اگر شما هم ویدیوهای ساخت توپ فلزی با فویل را در اینترنت دیده‌اید و دوست دارید یکی از این توپ‌ها را بسازید، با ساختنی همراه باشید. در این پست ساخت توپ فلزی با فویل را برایتان آماده کردیم. برای ساخت توپ تزیینی با این روش نیاز به ابزار حرفه‌ای ندارید و فقط از چکش و مالت استفاده خواهیم کرد.

قبل از شروع مراحل ساخت بهتر است بدانید ساخت توپ فلزی با این روش زمان زیادی می‌برد. پس اگر آدم صبوری نیستید و نمی‌توانید ساعت‌ها وقت روی چکش‌کاری توپ بگذارید، روش‌های سریع‌تر ساخت توپ مثل ساخت توپ کاغذی یا توپ ضداسترس را تست کنید!

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • یک رول فویل آلومینیومی
  • مالت و چکش در اندازه‌های مختلف
  • پولیش آلومینیوم و دستمال پارچه‌ای
  • وزنه فلزی – از این وزنه به عنوان سطح چکش‌کاری استفاده می‌کنیم.

گام دوم: توپ را درست کنید

رول آلومینیوم را روی زمین باز کنید و از انتها شروع به مچاله کردن آن و شکل دادن توپ کنید. اینکار روش خاصی ندارد و فقط باید سریع انجام بشود تا فشردگی لایه‌های زیر از بین نرود.
وقتی که اندازه توپ فلزی کمی بزرگ‌تر از توپ بسکتبال شد، پیچاندن فویل را متوقف کنید. سعی کنید توپ را با فشار دست تا جایی که می‌توانید فشرده کنید.

گام سوم: چکش‌کاری را شروع کنید

توپ را روی وزنه فلزی بگذارید و ضربه زدن با چکش را شروع کنید. دقت کنید که چکش‌کاری باید روی یک سطح سفت مثل زمین یا میزهای فلزی انجام بشود (مثلا اگر چکش‌کاری را روی فرش انجام بدهید، سرعت‌تان کم می‌شود).

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]

همین طور روی توپ ضربه بزنید تا لایه‌های فویل کاملا فشرده بشوند. برای اینکه فرایند فشرده‌سازی سرعت بگیرد، اشکالی ندارد شکل توپ تغییر کنید. در تصاویر بالا می‌بینید که شکل توپ شبیه مارشمالو شده است.

بعد از اینکه لایه‌های فویل را کاملا فشرده کردید، دوباره توپ را به شکل اصلی برگردانید. چکش‌کاری را آنقدر ادامه بدهید که توپ به شکل اول برگردد؛ البته حالا سایز توپ کوچک‌تر شده است.

گام چهارم: چکش‌کاری را ادامه بدهید

دوباره به روش گام قبلی توپ فلزی را چکش‌کاری کنید اما اینبار از چکش بزرگ‌تری استفاده کنید. بهترین راه برای فشرده کردن توپ این است که به ترتیب زیر عمل کنید: کره< مارشمالو> کوسن مکعبی> و دوباره کره. به این ترتیب شکل توپ را تغییر بدهید و اینکار را چندین بار تکرار کنید.

توصیه می‌کنیم حتما دستکش بپوشید و ضربه‌های خیلی محکم هم روی توپ وارد کنید. اینکار باعث می‌شود توپ دفرمه بشود و از حالت کاملا گرد بیرون بیاید.

همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید، قرار دادن توپ روی سطوحی مثل کنده درخت سرعت کار را بیشتر می‌کند.

هرچه جلوتر می‌روید توپ سنگین‌تر می‌شود و ضربه‌هایی که وارد می‌کنید توپ را به میزان کمتری فشرده می‌کند. وقتی احساس کردید، ضربه‌های چکش دیگر حجم توپ را کمتر نمی‌کند و فقط سطح توپ فلزی براق‌تر می‌شود، چکش را کوچک‌تر کنید. کمی با این چکش روی توپ کار کنید و سپس یک دستمال دور توپ بپیچید و چکش‌کاری را از روی آن انجام بدهید.

اینکه کی دست از چکش‌کاری بردارید، به سایز اولیه توپ و کیفیت چکش‌کاری بستگی دارد. ما وقتی کار را متوقف کردیم که محیط توپ فلزی به ۴۰ سانتیمتر کاهش یافت.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت : مدار کنترل مخصوص نوار LED بسازید

گام پنجم: توپ را پولیش بدهید

در برخی روش‌ها قبل از پولیش دادن توپ، آن را با کاغذ سنباده خیلی نرم (۲۰۰۰ به بالا) سنباده می‌کشند. اما اگر چکش‌کاری را با دقت و صبوری کافی انجام داده باشید، نیازی به سنباده‌کاری نخواهید بود.

کمی پولیش آلومنیوم روی توپ فلزی بزنید. پولیش را پخش کنید تا توپ کاملا سیاه بشود. سپس پولیش را با دستمال پاک کنید. حالا توپ به رنگ طبیعی برمی‌گردد اما کمی براق‌تر می‌شود. اینکار را چهار تا پنج بار دیگر تکرار کنید (و هر بار از دستمال تمیز برای پاک کردن پولیش استفاده کنید) تا توپ فلزی کاملا براق بشود و اثری از سایه سیاه پولیش رویش نماند. می توانید از کوره القایی ساختنی یا دستگاه ذوب و جوش نیز برای بهتر شدن توپ فلزی استفاده کنید.

توپ فلزی آماده است

توپ فلزی آماده است
توپ فلزی آماده است

همانطور که در تصویر می‌بینید ترک‌های لایه‌های فویل از نمای خیلی نزدیک دیده است اما این چیزی از زیبایی و درخشندگی توپ فلزی کم نمی‌کند. اگر از این روش برای ساخت توپ فلزی استفاده کردید، تصاویر توپ را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. به ما بگویید از توپ فلزی چه استفاده‌ای خواهید کرد.

منبع