اسب تک شاخ یا یونیکورن (Unicorn) یک حیوان افسانه ای است که در افسانه های مختلفی در اروپای باستان و قرون وسطا است که در بسیاری از افسانه های اروپاییان حضور دارد . البته حضور اسب تک شاخ در افسانه های دیگر ملل نشان از این دارد که ریشه این افسانه به سال ها قبل از قرون وسطا باز می گردد.

این اسب های افسانه ای بسیار چابک هستند و حتی در برخی افسانه ها بال دارند و پرواز می کنند. در افسانه ها گفته شده است که این اسب ها را تنها زنان می توانند رام کنند.نشان خیلی از گروه ها و حتی نشان سلطنتی برخی از پادشاهی های اروپا اسب تک شاخ یا یونیکورن بوده است و پادشاهی بریتانیا هنوز هم از اسب تکشاخ به عنوان نشان سلطنتی استفاده می کند.

نشان سلطنتی پادشاهی متحد بریتانیا
نشان سلطنتی پادشاهی متحد بریتانیا

حالا بعد از گذشت هزاران سال از پیدایش افسانه اسب تک شاخ ، دانشمندان اسکلتی قدیمی را در کشور قزاقستان کشف کرده اند که احتمال می رود نوعی اسب تک شاخ باشد .

این موجود باستانی که شبیه ترین حیوان یافت شده به اسب تک شاخ است Elasmotherium Sibiricum نام گرفته است . یک حیوان اسب سان و شبیه کردگدن که احتمالا حدود 350 هزار سال پیش روی کره زمین زیست می کرده است و در روند تکامل حیوانات و شاید هم بر اثر شکار انسان از بین رفته است .

اما محققان دانشگاه استان تامسک در روسیه (Tomsk state university) عمر جمجمه پیدا شده در کشور قزاقستان را چیزی در حدود 29 هزار سال تخمین می زنند. در نتیجه گونه 100 هزار ساله انسان های مدرن در واقع در یک بازه زمانی با اسب های تکشاخ روی کره زمین زندگی کرده است .

در ساختنی بخوانید :
ویروس های مفید : عفونت های باستانی برای تکامل نیاز بوده اند!

البته تکشاخ های واقعی از تصویر زیبا و افسانه ای اسب تکشاخ زیبا و طلایی رنگ تفاوت داشته اند . در حالی که اسب های تک شاخ افسانه ای یکی از حیوانات مورد علاقه دختر بچه ها از 2500 سال قبل از میلاد بوده اند ، تکشاخ های واقعی قدی در حدود 2 متر داشتند و وزن آن ها حدود 3500 کیلو بوده است و احتمالا سرتاسر بدن این موجودات باستانی را پوشش موی قطور و کرکی پوشانده بوده است .

حدس زده می شود شکل اسب تک شاخ واقعی شبیه به این تصویر باشد
حدس زده می شود شکل اسب تک شاخ واقعی شبیه به این تصویر باشد

این حیوانات باستانی آنقدر ها هم که در افسانه ها در موردشان خوانده ایم زیبا نیستند . شاید بریتانیا باید حیوان جدیدی را به عنوان نشان سلطنتی خود انتخاب کند !

منبع