اگر شما هم جزو افراد بی شماری هستید که نقاشی شان خوب نیست اما کلی ایده برای تزیین وسایل مختلف دارند، حتما باید کار با ابزارهایی مثل دستگاه برش لیزری را تجربه کنید. چنین ابزاری این امکان را به شما می دهد که هر طرحی که در نظر دارید را به فایل های کامپیوتری تبدیل کنید و آن را روی سطوح مختلف پیاده کنید. می توانید با این روش وسایل تزیینی مثل مجسمه بسازید یا از آن برای تزیین وسایل ساده ای که دارید استفاده کنید.

تزیین جلد دفتر با برش لیزری
تزیین جلد دفتر با برش لیزری

در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور هر طرحی که دوست دارید را روی جلد دفتر، کلاسور یا هر سطح دیگری بیاندازید. تزیین جلد دفتر با این روش نیاز به مهارت کار با نرم افزارهای طراحی ندارد. فقط کافی است طرح مورد نظرتان را آماده پیدا کنید (که در عصر اینترنت چندان سخت نخواهد بود) و آن را به فایل dxf تبدیل کنید. بعد از ساخت فایل، تزیین جلد دفتر را به دستگاه برش لیزری بسپارید.

اگر خودتان دستگاه برش لیزری ندارید و می خواهید این روش تزیین جلد دفتر را امتحان کنید، دو راه دارید: یک دستگاه برش لیزری بسازید یا برش طرح را به شرکت های ارائه دهنده خدمات برش لیزری بسپارید. هزینه برش هم از قیمت یک دفتر با جلد خاص و منحصر به فرد کمتر می شود.

گام اول: طرح را آماده کنید

اگر قصد دارید خودتان طرح را در نرم افزارهای طراحی مثل Inkscape بکشید، حتما از رنگ های سیاه و سفید استفاده کنید تا لیزر بعدا این خطوط را ببرد.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت : با شاخه های گندم حلقه گل تزیینی بسازید

بعد از کشیدن طرح یا دانلود عکس، آن را در نرم افزار Inkscape باز کنید. عکس را انتخاب کنید و به مسیر Path / Trace Bitmap بروید. حالا می توانید عکس را به طرح وکتور تبدیل کنید. دقت کنید در این مرحله دو کپی از عکس دارید: عکس اصلی و طرح وکتور که باید عکس اصلی را پاک کنید.

یکبار تمام خطوط و جزییات طرح را چک کنید تا مطمئن شوید اشکالی ندارد. سپس به File / Save As بروید و فایل را با فرمت dxf ذخیره کنید. این فرمت توسط اکثر دستگاه های برش لیزری پشتیبانی می شود.

گام دوم: طرح را تست کنید

حالا باید طرح را تست کنید. اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی دارید، فایل dxf را روی کاغذ معمولی ببرید. در غیر این صورت طرح وکتور را روی کاغذ چاپ کنید و با بریدن قسمت های سیاه یک استنسیل بسازید.

بعد از اینکه استنسیل را به یکی از دو روش بالا آماده کردید، آن را روی یک کاغذ بچسبانید با قلم موی فومی یا دستمال رنگش کنید. صبر کنید تا رنگ خشک بشود و استنسیل را از روی کاغذ بردارید. اگر اشکالی در طرح ندیدید و تمام خطوط کامل و دقیق بودند، می توانید سراغ مرحله بعد بروید. در غیر این صورت باید طرح وکتور را اصلاح کنید و دوباره از آن خروجی dxf بگیرید.

گام سوم: جلد دفتر را تزیین کنید

 

فایل dxf را به دستگاه برش لیزری بفرستید و جلد دفتر را روی تخت برش دستگاه بگذارید. طرحی که آماده کرده اید خیلی سریع و دقیق روی جلد دفتر می افتد. اگر می خواهید تزیین جلد دفتر زیباتر بشود، یک کاغذ مشکی یا رنگی پشت طرح بگذارید تا بهتر خودش را نشان بدهد.

در ساختنی بخوانید :
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده

تزیین جلد دفتر با این روش یکی از بهترین راه های آشنا کردن بچه ها با نرم افزارهای طراحی و البته فناری برش لیزری است. فراموش نکنید تصاویر دفترها و سایر وسایلی که با این روش تزیین می کنید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع