در این ساختنی روشی را برای ساخت عروسک یاد می گیرید که به هیچ مهارتی نیاز ندارد. تنها مهارتی که برای ساخت این عروسک کاموایی بامزه نیاز دارید، صبر است! وسایل لازم برای ساخت عروسک کاموایی هم بسیار ارزان هستند و ممکن است همین حالا در خانه تان پیدا بشوند. با ساختنی همراه شوید.

آموزش ساخت عروسک کاموایی پشمالو
آموزش ساخت عروسک کاموایی پشمالو

این عروسک کاموایی را می توانید براحتی از سقف هم آویزان کنید و جلوه بسیار زیبایی به اتاق تان بدهید. اگر همیشه دوست داشتید عروسک سازی را تجربه کنید اما از خیاطی و بافتنی بدتان می آمده، این ساختنی را از دست ندهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کاموا – مقدار کاموایی که نیاز دارید به طول و ضخامت مورد نظرتان برای موهای عروسک بستگی دارد
  • سطل توری فلزی
  • قیچی
  • چشم عروسک
  • چسب حرارتی یا هر نوع چسب مناسب برای چسباندن چشم های عروسک

گام دوم: کامواها را ببرید

گام اول ساخت عروسک کاموایی، بریدن کاموا به تکه های ۲۳ سانتیمتری است. ساده ترین راه برای بریدن کاموا، پیچاندن آن دور یک تکه کارتن مستطیلی است. طرف کوتاه مستطیل را به طول ۷٫۵ سانتیمتر و طرف بلند را به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر ببرید.

از یک طرف شروع کنید و کاموا را به آرامی دور کارتن بپیچید. نباید کاموا را خیلی محکم بپیچید چون آن وقت کوتاه تر از طول مورد نظرتان می شود. سعی کنید در حین پیچاندن کامواها را روی هم نیاندازید.

سپس کاموا را از لبه مستطیل ببرید. اینکار را برای تمام رنگ هایی که انتخاب کرده اید، تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :
با پرینتر سه بعدی آویز ابزار پلاستیکی اما مقاوم بسازید

گام سوم: گره زدن کاموا را شروع کنید

سطل را برگردانید و گره زدن کاموا از لبه بالایی شروع کنید. سه تکه کاموا بردارید و آنها را از یک سوراخ رد کنید و از سوراخ کناری بیرون بکشید. سپس کامواها را گره بزنید و محکم بکشید. گره ها باید روی گوشه کناری طرح الماس توری قرار بگیرند (این نقاط در تصویر با ستاره مشخص شده اند). اگر با رد کردن کاموا از سوراخ ها مشکل دارید، می توانید از میل قلاب بافی استفاده کنید.
ترکیب رنگ کاموایی که برای ساخت عروسک کاموایی استفاده می کنید، کاملاً اختیاری است. اما توصیه ما ترکیب دو رنگ روشن با رنگ مشکی (یا هر رنگ تیره دیگر) است.

بهتر است گره زدن کامواها را به صورت لایه ای ادامه بدهید. از پایین شروع کنید و به کامل کردن حلقه های دور سطل به سمت بالا حرکت کنید.

گام چهارم: گره زدن را ادامه بدهید

پوشاندن تمام سوراخ ها با کاموا کمی طول می کشد اما نتیجه کار ارزش زمانی که صرف می کنید را دارد.

وقتی به بالای سطل رسیدید، باید جای چشم ها را مشخص کنید. سپس کار گره زدن کامواها را درست زیر محل قرارگیری چشم ها متوقف کنید.

وقتی به محل اضافه کردن چشم ها رسیدید، آن قسمت را با رد کردن یک تکه کاموا علامت گذاری کنید. می توانید از ماژیک های براق هم استفاده کنید (اما حواستان باشد به کاموا نخورد).

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت : مدار دست خشک کن اتوماتیک بسازید

گام پنجم: چشم ها را اضافه کنید

بهتر است چشم ها را با کاموا ترکیب کنید. برای اینکار چند تکه کاموای کوتاه تر از موهای عروسک کاموایی ببرید و دور هر دو چشم بچسبانید. اگر می خواهید چشم های عروسک کاموایی را نزدیک بهم بچسبانید، مقدار کاموای لبه داخلی چشم ها را کمتر کنید. در غیر این صورت کاموا بین دو چشم عروسک متراکم می شود و جلوی چشم ها را می گیرد.

حالا چشم ها را با مقدار زیادی چسب به جایی که مشخص کرده اید، بچسبانید. حواستان باشد چسب را روی کاموا نچکانید. اگر از چشم هایی که روشن می شوند یا چشمک می زنند، استفاده می کنید باید آنها را طوری بچسبانید که از طریق یکی از سوراخ ها با سوئیچ دسترسی داشته باشید.

عروسک کاموایی آماده است

عروسک کاموایی آماده است
عروسک کاموایی آماده است

یکبار عروسک کاموایی را چک کنید و هر قسمتی که کاموای کافی ندارد را بپوشانید. اگر می خواهید عروسک را از سقف آویزان کنید یا در قفسه های بلند بگذارید، لازم نیست قسمت بالای سطل (یا همان کف سطل) را با کاموا بپوشانید. اما اگر می خواهید سطل اصلاً دیده نشود، این قسمت را هم با همان روش بپوشانید.

برای تزیین بیشتر می توانید گل سینه، پاپیون، دست یا هر چیز دیگری که دوست دارید به عروسک اضافه کنید.

منبع