به طور کلی، وب سرور یک رایانه است که محتوای وب در آن ذخیره شده است و برای میزبانی وب سایت ها استفاده می شود. وب سایت مجموعه ای از صفحات وب است در حالی که وب سرور یک نرم افزار است که به درخواست منابع اینترنتی پاسخ می دهد. سرورهای دیگر وب همچون بازی، ذخیره سازی، FTP، ایمیل و غیره وجود دارد. تمام رایانه هایی که وب سایت میزبانی می کنند باید برنامه های وب سرور داشته باشند که از HTTP (پروتکل انتقال ابر متنی)  استفاده می کند. کاربر در صفحات وب درخواست می دهد، صفحه وب درخواست را به HTTP برای ارسال  فایل های درخواستی می فرستد.

رایانه ها و دستگاه های خاص ممکن است به عنوان سرور وب به کار روند. در ساختنی قصد داریم Raspberry Pi را به عنوان یک وب سرور ویژه و لپ تاپ را به عنوان یک کلاینت (Client) که به سرور وب دسترسی پیدا می کند، استفاده کنیم. این فرایند نمونه ای از مدل client/server است. تمام رایانه هایی که وبسایت میزبانی می کنند باید برنامه های وب سرور داشته باشند.

سرورهای پیشرو در وب عبارتند از آپاچی (با بیشترین اسفاده)، سرور اطلاعات اینترنت مایکروسافت (IIS) و nginx از NGNIX. سایر سرورهای وب شامل سرور NetWare Novell، گوگل وب سرور (GWS) و خانواده IBM از خانواده سرورهای Domino می باشد. در اینجا می بایست آپاچی و وردپرس را در Raspberry Pi نصب کنید.

قطعات مشخصات
رسپری پای Raspberry Pi 3 recommended
مموری کارت حداقل ۸ گیگ
Card Reader هر کارت ریدر قابل خواندن و نوشتنی
منبع تغذیه ۵V -1A (micro usb
کابل اترنت RJ45
Operating System Raspbian Stretch
نرم افزار هایی که باید دانلود شوند کاربران ویندوز کاربران مک
Boot Image Writer Win32 Disk Imager Etcher
SSH PuTTY Mac Terminal
Remote Desktop Microsoft RDC Microsoft RDC
To Scan IP Advanced IP Scanner IP Scanner
To Transfer Files File Zilla File Zilla

Google Raspbian این نرم افزار را دانلود و نصب کنید. شما می توانید از نرم افزارهای جایگزین برای انجام کار استفاده کنید. در اینجا لازم نیست از مانیتور، صفحه کلید و ماوس استفاده کنید، لپ تاپ برای این کار کافی هست.

نصب:

بیایید از ابتدا شروع کنید ،فرض کنید که شما موارد ذکر شده در بالا را دارید. ابتدا  می خواهید هارد دیسک را برای سرور خود آماده کنید، که چیزی جز همان کارت حافظه نیست. یک کارت حافظه که فضای آن از ۸ گیگابایت بیشتر باشد را انتخاب کنید تا کمبود حافظه و یا مشکلات زیاد دیگری نداشته باشید.

به این وب سایت بروید و آخرین سیستم عامل raspbian را دانلود کنید و آن را اکسترکت کنید. این کار مدتی طول می کشد، در عین حال Win32 Disk Imager که  از آن برای نوشتن فایل raspbian.img در حافظه استفاده می کنید را دانلود کنید. کاربران مک Etcher را برای کپی کردن فایل raspbian در کارت حافظه دانلود کنند.

کارت حافظه به boot تغییر نام می یابد. درایو boot را باز کنید، می توانید محتویات بوت را مشاهده کنید، در این فایل یک فایل متنی به نام ssh (با دو علامت گیومه) نه با فرمت ddc یا .txt نیست بلکه با فرمت کلی فایل ها اضافه کنید. کاربران مک در هر فرمتی که می خواهند ایجاد کنند و فرمت را با تغییر نام آن حذف می کنند.توجه: در نسخه های قبلی ها سیستم عامل، SSH به طور پیش فرض فعال می شد، بعد به دلایل امنیتی آن را غیرفعال کردند. برای فعال کردن SSH  فایل “ssh” با هر محتوایی در آن است را اضافه می کنید.

در ساختنی بخوانید :
با استفاده از رزبری پای یک سیستم تنظیم محیطی ملایم همراه با فرمان صوتی بسازید

بوت کردن رزبری پای :

حالا کارت حافظه را در RPi وارد کنید. با استفاده از آداپتور برق RPi را تامین کنید، شارژر تلفن همراه مناسب است. RPi خود را با کابل اترنت به لپ تاپ وصل کنید. برای بوت شدن اول نیاز به کابل اترنت دارید، بعد از آن می توانید RPi را به صورت بی سیم Remote desktop connection از (RDC) وصل کنید. در لپ تاپ بدون اسلات اترنت، RPi خود را به روتر خود وصل کنید و به آدرس روتر خود وارد شوید تا آدرس IP RPi را پیدا کنید. حالا  باید آدرس آی پی RPi را پیدا کنید. پس از فعال شدن RPi، چشمک زدن به نور سبز نشان می دهد که RPi بوت شده است. چراغ های اترنت نیز برای نشان دادن پایدار بودن ارتباط چشمک می زنند.

کاربران ویندوز :

حالا اسکنر پیشرفته IP را باز کنید و شروع به اسکن کنید. دستگاه هایی را که به هاست شما مرتبط هستند لیست می کند. در آن لیست Raspberry pi ظاهر خواهد شد.IP را یادداشت کنید .

حالا PuTTY را باز کنید و در قسمت نام هاست آی پی RPi را بنویسید و پورت را ۲۲ و نوع اتصال را SSH تنظیم کنید. مانند شکل زیر. سپس روی open کلیک کنید.

IP شما با این ساختنی متفاوت خواهد بود. پنجره ترمینال باز می شود و درخواست رمز عبور را مانند شکل زیر می دهد. در آن رمز عبور Raspberry را بنویسید و روی Enter کلیک کنید. حالا شما به RPi وارد شده اید، آن را پیکربندی کنید.

کاربران مک:

اسکنر IP خود را باز کنید و آدرس آی پی RPi را اسکن کنید، آن ها را با جزئیات تولید کننده مانند شکل زیر نشان می دهد، IP را یادداشت کنید. حالا ترمینال خود را باز کنید و دستور زیر را تایپ کنید و اینتر بزنید.

ssh pi@198.162.2.2

رمز عبور را درخواست می کند، Raspberry را به عنوان رمز عبور تایپ کنید و اینتر بزنید، رمز عبور قابل مشاهده نخواهد بود. حالا شما از طریق ssh به RPi وارد می شوید. اجازه می دهد تا RPi را پیکربندی کنید.

پیکربندی Raspberry Pi :

در کنسول RPi فرمان زیر را تایپ کنید و اینتر بزنید.

sudo raspi-config

پنجره پیکربندی را با ۹ گزینه باز می کند که در زیر نشان داده شده است. شما می توانید با استفاده از کلیدهای بالا، پایین، چپ راست حرکت کنید و از اینتر برای انتخاب استفاده کنید.

 • همانطور که می گوید شما می توانید رمز ورود به سیستم RPi را وارد کنید.
 • نام هاست به طور پیش فرض Raspberrypi خواهد بود، شما می توانید نام هاست را در اینجا تغییر دهید.
 • سه گزینه بوت وجود دارد.
B1 - You can choose your boot options either as text console or Desktop GUI (choose GUI) 
B2 - Boot will wait until a network connection is made 
B3 - To choose a splash screen on boot
 • برای تنظیم موقعیت مکانی و منطقه زمانی
 • گزینه های تعامل
P1 - Enable /Disable camera in RPi camera slot 

P2 - Enable /Disable SSH (Do) 

P3 -Enable /Disable VNC viewer (Do) 

P4 - Enable /Disable automatic SPI pins on RPi 

P5 - Enable /Disable automatic I2C pins on RPi 

P6 - Enable /Disable serial port pins on RPi 

P7 - Enable /Disable 1-wire interface 

P8 - Enable /Disable GPIO pins on RPi
 • اورکلاکینگ Pi نمی تواند با این کار انجام شود.
 • گزینه های پیشرفته
A1 - Expand the file system of RPi in the partition. (Do ) 

A2 - For some displays directly connected to RPi to avoid the black border. 

A3 - To choose the size of RAM provided to GPU 

A4 - To choose the Audio output via HDMI or 3.5mm Jack. (choose auto) 

A5 - To choose screen resolution 

A6 - GL driver for 3D displays
 • به روز رسانی سیستم عامل (انجام دهید)
 • درباره پیکربندی
در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن

پس از بررسی گزینه های پیکربندی، این دستورات را برای به روز رسانی، ارتقا و راه اندازی مجدد تایپ کنید.

Sudo apt-get upgrade

Sudo apt-get update

Sudo reboot

توجه: اگر درخواست مجوز کرد ازY برای دادن مجوز استفاده کنید.

مجددا از SSH برای ورود به RPi استفاده کنید. حالا RPi  را به شبکه محلی / هات اسپات تلفن همراه خود وصل کنید تا RPi را از راه دور متصل کنید. برای این کار اول این دستور زیر را برای دریافت رابط گرافیکی RDC تایپ کنید. اکنون می توانید با استفاده از اتصال دسک تاپ از راه دور (RDC) وارد شوید.

sudo apt-get install xrdp

ریموت دسکتاپ:

حال نرم افزار RDC خود را در لپ تاپ خود باز کنید و اطلاعات زیر را وارد کنید. از آدرس آی پی RPi خود استفاده کنید.

نام کاربری: pi
رمز: Raspberry

سپس دوره را شروع کنید، به پنجره ورود به سیستم GUI xrdp وارد می شوید. اگر انتخاب ورودی خودکار را در گزینه boot از raspi-config انجام داده باشید، به طور خودکار شما را به صفحه اصلی RPi که مانند شکل زیر است هدایت می کند.

حالا با کلیک کردن بر روی آیکون شبکه در گوشه سمت راست صفحه، pi را به نقطه کانونی روتر / موبایل خود متصل کنید. روتر را انتخاب کنید و برای اتصال به کلید دسترسی وارد شوید.

پس از اتصال آن، آن را راه اندازی مجدد کنید . حال می توانید کابل اترنت را حذف کنید. در راه اندازی مجدد RPi به طور خودکار به روتر شما متصل می شود. حالا دوباره اسکنر IP خود را باز کنید تا آی پی static جدید Pi خود را پیدا کنید. که عمدتا به این شکل است:

دوباره اعتبار RDC خود را برای ورود به صورت بی سیم ویرایش و پیکربندی کنید. حالا شما می توانید RPi خود را در هر نقطه از محدوده فای قرار دهید و شما می توانید در آن به صورت بی سیم کار کنید. توجه داشته باشید: برای RDC، لپ تاپ شما و RPi باید به روتر یکسانی متصل شوند.

نصب سرور:

حال حاضر پنجره ترمینال در RPiدسکتاپ باز می شود، شما یک صفحه مشابه مانند پنجره SSH خواهید دید، در واقع این پنجره ای است که از طریق SSH به آن دسترسی پیدا کردید. حالا  یک سرور را برای RPi خود نصب کنید.

sudo apt-get install apache2

sudo apt-get install mysql-server

sudo apt-get install mysql-client

sudo apt-get install libapache2-mod-php5 php5 php-pear php-mysql php5-curl php5-gd

شما می توانید آخرین نسخه آپاچی را انتخاب کنید، من از apache2 در اینجا استفاده می کنم. پس از گرفتن بسته ها، برای نصب از شما درخواست مجوز خواهد کرد، Y را وارد کنید. در هنگام نصب این سرورها، ازشما یک رمز عبور برای «root» درخواست می کند، اگر نه ، سرور شما را بدون رمز عبور نصب می کند. اکنون می توانید با تایپ کردن این دستورات رمز عبور ‘root’ را ایجاد کنید.

sudo mysql -u root -p                    (It opens a PHP window MariaDB)

SET PASSWORD FOR 'root'@'localhost'= PASSWORD('Raspberry');

exit;

اکنون به مرورگر خود بروید و آدرس آی پی RPi خود را در مرورگر تایپ کنید . که به طور پیش فرض صفحه apache debian را نشان می دهد.

اکنون می توانید فایل ها را به سرور خود اضافه کنید. برای آن شما پوشه / var / www را که فایل index.html به طور پیش فرض درآن وجود دارد را تغییر دهید. شما می توانید پوشه فایل ها را در RPi خود باز کنید.

sudo chmod 777 -R  /var/www

فایل نرم افزار Zilla خود را باز کنید و با پر کردن اعتبار همانند RDC، به RPi متصل شوید. حالا فایل های مورد نظر خود را از پوشه های لپ تاپ خود به / var / www / html بکشید و رها کنید. با استفاده از دستورات زیر فایل index.html را از پوشه حذف کنید. سپس فقط می توانید فایل ها را مشاهده کنید.

cd /var/www/html
sudo rm *

پس از اضافه کردن فایل های خود سرور آپاچی را دوباره با استفاده از دستورات زیربارگذاری و راه اندازی مجدد کنید. سپس با تایپ کردن آدرس ای پی PI، سرور را در مرورگر باز کنید.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای

شما می توانید وب سایت خود را با استفاده از فایل index.html یا index.php خود بسازید زیرا این فایل پیش فرض سرور است، مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۳۳/index.html یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۳۳/index.php.

راه اندازی وردپرس روی رزبری پای

همانطور که می دانید وردپرس ساده ترین ابزار ایجاد وب سایت PHP و وب سایت CMS است. بنابراین باید شروع به نصب و پیکربندی وردپرس  در سرور RPi خود کنید. قبل از دانلود فایل وردپرس باید یک افزونه MySQL نصب کنید که برای وردپرس مورد نیاز است تا در سرور دبیان اجرا شود.

sudo apt-get install php5-mysqlnd-ms

حال به آدرس زیر بروید و فایل های مورد نظر وردپرس را دانلود کنید:

cd /var/www/html/

sudo rm *

sudo wget http://wordpress.org/latest.tar.gz

حال فایل های دانلود شده را اکسترکت کرده و به پوشه وردپرس خود انتقال دهید و در آخر برای آزاد کدن فضا فایل های دانلود شده را پاک کنید.

sudo tar xzf latest.tar.gz 

sudo mv wordpress/* . 

sudo rm -rf wordpress latest.tar.gz

شما می توانید محتویات وردپرس را با تایپ ls -a یا ls ببینید. اکنون فایل های داده خود که قابل خواندن توسط وردپرس باشد را با استفاده از دستور زیر ایجاد کنید .

sudo chown -R www-data: .

حال دسترسی کاربر برای وردپرس خود را با ورود به mysql Maria DB توسط فرمان زیر ایجاد می کنید.

sudo mysql -u root -p 

رمز عبور را وارد کنید، شما را به mysql می برد. در آن این دستور برای ایجاد وردپرس تایپ کنید.

create database wordpress;

سپس با استفاده از این دستور، دسترسی کاربر را برای Raspberry Pi خود ایجاد کنید.

GRANT ALL PRIVILEGES ON wordpress. * TO 'anbu'@'localhost' IDENTIFIED BY 'anbu';

در اینجا من نام خود را برای نام کاربر و همچنین رمز عبور استفاده می کنم. اولی برای نام کاربر است و آخری رمز است. دستور زیر را تایپ کرده و خارج شوید.

FLUSH PRIVILEGES;

exit;

برای اعمال تغییرات سرور راه اندازی مجدد کنید. اکنون زمان پیکربندی وردپرس است. مرورگر خود را باز کنید و آی پیRPi  خود را تایپ کنید و اینتر کنید. شما باید پنجره راه اندازی وردپرس را مانند زیر مشاهده کنید.

زبان را زبان انگلیسی انتخاب کنید و سپس یک پنجره با جزئیات پیکربندی وردپرس به صورت زیر نمایش داده می شود. روی  Let’s go کلیک کنید.

نصب  را اجرا کنید اطلاعات مورد نیاز را ارائه و وردپرس را نصب کنید.

پس از نصب، شما را به پنجره ورود به وردپرس می برد، با وارد کردن رمز و نام کاربری خود وارد شوید. حالا می توانید وردپرس خود را سفارشی کنید و از آن لذت ببرید.

این شکل نمای پیش فرض را نشان می دهد.

وردپرس راه اندازی شده توسط سرور رزبری پای

منبع

1 نظر