قرار دارد، منفی و پایه دور از آن مثبت است. این روش یکی از بهترین روش‌های ممکن است و بعد از چندین بار استفاده از LED همچنان معتبر است چون از بین بردن کناره صاف LED تقریبا غیرممکن است.

گام سوم: صفحه بزرگتر

ظاهر LED خیلی مهم است و سومین روش تشخیص پایه مثبت و منفی LED هم از روی ظاهرش است! اگر از نزدیک به LED نگاه کنید، می‌توانید دو صفحه فلزی داخل حباب پلاستیکی را ببینید. همانطور که می‌بینید این دو صفحه هم‌اندازه نیستند و یکی از آنها بزرگتر است. صفحه بزرگتر همیشه به پایه منفی LED و صفحه کوچکتر به پایه مثبت LED وصل می‌شود.

این روش بسیار ساده است و البته یک اشکال کوچک دارد. برخی از LEDها با این روش ساخته نمی‌شوند (هرچند بسیار نادر هستند). بنابراین همیشه باید این روش را به همراه یکی از چهار روش دیگر به کار ببرید.

گام چهارم: مولتی متر

مولتی متر یکی از ابزارهای پرکاربرد در الکترونیک است و حتما باید یکی از آن داشته باشید. اکثر مولتی مترها قابلیت اندازه‌گیری دیود را دارند و ما برای تشخیص پایه مثبت و منفی LED از آن استفاده خواهیم کرد. برای تشخیص قطبیت LED با این روش کافی است پروب‌ها را به پایه‌های LED وصل کنید. اگر روشن نشد، جای پروب‌ها را عوض کنید. وقتی LED روشن بشود، پایه مثبت پایه‌ای است که پروب قرمز به آن وصل است و پایه منفی پایه‌ای است که پروب سیاه به آن وصل است.

در ساختنی بخوانید :
مدار رقص نور با ۸ LED بسیار ساده با استفاده از تایمر ۵۵۵ و CD4017 بسازید

این روش هم بسیار ساده و سریع است اما نیاز به ابزار جانبی دارد و برای شرایطی که مولتی متر ندارید، مناسب نیست.

گام پنجم: باتری سکه‌ای

باتری‌های سکه‌ای بیش از هر چیز در ساعت به کار می‌روند اما می‌توانید از آن برای تشخیص پایه مثبت و منفی LED هم استفاده کنید. علت استفاده از باتری سکه‌ای این است که آنقدر کوچک است که بین پایه‌های LED جا می‌شود. بنابراین می‌توانید از باتری‌های بزرگتر هم برای اینکار استفاده کنید اما برای اتصال به پایه‌های LED به کابل اضافی نیاز خواهید داشت.

باتری را بین پایه‌های باتری قرار بدهید و اگر LED روشن شد، پایه مثبت پایه‌ای است که روی طرف + باتری قرار دارد. اگر LED روشن نشد، باتری را بچرخانید تا قطبیت LED مشخص بشود.

اینها رایج‌ترین روش‌های تشخیص پایه مثبت و منفی LED هستند. اگر روش دیگری می‌شناسید یا خودتان یک روش جدید ابداع کرده‌اید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع