خیلی وقت است که انسان از مرزهای زمین فراتر رفته و با گذر از کمربند سیارکی اصلی به مشتری رسیده است. این سیاره همیشه با بادهای معروفش، طوفان‌های شدید و ضدگردبادها به یاد می‌آید. اما ابرهای مشتری از همه مهمتر هستند؛ ابرهایی که از خود مشتری هم بزرگترند!

به نظر می‌رسد سیاره مشتری در طول شکل‌گیری منظومه شمسی، مقدار زیاد ماده جذب کرده و قسمتی از این مواد هنوز اطراف مشتری در گردش هستند. همین ویژگی‌ها باعث توجه ویژه ستاره‌شناسان به این سیاره شده است. قرن‌هاست دانشمندان مشتری را مطالعه می‌کنند و امروز هم فضاپیمای جونو موفق شده این مطالعات را تا سطح اتمسفر بین‌سیاره‌ای بالا ببرد.

با این وجود هنوز رازهای زیادی درباره این سیاره وجود دارد. هسته مشتری دقیقا از چه چیزی ساخته شده؟ آب موجود در ابرهای مشتری چطور با آمونیاک و سایر مواد شیمیایی ترکیب می‌شود؟ پروژه‌هایی مثل جونو سعی دارند با شناخت اتفاقاتی که ۴ میلیارد سال قبل افتاده، پاسخی برای این پرسش‌ها ارائه بدهند.

در این مطلب جدیدترین تصاویر جونو از ابرهای مشتری را برایتان گردآوری کرده‌ایم. در بین این تصاویر هم مشتری بیشترین سهم را دارد و فضاپیمای جونو حسابی میان ابرهای مشتری فعال بوده است.

به این عکس خوب دقت کنید؛ عکس را بزرگ کنید و در زیبایی‌های مشتری غرق شوید. این تصویر کشیده در واقع ترکیب سه تا از عکس‌های جدید جونو است؛ به عبارت دیگر ما هیچوقت مشتری را شبیه این تصویر نخواهیم دید. به طوفان‌های منظم، امواج ابری، گردبادها و البته نقطه قرمز دقت کنید. اگرچه این نقطه قرمز مشتری در طی دهه‌های گذشته حسابی کوچک شده اما هنوز یکی از ویژگی‌های بصری اصلی مشتری محسوب می‌شود.

در ساختنی بخوانید :
اگر زنبورها منقرض شوند، چه اتفاقی می افتد؟

این نه یک تصویر هنری بلکه نیمکره شمالی مشتری است. ابرهای مشتری و تندبادهای زیگزاگی تقریبا همه جا هستند. ابرهای تیره‌تر در عمق پایین‌تر اتمسفر قرار دارند و ابرهای سفید کمی بالاتر هستند. به احتمال زیاد نقاط روشن‌تر درصد آمونیاک بیشتری دارند.

اگر سوار بر فضاپیمای جونو باشید، با چنین منظره‌ای روبرو خواهید شد. فضاپیمای جونو این تصویر را اوایل سال ۲۰۱۸ و بر فراز ابرهای مشتری گرفته است. یک لحظه زیبایی این تصویر را فراموش کنید و تصور کنید فقط یکی از این ابرهای غول‌پیکر می‌تواند چه بلایی بر سر سیاره ما بیاورد.

معرفی می‌کنیم: این آیو یکی از قمرهای مشتری است. این تصویر مادون قرمز از فاصله ۲۹۰هزار مایلی گرفته شده و تمام آن نقاط قرمز، آتشفشان هستند! مدار چرخش آیو آنقدر به مشتری نزدیک است که هربار با کلی زحمت دور مشتری می‌چرخد.

این منطقه از مشتری که شباهت جالبی به مناظر زمین دارد و با نام brown barge شناخته می‌شود، یک منطقه گردبادی است که با بالا کشیدن مواد از زیر ابرهای مشتری شکل گرفته است.این اولین بار است که یک فضاپیما موفق شده چنین پدیده‌ای را به تصویر بکشد.

منبع