راتاتویی یک غذای خوشمزه است و البته بهترین راه برای افزایش مصرف سبزیجات است. این غذای 100 درصد گیاهی و سالم یکی از بهترین بشقاب ها برای گیاهخواران است. البته اگر دوست دارید می توانید کمی گوشت هم به آن اضافه کنید چون راتاتویی یک نوع خورش است!

راتاتویی بپزید
راتاتویی بپزید

در این ساختنی هم آموزش پخت راتاتویی را می خوانید و هم روش تزیین آن را یاد می گیرید. این روش تزیین همان روشی است که در رستوران های فرانسوی استفاده میشود و به همین خاطر نتیجه خوبی دارد. دستور پخت هم تمام جزییات پخت راتاتویی را شامل میشود و برای کسانی که به تازگی آَشپزی را شروع کرده اند بسیار مناسب است.

گام اول : مواد لازم

مواد سس راتاتویی

 • یک پیاز قرمز خرد شده (کاملاً ریز)
 • نصف یک فلفل دلمه قرمز خرد شده (کاملاً ریز)
 • یک فلفل قرمز خرد شده (به همراه تخم های فلفل)
 • سه حبه سیر رنده شده
 • یک کنسرو گوجه فرنگی (می توانید از گوجه تازه هم استفاده کنید)
 • آب داغ (به اندازه ای که داخل قوطی کنسرو گوجه را پر کند)
 • یک قرص عصاره سبزیجات
 • کمی فلفل سیاه
 • نمک (اگر عصاره سبزیجات تان نمک ندارد)

مواد راتاتویی

 • 250 گرم سیب زمینی تازه پوست کنده
 • کره
 • نصف یک لیموی سنگی (به آب لیمو نیاز داریم)
 • یک مشت جعفری خرد شده
 • نمک (ّبرای طعم دار کردن آب جوش)

مواد تزیین

 • کدو سبز (بصورت حلقه های خیلی نازک برش زده بشود)
 • دو برش بادمجان به ضخامت یک سانتیمتر
 • کمی کره آب شده (برای پختن کدو و بادمجان)

گام دوم : پخت سس را شروع کنید

اگر تجربه پخت راتاتویی داشته باشید حتماً می دانید که قسمت زیادی از سس بدون استفاده باقی میماند. البته نگران نباشید چون می توانید این سس را به همراه لازانیا یا پاستا هم سرو کنید. حتی اگر نمی خواهید راتاتویی درست کنید، باز هم توصیه می کنیم این سس را درست کنید. وقتی این سس را در یخچال تان آماده داشته باشید، پختن ناهار و شام خیلی ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :
مدار چراغ اتوماتیک که در شب ها روشن می شود

یک تابه را روی شعله ملایم بگذارید و سه قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید. سپس پیاز قرمز خرد شده را داخل تابه بریزید (می توانید از موسیر یا پیاز سفید هم استفاده کنید) و برای چند دقیقه آن را بپزید. تا وقتی که پیازها کمی نرم بشوند، پیازها را هم بزنید. حالا فلفل دلمه را اضافه کنید و آن را هم به همراه پیاز بپزید. حواستان باشد که در طول این مدت پیازها فقط باید نرم بشوند و نباید قهوه ای بشوند. سپس فلفل قرمز را اضافه کنید و به همراه سایر مواد سرخ کنید. اگر نمی خواهید سس خیلی تند بشود، باید تخم های فلفل را جدا کنید. بعد از نرم شدن فلفل قرمز، سیر رنده شده را اضافه کنید و با سایر مواد بپزید. اگر سیر قهوه ای بشود، سس کمی طعم تلخی پیدا میکند که اصلاً خوب نیست.

وقتی سیر را خوب با سایر مواد مخلوط کردید و کمی آن را تفت دادید، یک قاشق غذاخوری پوره گوجه فرنگی را داخل تابه بریزید و همه مواد را با هم بپزید.

گام سوم : سس را رقیق کنید

وقتی مایه سس خوب پخت و پوره گوجه فرنگی کاملاً با سایر مواد مخلوط شد، می توانید سس را رقیق کنید. کنسرو پوره گوجه فرنگی را کامل داخل تابه بریزید و داخل قوطی کنسرو را با آب داغ پر کنید و به مواد اضافه کنید. وقتی داخل کنسرو آب داغ میریزید با دستکش یا دستمال آن را بلند کنید.

در ساختنی بخوانید :
پروژه آردوینو : لامپ ها را با کف زدن روشن کنید! [Arduino]

مواد را خوب هم بزنید و سپس عصاره سبزیجات را به آنها اضافه کنید. اگر گیاهخوار نیستید، از عصاره مرغ یا بره استفاده کنید. صبر کنید تا سس کمی غلیظ بشود و در حین پخت مرتب مواد را هم بزنید تا به کف تابه نچسبد.

گام چهارم : سیب زمینی ها را بپزید

بهترین راه برای پختن سیب زمینی این است که آنها را داخل آب سرد بیاندازید و روی شعله قرار بدهید. به این ترتیب با گرم شدن آب، سیب زمینی ها هم به تدریج میپزند. اگر سیب زمینی ها را داخل آب جوش بپزید، مغز سیب زمینی نسبت به دیواره ها کمتر میپزد. داخل آب سر کمی نمک هم بریزید تا سیب زمینی ها خوب طعم بگیرند. در قابلمه را هم باید در حین پخت سیب زمینی ها بسته نگه دارید.

هر چند دقیق یکبار یک چاقوی تیز و نازک داخل سیب زمینی ها فرو کنید. اگر چاقو راحت و تا آخر فرو رفت، سیب زمینی ها آماده اند.

گام پنجم : کدوها را آماده کنید

سیب زمینی ها و سس راتاتویی آماده شدند و باید سراغ مواد تزیین برویم. چیزی که راتاتویی را به یک غذای خاص تبدیل میکند، روش سرد مخصوص آن است و به همین خاطر این مراحل هم به اندازه پخت راتاتویی اهمیت دارد. همانطور که در تصاویر می بینید این روش سرو بخصوص چیزی بجز چیدن حلقه های کدو نیست! شاید بنظرتان ساده برسد اما نتیجه کار قطعاً راضی تان میکند.

در ساختنی بخوانید :
با برد آردوینو و چوب بستنی بازوی رباتیک بسازید [Arduino]

کره آب شده را کف یک سینی فر بمالید و یک حلقه فلزی رویش بگذارید. بدون حلقه فلزی هم می توانید اینکار را بکنید اما کارتان کمی سخت میشود.

ورق های کدو سبز نازک را بصورت مارپیچ و طوری که کمی با هم همپوشانی داشته باشند، داخل حلقه فلزی بچینید. روی کره ها هم کمی کره آب شده بزنید و آنها را داخل فر با دمای متوسط و در حالت grill بپزید. حواستان به کدوها باشد چون کره خیلی زود میسوزد. البته اگر خوب دقت کنید رنگ طلایی خوبی به کدوها میدهد.

گام ششم : بادمجان ها را آماده کنید

سس را مرتب چک کنید و وقتی به غلظت کافی رسید (ویدیو را چک کنید) آن را از روی شعله بردارید. اینکه سس را گرم یا سرد سرو کنید به ذائقه خودتان بستگی دارد.

کمی کره آب شده داخل یک تابه تمیز بریزید و دو حلقه بادمجان ضخیم داخل آن بگذارید. بادمجان ها مثل اسفنج عمل می کنند و کره را جذب می کنند. پس زیاد کره داخل تابه بریزید تا بادمجان ها جمع نشوند.

سیب زمینی ها را هم چک کنید و اگر خوب پخته بودند، آنها را آبکش کنید.

وقتی یک طرف بادمجان ها قهوه ای شدند، آنها را برگردانید و طرف دیگرشان را هم بپزید.

گام هفتم : سیب زمینی ها را خرد کنید

کمی جعفری تازه بشویید و آنها را خرد کنید.

سیب زمینی ها را داخل یک قابلمه بیاندازید. یک قالب کره (به اندازه دو قاشق غذاخوری) داخل یک قابلمه بیاندازید و آب یک نصفه لیمو را هم داخلش بچکانید. سپس سیب زمینی ها را با رنده مخصوص خرد کنید. نباید سیب زمینی ها را بیش از حد له کنید. در نهایت هم جعفری خرد شده را به این مواد اضافه کنید.

گام هشتم : بادمجان و کدو را چک کنید

اگر بامجان و کدو پخته اند، آنها را از روی شعله و داخل فر بردارید. بادمجان ها را روی یک دستمال بگذارید تا روغن اضافی شان گرفته بشود. بادمجان و کدو خیلی زود سرد میشوند و به همین خاطر باید مرحله بعد را با دقت انجام بدهید.

گام نهم : راتاتویی را سرو کنید

یک حلقه فلزی روی بشقاب سرو بگذارید و داخلش را با مخلوط سیب زمینی پر کنید. با قاشق سیب زمینی را کمی فشرده کنید تا شکل قالب را به خودش بگیرد. خیلی آرام حلقه را بردارید.
یکی از حلقه ها

یک حلقه بادمجان را روی سیب زمینی بگذارید و سپس کدوها را رویش قرار بدهید. سس راتاتویی را هم دور سیب زمینی بریزید.

نوش جان!

منبع