اگر از فناوری پرینتر سه‌بعدی در پروژه‌هایتان استفاده می‌کنید، احتمالا از فیلامنت چندرنگ استفاده کرده‌اید (یا دوست دارید استفاده کنید). در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با فیلامنت‎های معمولی، فیلامنت چندرنگ بسازید و با آن قطعات رنگی پرینت کنید.

 

ساخت فیلامنت‌های چندرنگ و استفاده از آنها تکنیک‌های مختلفی دارد. تکنیکی که در این آموزش یاد می‌گیرید ساده‌ترین روش یعنی ترکیب کردن فیلامنت‌های ساده است که نیاز به ابزارهای حرفه‌ای یا مهارت خاصی ندارد. البته این تکنیک فقط روی فیلامنت PLA آزمایش شده و ممکن است روی انواع دیگر پلاستیک جواب ندهد.

قبل از اینکه ساخت فیلامنت چندرنگ را شروع کنید، بهتر است بدانید که گاهی اوقات رنگ کردن قطعات پرینت شده نتیجه بهتری نسبت به استفاده از فیلامنت‌های چندرنگ دارد. این را هم بدانید که پیاده‌سازی صحیح این تکنیک ساخت فیلامنت، نیاز به دقت و تمرین زیادی دارد.

برای ساخت این نوع فیلامنت با آتش کار می‎کنیم. پس قبل از هر چیز باید مطمئن شوید کار را در مکانی با ایمنی مناسب انجام می‌دهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • فیلامنت ساده در رنگ‌های دلخواه
  • فندک یا شمع وارمر
  • سیم‌چین
  • سوهان
  • هیت بریک – از همان هیت بریک پرینتر سه‌بعدی استفاده کنید.

گام دوم: فیلامنت‌ها را بهم وصل کنید

نوک دو فیلامنت را روی شعله فندک یا شمع بگیرد و همین که آتش گرفتند، رویشان فوت کنید. سپس سر فیلامنت‌ها را بهم فشار بدهید. اگر فیلامنت‌ها را محکم فشار ندهید، خم می‌شوند و اتصال آنها به یکدیگر غیرممکن می‌شود.

سی ثانیه (و حتی بیشتر) فیلامنت‌ها را در همین حالت نگه دارید و سعی کنید فیلامنت‌ها با هم تراز بمانند. همین طور که فیلامنت‌ها را در دست‌تان نگه داشته‌اید، روی محل اتصال فوت کنید تا خنک بشود.

در ساختنی بخوانید :
چطور به قطعات پرینت شده ، قطعات فلزی اضافه کنیم؟

گام سوم: لبه اضافی را ببرید

بعد از اینکه دو فیلامنت را بهم وصل کردید، یک حلقه پلاستیکی روی محل اتصال ایجاد می‌شود. با سیم‌چین هرچقدر که می‌توانید از این حلقه را جدا کنید (دقت کنید فیلامنت نازک نشود). اینکار اجرای گام بعدی را ساده‌تر می‌کند.

گام چهارم: فیلامنت را سنباده بکشید

حالا با یک سوهان محل اتصال فیلامنت‌ها را سنباده بکشید تا کاملا صاف بشود. اگر از درمل و مته سنباده‌کاری هم استفاده کنید، خوب است.

این مرحله کمی دشوار و خیلی مهم است. اگر فیلامنت را خوب سنباده نکشید، ممکن است فیلامنت در هات‌اند و نازل پرینتر سه‌بعدی گیر می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم محل اتصال را کمی نازک‌تر از قطر فیلامنت‌های اصلی بکنید تا مطمئن شوید گرفتگی ایجاد نمی‌کند.

گام پنجم: فیلامنت را تست کنید

فیلامنت چندرنگ را تست کنید
فیلامنت چندرنگ را تست کنید

بعد از سنباده‌کاری، فیلامنت چندرنگ آماده است اما باید آن را تست کنید. با اجرای این تست مطمئن می‌شوید فیلامنت به اندازه کافی نازک است. برای تست فیلامنت چندرنگ سعی کنید آن را از یک هیت بریک رد کنید؛ اگر فیلامنت داخل هیت بریک گیر کند باید آن را کمی نازک‌تر کنید.

فیلامنت چندرنگ آماده است

حالا می‌توانید فیلامنت چندرنگ را داخل پرینتر قرار بدهید و قطعات مختلف را با آن تست کنید. در تصاویر بالا چند نمونه قطعه پرینت شده با این فیلامنت‎ها را می‌بینید. تجربه خودتان از ساخت فیلامنت چندرنگ را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع