کامبوچا در اصل یک چای تخمیری است و از کشت باکتری و مخمر که از محلول چای، شکر و بعضا طعم دهنده به عنوان سوخت استفاده می کند، درست می شود. کامبوچا قرن ها پیش از آسیا آمد. نام دیگر آن “چای قارچ” است، چون در طی فرآیند دم کردنش باکتری و مخمر به هم می چسبند و شبیه کلاهک قارچ می شوند. اما کامبوچا از قارچ درست نشده، بلکه از کنار هم قرار گرفتن باکتری ها و مخمر ساخته می شود.
گفته می شود که این نوشیدنی خواص بسیاری از جمله بهبود هضم، کاهش اشتها، بهبود حافظه، کاهش فشار خون، تقویت رشد مو، افزایش انرژی و غیره دارد. با این وجود، افرادی هستند که این خواص را قبول نداشته و معتقدند پژوهش های پزشکی وجود آن ها را اثبات نکرده است. حتی می گویند اگر این چای تخمیری را در خانه درست کنید، برای سلامتی خطرناک خواهد بود.

مزه، ساختار و ترکیبات کامبوچا

کامبوچا کمی گازدار، بسیار اسیدی و به خاطر وجود شکر شیرین است. این نوشیدنی حاوی انواع قند ها، ویتامین های خانواده B و آنتی اکسیدان ها و مقادیر اندکی الکل حاصل از فرآیند تخمیر است. علاوه بر این ها، داخلش باکتری های شناور هم موجود است. شاید خیلی ها دوست نداشته باشند اما چیز نگران کننده ای نیست چون شبیه به این باکتری ها در برخی نوشیدنی های تخمیری دیگر هم پیدا می شود. هر 240 میلی لیتر آن 30 کالری دارد و نسبت به اکثر نوشیدنی ها، کم کالری محسوب می شود.

تاریخچه و افسانه ها

گفته می شود کامبوچا از چین می آید و اولین بار در سلسله تی سین (Tsin) و در سال 212 قبل از میلاد دم شده است. چینی ها آن را “چای جاودانگی” می نامیدند. این نوشیدنی از راه تجارت اول به هند و روسیه و بعد بیشتر قسمت های آسیا فرستاده شد.
افسانه ای می گوید در سال 414 بعد از میلاد، دکتر کامبو (Kombu)، از کره، این قارچ ها را برای درمان اینکیو (Inkio)، امپراتور ژاپن، به آن کشور برد. امپراتور شفا یافت و از آن زمان به افتخار این دکتر، اسم کامبوچا ، چا به معنای چای، را روی این قارچ گذاشتند.
چون این نوشیدنی به معجزه کردن شهرت دارد، اسم هایی مثل قارچ معجزه، قارچ جادویی، اکسیر حیات و چای نقرس هم به آن نسبت داده شد. هر کشور و مکان بعد از ورود این چای، آن را به خودش نسبت داد: قارچ روسی، اسفنج ژاپنی، نوشیدنی مغولی، نوشیدنی هندی و بسیاری از اسامی دیگر به زبان های مختلف.
این ماده از هر کجا که نشات گرفته باشد، امروزه در سراسر دنیا شناخته شده است. در آمریکا اوایل خیلی شناخته شده نبود، اما امروزه در تمامی مغازه ها و سوپرمارکت های این کشور و تریای شرکت هایی مثل گوگل و فیس بوک پیدا می شود.

در ساختنی بخوانید :
آموزش محاسبه نیروی معلق نگه داشتن اجسام با استفاده از کویل (سلنوئید)
این نوشیدنی اولین بار در چین ساخته شده است/
این نوشیدنی اولین بار در چین ساخته شده است

آیا کامبوچا برای سلامتی مفید است؟

همه حرف هایی که درباره جادویی بودن این نوشیدنی گفته می شود، باعث هیجان و اشتیاق مردم می شود. اما آیا واقعا همه آن ها صحت دارد؟ توصیه ما یه شما این است که از هر چیزی که آن را به عنوان اکسیری برای درمان همه بیماری ها از آرتروز و یبوست گرفته تا سرطان، تبلیغ می کنند دوری کنید. آندریا جیانکولی (Andrea Giancoli)، سخنگوی آکادمی تفذیه و رژیم های غذایی، می گوید: شواهد بسیار اندکی وجود دارد که ادعا هایی که درباره کامبوچا گفته می شود را تایید کند.
با این که این نوشیدنی خیلی معروف شده اما تقریبا هیچ پژوهش قابل اطمینانی وچود ندارد که تاثیر مثبت آن را بر سلامتی نشان دهد. بسته به این که کجا درست شده باشد و چه نوع قارچ و مخمری استفاده شده باشد، این نوشیدنی حاوی باکتری هایی مثل باکتری زیلینیوم (xylinum)، باکتری گلوکونیوم (gluconium)، استوباکتر هتوژنوم (Acetobacter hetogenum) و هم چنین باکتری های آنتی بیوتیک ساز مثل انواع پنی سیلیوم است. برخی باکتری سیاه زخم را هم در آن پیدا کرده اند. انواع قارچ ها و مخمر ها هم در ترکیبات آن یافت شده است. با توجه به ساختار باکتریایی کامبوچا می توان آن را یک پروبیوتیک عالی دانست، اما ماست قطعا از آن بهتر است.
علاوه بر مقادیر اندک الکل (معمولا کمتر از 0.5 درصد)، کامبوچا مقادیر قابل توجهی اسید استیک (سرکه)، اتیل استات، اسید گلوکورونیک و لاکتیک اسید هم دارد. با توجه به این که اکثر افراد به عنوان محلول دم کردن این نوشیدنی از چای سیاه یا سبز استفاده می کنند، کافئین هم در آن پیدا می شود. علت انرژی زا بودنش هم می تواند همین باشد.

در ساختنی بخوانید :
با انواع ذرات بنیادی موجودر در جهان آشنا شوید
کامبوچا حتما باید در ظرف شیشه ای دم بکشد وگرنه احتمال مسمومیت وجود دارد.
کامبوچا حتما باید در ظرف شیشه ای دم بکشد وگرنه احتمال مسمومیت وجود دارد.

در سال 2003، یک بررسی سیستماتیک تمامی پژوهش ها درباره کامبوچا، هیچ مقاله ای مربوط به موثر بودن این مرهم پیدا نکرد. علاوه بر این، مشخص شد چندین مورد درباره خطرناک بودن کامبوچا وجود دارد. این موارد شامل آسیب به کبد، اسیدوز متابولیک و عفونت های سیاه زخم پوستی بود. یک مورد مرگ هم گزارش شده بود.
کامبوچای موجود در بطری که در مغازه ها به فروش می رسد، بی خطر است. اما اگر این نوشیدنی را در خانه درست می کنید، حسابی مراقب باشید چون احتمال آلوده شدنش زیاد است. این نوشیدنی باید در شیشه نگه داری شود. اگر آن را در ظرف های سرامیکی بریزید، اسید موجود در آن درون ظرف را خورده و شما را با سرب مسموم می کند. ظاهرا، مدارکی که آثار منفی این نوشیدنی را اثبات می کند، بیشتر از آثار مثبتش است. این مشکلات به مصرف کامبوچا نسبت داده شده است:

  • یک فرد الکلی بعد از 2 هفته مصرف این چای به زردی مبتلا شد و بعد از قطع مصرف بهبود یافت.
  • سرگیجه، تهوع و استفراغ که بعد از قطع مصرف رفع و با از سرگیری مصرف دوباره شروع شد.
  • هپاتیت سمی که بعد از قطع مصرف برطرف شد.
  • اسیدوز شدن سوخت و ساز و اختلال انعقادی پراکنده در رگ ها که در آخر منجر به ایست قلبی و مرگ شد.
  • اسیدوز شدن سوخت و ساز، ایست قلبی و بهبود.
  • عفونت های سیاه زخم بعد از استفاده موضعی این چای روی پوست.
  • اسیدوز لاکتیکی و نارسایی حاد کلیه
  • مسمومیت از سرب بعد از درست کردن نوشیدنی در ظرف سرامیکی.

در کدگذاری غذایی FDA، کامبوچا در دسته فرآیند های تخصصی قرار می گیرد و هر نوع خرده فروش یا عرضه کننده مواد غذایی که قصد فروش کامبوچا را داشته باشد، باید از سازمان تنظیم مقررات مجوز بگیرد و از طرح خاصی که توسط این سازمان تعریف شده، محصولاتش را به فروش برساند. FDA توصیه می کند برای دم کردن این نوشیدنی از آب بالای 74 درجه سانتی گراد استفاده کرده، تجهیزات لازم را تمیز و بهداشتی نگه داشته و دفعه اول از کشت مادری که خریده اید استفاده کنید. هم چنین، کامبوچا با pH کمتر از 2.5 و بیشتر از 4.2 نفروشید و اگر این نوشیدنی علائم رشد کپک داشت، آن را دور بیاندازید.

در ساختنی بخوانید :
منبع تغذیه جیبی با ولتاژ متغیر
با یک کشت مادر، ماده اولیه قارچ، می توان تعداد زیادی چای درست کرد.
با یک کشت مادر، ماده اولیه قارچ، می توان تعداد زیادی چای درست کرد.

دکتر برنت باور (Brent A. Bauer)، در مقاله ای برای کلینیک مایو (Mayo Clinic)، نوشت: طرفداران کامبوچا ادعا می کنند این چای می تواند سیستم ایمنی را تحریک کرده، از سرطان جلوگیری کرده و عملکرد دستگاه گوارش و کبد را بهبود بخشد. با این حال، هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا های درمانی وجود ندارد.
بنا بر همه نکات گفته شده، کامبوچا یک ابر غذا نیست. حداقل تا به حال مدرکی پیدا نشده که خلاف این را ثابت کند. شما را نمی کشد اما اگر خودتان آن را دم کنید یا باکتری ها به نحو خاصی به بقیه مواد واکنش نشان دهند، ممکن است مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند.

یکی از افرادی که این چای را درست کرده و طرفدار آن است ، می گوید:

“من خودم به مدت 6 ماه این نوشیدنی را از یک کشت مادر دم کردم. این کشت مادر حدود ضخامت 3 انگشت رشد کرد. به نظر خودم مزه اش خوب شده، اما بعضی ها می گویند خیلی اسیدی است. تاکنون به هیچ مشکل سلامتی دچار نشده ام، ولی حس سالم تر بودن هم ندارم. بعد از این که مادر کوچک شد و چیزی که در شیشه پیدا کردم حالم را به هم زد، دیگر از این نوشیدنی درست نکردم. قارچ مادر را دور انداختم اما می گویند با گریل کردنش می توانستم یک همبرگر خوشمزه بخورم.
امتحان کردن کامبوچا تجربه جالبیه، اما اگر نگرانید به آن نزدیک نشده و خودتان را به خطر نیاندازید.”

منبع