بنیاد موزیلا قصد دارد با یک تغییر بزرگ در مرورگر فایرفاکس ایمنی داده‌های کاربران و سرعت اینترنت آنها را افزایش بدهد. در به‌روزرسانی جدید این مرورگر تمام ردیابی‌های شخص ثالث مسدود خواهد شد. نیک نگوین نایب رییس فایرفاکس در یک پست بلاگ درباره این تغییرات مهم گفته است:

«در دنیای فیزیکی، کاربران انتظار ندارند صدها فروشنده خیابان به خیابان آنها را دنبال کنند و خریدهای آنها را زیر نظر بگیرند. کاربران اینترنت همین انتظار را در فضای وب هم دارند اما همه جا و همیشه توسط ردیاب‌ها دنبال می‌شوند. اکثر مرورگرها نمی‌توانند سطح حریم خصوصی مورد انتظار کاربران را تامین کنند.»

اینترنت پر از برنامه‌های مورد استفاده ردیاب‌هاست. نتایج یک بررسی در دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که حداقل ۷۵ درصد ۵۰۰ وب سایت محبوب جهان حاوی ردیابی کاربران وب هستند. یک مطالعه دیگر توسط Ghostery – یک افزونه فایرفاکس که ردیاب‌ها را مسدود می‌کند – نشان می‌دهد بیش از ده‌تا از ردیاب‌هایی که داده‌های شخصی را جمع‌آوری می‌کنند روی ۲۱.۳ درصد از سایت‌های تحلیل شده در این مطالعه قرار داشته‌اند. کمپانی‌های گوگل و فیسبوک هم بیشترین آمار ردیابی را به خودشان اختصاص دادند.

همه این ردیابی‌ها روی تجربه کاربر تاثیر می‌گذارد و زمان بارگذاری صفحه را هم بیشتر می‌کند. نتایج بررسی Ghostery نشان می‌دهد ۵۵.۴ درصد از زمان بارگذاری میانگین صفحات وب صرف بارگذاری ردیاب‌های شخص ثالث می‌شود.

البته اوضاع اینترنت همیشه اینطور نبوده است. مثلا در سال ۱۹۹۸ فقط ۵ درصد از وب‌سایت‌ها شامل ردیاب بودند. نگوین از سال ۲۰۱۵ و زمان بازگشت به فعالیت‌های غیرانتفاعی روی ردیاب‌ها تمرکز کرده است. آنطور که این محقق می‌گوید همه سازندگان مرورگرها از ردیابی ترافیک کاربران سود می‌برند. اما فایرفاکس به عنوان مرورگری که توسط بنیاد غیرانتفاعی موزیلا ساخته شده، اینطور نیست و چیزی بیشتر از یک اینترنت سرگرم‌کننده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اینترنتی که چیزهای بیشتری برای کشف کردن دارد.

در ساختنی بخوانید :
عمر طولانی با خوردن فلفل قرمز تند

طبق اظهارات نگوین، آزمایش ویژگی جدید فایرفاکس از سپتامبر آغاز می‌شود و با مسدود کردن ردیاب‌ها سرعت بارگذاری صفحات را هم افزایش می‌دهد. اگر این ویژگی طبق انتظار عمل کند به فایرفاکس ۶۳ که در بیست و سوم اکتبر منتشر می‌شود، اضافه خواهد شد.

منبع