اگر پرینتر سه بعدی داشته باشید، حتما وقت زیادی صرف پرداخت قطعات پرینت شده می‌کنید. پرداخت این قطعات مشمول کار زیاد با سنباده و مواد شیمیایی می‌شود. مثلا برای پرداخت قطعاتی که با فیلامنت ABS ساخته می‌شوند از استون استفاده می‌شود. اما برای فیلامنت PLA هیچ محلول شیمیایی وجود ندارد که کار پرداخت را انجام بدهد.

در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با کمترین وسایل و البته بدون مواد شمیایی و سنباده، سطح قطعات پرینت شده با فیلامنت PLA را کاملا صاف و صیقلی کنید. از این روش می‌توانید برای پرداخت قطعات پرینت شده در هر سایز و شکلی استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • اسپری رنگ – از اسپری‌هایی استفاده کنید که خوب روی پلاستیک می‌نشینند.
  • اسپری پلی اورتان فوری – همان اسپری جلادهنده که البته زود خشک شدن و فوری بودن آن خیلی مهم است.
  • مدل سه بعدی با خطوط و لایه‌های واضح – اگر از این جمجمه خوشتان آمده، فایل STL را از اینجا دانلو کنید.

گام دوم: پرداخت قطعات پرینت شده

  1. ابتدا مدل را کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید هیچ گرد و غباری رویش نباشد.
  2. سپس رنگی که انتخاب کرده‌اید را روی مدل اسپری کنید.
  3. بلافاصله و خیلی سریع یک لایه پلی اورتان روی مدل اسپری کنید.
  4. مدل را زیر فن یا جلوی پنکه قرار بدهید تا به سرعت و بدون ایجاد قطرات برجسته خشک بشود.

حالا پلی اورتان و رنگ با هم مخلوط می‌شوند و بین لایه‌ها و داخل حفره‌ها را پر می‌کنند. هرچه لایه‌ها نازک‌تر باشند، باید زمان بیشتری برای خشک شدن مدل صبر کنید. خشک شدن هر لایه رنگ و پلی اورتان روی مدل بالا ۲۰ دقیقه طول کشید.

در ساختنی بخوانید :
با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید

بعد از اینکه مدل را به روش بالا پرداخت کردید و تمام خطوط را از بین بردید، یک روز صبر کنید تا مدل کاملا خشک بشود. سپس آخرین لایه پلی اورتان را هم رویش اسپری کنید.

قطعه پرینت شده آماده است

می‌بینید که دیگر اثری از آن خطوط و حفره‌ها روی مدل باقی نمانده است. مهمترین مزیت این روش پرداخت قطعات پرینت شده این است که می‌توانید بدون نگرانی مدل‌ها را با لایه‌های بزرگ‌تر پرینت کنید (تا سرعت پرینت بیشتر بشود) و سپس به راحتی و فقط با اسپری کردن خطوط را از بین ببرید.

این روش به شما امکان می‌دهد قطعات را در هر رنگی که می‌خواهید پرینت کنید و سپس مراحل پرداخت و رنگ‌آمیزی را ادغام کرده و با حداکثر سرعت و حداقل قیمت انجام بدهید.

منبع