یک روز سرد زمستانی آغاز شده و وقتی پایه‌تان را از خانه بیرون می‌گذارید، ماشین‌تان را می‌بینید که با برف و یخ پوشانده شده است. اکثر افراد در چنین موقعیتی از وسایلی که دم دست دارند برای پاک کردن برف از ماشین استفاده می‌کنند و سراغ کارشان می‌روند. با این حال برخی قسمت‌های ماشین را نمی‌توان با هر چیزی تمیز کرد.

در این ساختنی چند تکنیک ساده برای پاک کردن برف از ماشین را به شما یاد می‌دهیم ضمنا به شما می‌گوییم کدام تکنیک‌ها و روش‌های رایج می‌توانند به ماشین شما آسیب بزنند.
ماشین را گرم کنید

قبل از اینکه برف‌روب یا یخ‌شکن را دست بگیرید، باید ماشین را گرم کنید. پس ماشین را روشن کنید، بخاری را روشن کنید و ضدمه جلو و عقب را هم فعال کنید. اینکار نه تنها فضای داخل ماشین را برایتان گرم می‌کند بلکه پاک کردن برف از ماشین را ساده‌تر خواهد کرد.

حواستان به برف پاک‌کن باشد

قبل از اینکه سرما و یخبندان برسد، برف پاک‌کن ماشین را بررسی کنید و اگر لازم بود آنها را با یک جفت برف پاک‌کن خوب و باکیفیت جایگزین کنید. برف پاک‌کن خوب بهترین محافظ شما در برابر برف و یخبندان است. اگر قبلا دیده‌اید که برف پاک‌کن نمی‌تواند در بارش‎های برف سنگین، سریع حرکت کند باید بلافاصله آنها را تعویض کنید. ضمن اینکه به محض فرارسیدن زمستان هم باید مایع شیشه‌شوی داخل برف پاک‌کن را تعویض کنید و از مایع‌هایی استفاده کنید که خاصیت ضدیخ دارند.

اگر برای روز بعد بارش سنگین برف پیش‎بینی شده، هنگام پارک ماشین هر دو برف پاک‎کن را بالا بیاورید. به این ترتیب برف پاک‌کن ماشین زیر برف نمی‌ماند، پاک کردن برف از ماشین ساده‌تر می‌شود و احتمال آسیب دیدن موتور برف پاک‌کن هم از بین می‌رود.

در ساختنی بخوانید :
آیا موش ها واقعاً پنیر دوست دارند؟

از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید

اگر نمی‌توانید در ماشین را باز کنید یا برف پاک‌کن را آزاد کنید، کمی ضدعفونی کننده دست کارتان را ساده‌تر خواهد کرد. نقطه ذوب الکل از آب پایین‌تر است و همین به آب شدن سریع‌تر برف و یخ کمک می‌کند.کمی ضدعفونی کننده به قفل و دستگیره در ماشین بزنید تا یخ‌ها سریع‌تر از بین بروند.

همه چیز را تمیز کنید

پاک کردن برف از ماشین یعنی هرجایی که برف و یخ وجود دارد، باید تمیز بشود. برداشتن همه برف انباشته شده روی سقف، صندوق عقب و شیشه‌های ماشین کار سخت و زمانبری است اما نباید فقط به خودتان فکر کنید. ممکن است برف‌های روی سقف و صندوق عقب در حین رانندگی روی جاده بریزند و برای سایر راننده مشکل ایجاد کنند. بنابراین قبل از اینکه پشت فرمان ماشین بنشینید، همه برف‌های روی ماشین را تمیز کنید.

ضمن اینکه برای اینکار فقط از برف‌روب پلاستیکی استفاده کنید. برف‌روب فلزی سرعت و کیفیت کار را بالا می‌برد اما خطوط زیادی روی ماشین ایجاد خواهد کرد.

هرگز از آب داغ و نمک استفاده نکنید

اگر همین الان روش‌های پاک کردن برف از ماشین را جستجو کنید، عده زیادی استفاده از آب داغ و نمک را پیشنهاد کرده‌اند. هرگز از این روش استفاده نکنید چون ریختن آب داغ روی شیشه ماشین احتمال ترک خوردن آن در حین رانندگی را افزایش می‌دهد. ضمن اینکه اگر هوا سرد باشد، آب داغ باعث ایجاد یخ بیشتر می‌شود.

نمک بهترین روش برای از بین بردن یخبندان روی زمین است اما باعث ساییدگی رنگ و فلز بدنه ماشین می‌شود و به ماشین آسیب می‌زند. بنابراین از نمک هم استفاده نکنید و با صرف کمی زمان و انرژی بیشتر بدون آسیب زدن به ماشین برف‌ها را تمیز کنید.

در ساختنی بخوانید :
لنز های ارزان قیمت، تهدیدی برای سلامت چشمانتان

اینها بایدها و نبایدهای پاک کردن برف از ماشین است اما همه کارهایی نیست که باید در زمستان انجام بدهید. توصیه می‌کنیم در این مطلب ترفندهای مراقبت از ماشین در یخبندان و سرما را بخوانید و آنها را هم در کنار این موارد به کار ببرید.

منبع