ضربه مغزی در کودکان یکی از مهمترین آسیب‌های پزشکی است و برخورد صحیح با آن اهمیت زیادی دارد. اخیرا مرکز مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده برای اولین بار یک دستورالعمل اختصاصی برای کارکنان درمانی در زمینه ضربه مغزی خفیف منتشر کرده است. این دستورالعمل یکی از اولین راهنماهای رسمی در زمینه درمان ضربه مغزی کودکان است.
اگر می‌خواهید درباه ضربه مغزی خفیف در کودکان بیشتر بدانید و خودتان را برای چنین شرایطی آماده کنید، بهتر است این دستورالعمل را مطالعه کنید. البته همه قسمت‌های این دستورالعمل به درد افراد عادی نمی‎خورد. به همین خاطر در این مطلب آن نکاتی که شهروندان عادی باید بدانند را گردآوری کرده‌ایم.

این دستورالعمل با بررسی کامل و جامع مشاهدات موجود و توسط یک گروه از متخصصان درمانی تهیه شده است. طبق داده‌های تحقیقاتی و بیمارستانی، این دستورالعمل‌ها بهترین کارایی را برای کاهش اثرات ضربه مغزی در کودکان دارند.

تحقیقات گسترده درباره آسیب‌های مغزی به چند سال گذشته برمی‌گردد. پیش از این اطلاعات دقیقی درباره این آسیب‌های مغزی در دسترس نبود؛ هرچند اکنون هم سوالات بسیاری بی‌جواب مانده است. آنسفالوپاتی تروماتیک مزمن – یا CTE – به طور قطع با ضربه‌های مغزی خفیف و مکرر در ارتباط است اما هنوز نمی‌دانیم نوع و تعداد ضربه‌ها باید چطور باشد که منجر به آسیب‌های بلندمدت و جدی بشود. ورزش‌هایی که ضربات سر مکرر را در پی دارند – مثل فوتبال – هم منجر به تغییر ماده سفید مغز و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر می‌شوند اما هنوز مکانیزم تاثیرگذاری آنها مشخص نیست. فعالیت حرفه‌ای در چنین ورز‌ش‌هایی با اختلالات خلقی، مشکل در یادگیری و افسردگی همراه است اما هنوز فرایند دقیق آن برای دانشمندان مشخص نشده است.

در ساختنی بخوانید :
اخبار علمی : تسلا مدل اس را با ساعت اپل کنترل کنید

هنوز نمی‌دانیم کدام نوع آسیب مغزی منجر به چنین تغییراتی می‌شود. بخشی از مشکل اینجاست که پزشکان نمی‌توانند فقط با نگاه کردن به اسکن مغزی بیماری را تشخیص بدهند. حتی اگر بتوان فقط با تکیه بر اسکن مغزی، آسیب‌ها را تشخیص داد نمی‌توان گفت این آسیب‌ها مهم و بلندمدت هستند یا خیر.

بخش‌های زیادی از دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری شامل همین موضوع می‌شود. این دستورالعمل به جای استفاده از سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و اسکن SPECT را برای تشخیص ضربه مغزی خفیف فاکتورهای مرتبط دیگری را توصیه می‌کند که به پزشکان کمک می‌کند آسیب‌های جدی و بلندمدت را شناسایی کنند.

همچنین به پزشکان توصیه شده از ترکیب ابزارهای آزمایشگاهی و تست‌های شناختی برای بهبود وضعیت کودکان استفاده کنند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها درمان ضربه مغزی استراحت است اما توانبخشی فعال مثل تمرین‌های ذهنی و قلبی-عروقی، کارکرد بسیار بیشتری نسبت به استراحت مطلق خواهد داشت. البته همه چیز به شرایط بیمار بستگی دارد؛ برخی کودکان به استراحت و زمان بیشتری برای بازگشت به روند عادی زندگی نیاز دارند. به همین خاطر از پزشکان خواسته شده هر مورد ضربه مغزی خفیف کودکان را به صورت یک پرونده خاص و منحصربه‌فرد درمان کنند.

شاید مهمترین نکته در این زمینه، بهبود صحیح و کامل کودکان باشد. هرچند استراحت مطلق ایده خوبی برای درمان ضربه مغزی در کودکان محسوب نمی‌شود اما بازگشت به سطح عادی فعالیت هم باید به آرامی صورت بگیرد. تحقیقات نشان می‌دهد ورزشکارانی که بعد از ضربه مغزی هم به فعالیت‌های ورزشی ادامه می‌دهند، علائم بدتری دارند و زمان بهبود را هم دوبرابر می‌کنند.

در ساختنی بخوانید :
اگر داخل یک سیاهچاله بیفتیم، چه اتفاقی می افتد؟

به همین خاطر این دستورالعمل تاکید زیادی روی دوره بهبودی دارد. اکثر کودکان بعد از سه تا چهار روز استراحت می‌توانند فعالیت‌های معتدل را انجام بدهند اما مقدار فعالیت‌ها و طول درمان به شرایط کودک بستگی دارد. نکات دیگری که روی دوره بهبود ضربه مغزی کودکان تاثیر دارد، خواب کافی و حمایت عاطفی و اجتماعی کافی است.

در حال حاضر اینها بهترین روش‌های تشخیص و درمان ضربه مغزی خفیف در کودکان است اما در آینده همه چیز تغییر می‌کنند. محققان همچنان در حال تحقیق روی این موقعیت پزشکی هستند تا با شناخت دقیق آن بتوانند بهترین روش‌ها را برای تشخیص و درمان پیدا کنند.

منبع