شروع برنامه نویسی رزبری پای با C:سلام دنیا ! [Raspberry Pi]

2
6

رزبری پای (Raspberry Pi) یک برد میکروکنترلر قابل برنامه ریزی است که به شکل یک مجموعه آماده به کار به شکل همه سیستم روی یک تراشه به بازار عرضه شده است و تا کنون چندین مدل از آن توسط کمپانی رزبری معرفی شده است. به عبارت ساده تر با برنامه نویسی رزبری پای آن را به هرچه بخواهید تبدیل می کنید ! آخرین رزبری پای معرفی شده به رزبری پای زیرو معروف است و با قیمتی در حد 5 دلار در بازار موجود است . رزبری پای ها از تراشه های ARM محصول شرکت برادکام (Broadcom) استفاده می کنند. برد رزبری پای در واقع یک رایانه بسیار کوچک است که دارای درگاه های ورودی و خروجی نظیر USB ، HDMI و … است .
این برد ها به منظور ایجاد دسترسی به رایانه آموزشی برای محل هایی طراحی شده است که به کامپیوتر های معمولی دسترسی ندارند و در آن ها از کامپیوتر استفاده زیادی نمی شود. با این حال رزبری پای ها دیگر تنها منحصر به مناطق محروم و دور از دسترس نیستند . این رایانه های فوق العاده کوچک و ارزان کاربردهای بسیار زیادی در زندگی و صنعت پیدا کرده اند.
رزبری پای می تواند از طریق درگاه HDMI به مانیتور ها و تلویزیون های HD وصل شود و با استفاده از کابل اترنت می توان آن را به اینترنت نیز متصل نمود. همچنین می توان این رایانه را با اتصال اینترنتی از راه دور کنترل کرد.
هر رایانه ای برای کار کردن و ارتباط با کاربر نیاز به یک سیستم عامل دارد. سیستم عامل هایی مانند آرچی لینوکس ، OpenELEC ،Pidora ،Rasbbmc ، RISC OS و Rasbbian و همچنین سیستم عامل محبوب لینوکس Ubuntu برای این رایانه کوچک و ارزان ارائه شده و آماده به کار هستند. در سری های جدید رزبری پای می توان از ویندوز 10 هم به عنوان سیستم عامل برای این رایانه ارزان استفاده کرد.
وقتی رزبری پای را از طریق کابل HDMI و USB به مانیتور ، کیبورد و … متصل می کنید . در واقع به یک کامپیوتر همه کاره دسترسی خواهید داشت که برای آموزش مفاهیم پایه رایانه ها و برنامه نویسی و توسعه برنامه ها ایده آل است .
در ساختنی ده ها پروژه مختلف رزبری پای موجود است.اما در این مقاله ساختنی شما را با قدم های اولیه برای برنامه نویسی رزبری پای با زبان C آشنا خواهیم کرد.

شروع برنامه نویسی رزبری پای با زبان C

برای استفاده از رزبری پای ما سستم عامل اوبوتو لینوکس را برای کار با این برد رایانه ای انتخاب کرده ایم و با شبکه اترنت از طریق لپتاپ تصویر رابط گرافیکی رزبری را می بینیم . شما می توانید رزبری را با درگاه HDMI به یک مانیتور متصل کنید.
در لینوکس برنامه های زیادی هستند که می توانند خط فرمان این سیستم عامل را که خیلی هم شبیه داس (MS-DOS) است را شبیه سازی کنند. در لینوکس به این خط فرمان ترمینال (TUI) گفته می شود.
در اوبوتو مخصوص رزبری پای دو نرم افزار به نام های LXTerminal و RootTerminal به صورت پیشفرض برای همین کار از پیش نصب شده است.
این نرم افزار ها می توانند با استفاده از موس و با فشاردادن دکمه Applications در گوشه سمت چپ و پایین میز کار اوبونتو در دسترس قرار بگیرند . لطفا به تصویر زیر توجه کنید .

raspberry-pi-ubuntu-screenshot
همان طور که در تصویر بالا دیده می شود . کاربر می تواند از این منو هر کدام از نرم افزار های LXTerminal و یا RootTerminal را انتخاب و اجرا کند . ما در اینجا نرم افزار LXTerminal را انتخاب می کنیم .

در ساختنی بخوانید :
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

starting-lxTerminal-raspberry-pi
همان طور که در عکس بالا می بینید نوشته هایی روی صفحه خط فرمان ظاهر می شوند که به معنای زیر هستند :
Root سطح دسترسی است که با آن در حال کار با اوبونتو هستیم ، کاربر روت یا ریشه کاربری با دسترسی نامحدود به همه فایل ها و تنظیمات در سیستم عامل لینوکس است . Raspberrypi هم نام رایانه است . علامت های “/:” به معنای فایل های سیستمی است که در پوشه روت قرار دارند و کلمه home پوشه ای است که اطلاعات هر کاربر لینوکس را می توان در آن و در پوشه ای به نام همان کاربر پیدا کرد.پس از کلمه home ، کلمه ای دیگر به نام pi وجود دارد که نشان دهنده پوشه ای است که کاربر pi همه اطلاعاتش را در آن ذخیره می کند. در کل این نوشته به این معناست که کاربر در حال حاضر در پوشه pi موجود در home قرار دارد.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]ساختار سیستم مدیریت فایل های لینوکس با ویندوز فرق دارد ، اینجا خبری از درایو های C و D معروف نیست . با کار کردن با سیستم عامل لینوکس می توانید بیشتر با نحوه مدیریت فایل ها در این سیستم عامل آشنا شوید.[/box]

بهتر است هر کدام از برنامه ها را در یک پوشه جداگانه ذخیره کنید . دستور ایجاد پوشه جدید در لینوکس “mkdir” است. این دستور یک پوشه جدید در هر مسیری که قرار دارید ایجاد می کند.

دستور mkdir در خط فرمان لینوکس
دستور mkdir در خط فرمان لینوکس

شما همیشه می توانید برای دیدن پوشه های موجود در مسیری کنونی خود از دستور “ls” استفاده کنید . همچنین با زدن دستور “ls –color” پوشه ها و فایل های موجود در مسیر با رنگ های مختلف نشان داده می شوند.

دستور ls--color در خط فرمان لینوکس که لیست فایل ها را با رنگ های مختلف با توجه به نوع فایل ها در مسیر جاری نشان می دهد
دستور ls–color در خط فرمان لینوکس که لیست فایل ها را با رنگ های مختلف با توجه به نوع فایل ها در مسیر جاری نشان می دهد

همان طور که در عکس های بالا هم مشاهده می کنید ، پوشه ها با رنگ آبی تیره نشان داده می شوند. فایل های تصویر با رنگ صورتی و فایل های اجرایی با سبز نمایش داده خواهند شد. فایل های زیپ با رنگ قرمز و فایل های متنی با رنگ سفید به نمایش در خواهند آمد.
شما می تواند با دستور “cd” وارد پوشه های مختلف شوید و مسیر جاری خود را تغییر دهید.

برای مثال ما اینجا با استفاده از این دستور وارد پوشه “raspberrypi_C” که از قبل ایجاد کرده ایم خواهیم شد. لطفا به عکس زیر دقت کنید :

دستور cd برای تغییر مسیر جاری در یک پوشه به پوشه دیگر
دستور cd برای تغییر مسیر جاری در یک پوشه به پوشه دیگر

خوب حالا وقت این است که اولین برنامه C خود را برای raspberry pi بنویسیم و طبق عادت همیشگی برنامه نویس ها ، همواره اولین برنامه برای شروع آموزش یک زبان برنامه معروف HELLO WORD است ! اما برای این که بتوانیم برنامه نویسی کنیم حتما به یک ویرایشگر نیاز خواهیم داشت . یک ویرایشگر بسیار مشهور در میان برنامه های لینوکس وجود دارد که توسط برنامه نویسان سرتاسر جهان از آن استفاده می شود . این ویرایشگر کد VIM نام دارد و می توانید آن را دانلود و روی اوبونتو نصب کنید. برای این کار کافیست دستور زیر را در خط فرمان بنویسید.

فرمان نصب ویرایشگر VIM با استفاده از خط فرمان لینوکس با استفاده از مخازن
فرمان نصب ویرایشگر VIM با استفاده از خط فرمان لینوکس با استفاده از مخازن

عجیب بود ؟ خبری از دانلود و نصب و دکمه های گوناگون نیست ؟ یکی از ویژگی های قدرتمند لینوکس همین وجود ذخایر و یا مخازن آنلاین لینوکس است که به شما اجازه می دهد برنامه های مورد نیازتان را تنها با گفتن اسمشان نصب کنید! این ویژگی در لینوکس ایده اولیه مارکت های نرم افزار های موبایل مانند AppStore و یا Google Play است !

قبل از این که فرمان بالا را اجرا کنید باید دقت داشته باشید که رزبری پای شما به درستی به اینترنت متصل باشد تا بتواند برنامه را از مخزن های موجود در لیست مخازن دانلود کند.

کار نصب تمام شده است ؟ خوب است. حالا می خواهیم یک فایل را با VIM ویرایش کنیم . کافی است بنویسید :

در ساختنی بخوانید :
پریز هوشمند بسازید و وسایل برقی را با اینترنت کنترل کنید

VIM <filename>

که در آن به جای <filename> نام فایل را می نویسید. اگر بخواهید فایل جدیدی درست کنید چه ؟ اصلا مهم نیست ، با نوشتن نام فایلی که وجود ندارد و جدید است، VIM به شکل اتوماتیک آن فایل را ایجاد می کند!

starting-VIM-lxTerminal-raspberry-pi

اگر به عکس بالا دقت کرده باشید می بینید که ما فایل جدیدی به نام “Hello_world.c” را با VIM ساخته ایم و این فایل برای ویرایش و نوشتن کد برنامه نویسی رزبری پای به زبان C آماده است . با اجرای فرمان ، نوشته هایی به شکل زیر ظاهر خواهد شد که در واقع همان ویرایشگر ساده و قدرتمند VIM است.

VIM-normal-1-lxTerminal-raspberry-pi

این پنجره ویرایشگر VIM در حالت عادی (Normal Mode) است . برای این که یک فایل را ذخیره کنید ، تغییرات را undo کنید و یا از vim خارج شوید باید به حالت فرمان (Command Mode) وارد شوید. برای این کار کافی است که دکمه “:” را فشار داده و سپس فرمان خود را نوشته و در آخر کلید Enter را فشار دهید.
ار آنجایی که برنامه نویسی با زبان C با استفاده از هایلایت کننده کد بسیار ساده تر از این است که بخواهید مانند نوشتن انشا برنامه نویسی کنید . بهتر است این حالت را در vim روشن کنید . برای این کار در حالت فرمان دستور “syntax on” را نوشته و اینتر را فشار دهید.
هر چیزی به غیر از متن واقعی شما از جمله فرمان ها در پایین صفحه ظاهر خواهند شد که در عکس بعد می توانید آن را مشاهده کنید .

VIM-command-2-lxTerminal-raspberry-pi

به زبان سی باید از حالت “فرمان” خارج شوید و به حات “عادی” باز گردید. چگونه ؟ کافی است کلید ESC را فشار دهید ! برای ورود به حالت دیگری به نام “وارد کردن” (insert mode) کلید i را فشار دهید.

VIM-insert-3-lxTerminal-raspberry-pi
در حالت وارد کردن کاربر می تواند تقریبا هر چیزی را مانند همه ویرایشگر های متن دیگر در داخل فایل وارد کند .

حالا دیگر وقت آن است که اولین برنامه رزبری پای خود را به زبان C بنویسد . عکس بعدی در واقع کد برنامه ای است که قرار است به زبان C برای رزبری پای نوشته شود و جمله “سلام دنیا ” را نشان دهد.

VIM-insert-4-lxTerminal-raspberry-pi

کد برنامه نویسی رزبری پای به زبان C :

#include <stdio.h>
int main()
 {
  printf ("\nHello World\n");
  retrun 0;
}

هر وقت کار برنامه نویسی شما تمام شد به زدن دکمه ESC به حالت عادی باز خواهید گشت . اگر می خواهید شما خط هایی که نوشته شده است را نیز ببینید می توانید در حالت فرمان دستور “set nu” را وارد کنید .

VIM-command-5-lxTerminal-raspberry-pi

برای ذخیره کردن تغییرات خود در حالت فرمان کلید w را زده و سپس اینتر بزنید . در صورتی که می خواهید از ویرایشگر vim خارج شوید نیز می توانید کلید q را در خط فرمان زده و اینتر بزنید.با نوشتن فرمان q! و زدن کلید اینتر نیز می توانید بدون ذخیره سازی تغییرات از vim خارج شوید. در عکس زیر دو فرمان به شکل یکجا و به شکل wq وارد شده اند که به این معناست که ابتدا تغییرات را ذخیره کن و سپس از برنامه خارج شو .

VIM-command-6-lxTerminal-raspberry-pi

وقتی از برنامه vim خارج می شوید مستقیما به خط فرمان و به مسیری که قبلا در آن بودید بر می گردید. با زدن فرمان “ls” در آن مسیر می توانید مطمئن شوید که فایل hello_world.c ساخته شده است . در عکس زیر می بینید که این فایل ساخته شده است :

در ساختنی بخوانید :
استفاده از تبلت یا گوشی به عنوان صفحه نمایش (مانیتور) رایانه رزبری پای

after-quiting-vim-lxTerminal

 

حالا که برنامه نویسی برای رزبری پای به پایان رسیده است باید فایل برنامه را کامپایل کنید تا یک فایل اجرایی به زبان رایانه یعنی صفر و یک ایجاد شود . برنامه های کامپایلر زیادی در لینوکس وجود دارند که می توانند زبان C را فهمیده و آن را کامپایل کنند . اما معروف ترین آن ها CC یا GCC است که به عنوان کامپایلر C در لینوکس استفاده می شود. برای کامپایل هر کد برنامه نویسی برای رزبری پای می توانید از دستور cc در خط فرمان و سپس نام فایل کد نویسی استفاده کنید . برای مثال در این مورد :

 

Cc hello_world.c

کامپایلر “CC” یک فایل اجرایی با نام پیشفرض “a.out” درست در همان مسیری که فایل برنامه نویسی شما قرار دارد ایجاد می کند . اما شما می توانید با استفاد از دستور “-o” و با توجه به مثال زیر ، فایل را با هر نامی که می خواهید کامپایل کنید .
برای مثال برای تولید یک فایل اجرایی از روی فایل سورس (منبع) hello_world.c ، با نام Hello_world ، باید دستور زیر را در مسیر فایل سورس وارد کنید :

 

Cc hello_world.c –o hello_world

عکس زیر را ببینید :

cc-hello-world-lxTerm
اگر به هر دلیلی مشکلی در کد برنامه نویسی رزبری پای شما وجود داشته باشد ، کامپایلر شماره خطی که دارای خطا است را در خط فرمان بر می گرداند .اگر هیچ نوشته ای بعد از اجرای فرمان CC نوشته نشد به این معناست که برنامه شما با موفقیت کامپایل و تبدیل به یک فایل اجرایی شده است . برای این که ببینید واقعا این کار انجام شده یا نه می توانید از دستور “ls” برای دیدن فایل های موجود در پوشه کمک بگیرید . به عکس زیر توجه کنید .

ls-hello-world-lxTerm

رنگ سبز به این معناست که فایل hello_world یک فایل اجرایی است که در پوشه شما به وسیله CC ساخته شده است . برای اجرای این فایل یا هر فایل دیگری در هر پوشه ای که می خواهید کافی است نام آن را بعد از یک “/.” در خط فرمان در همان پوشه بنویسید .
عکس زیر اجرا کردن این فایل را به در مسیر نشان می دهد:

نتیجه اولین کد برنامه نویسی رزبری پای شما ، سلام دنیا !
نتیجه اولین کد برنامه نویسی رزبری پای شما ، سلام دنیا !

عکس آخر به شما نشان می دهد که نتیجه اجرای فایل اجرایی از کد برنامه نویسی رزبری پای شما چه خواهد بود.همان طور که می بینید جمله “HELLO WOLRD” در خط فرمان ظاهر شده و پس از آن اجرای برنامه به پایان رسیده و دوباره به خط فرمان بازگشته اید.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]تبریک می گوییم ، شما اولین پروژه برنامه نویسی رزبری پای با زبان C را انجام داده اید ![/box]
در نظر داشته باشید که این آموزش برنامه نویسی رزپری پای در واقع اولین قدم در دنیای رزبری است . برنامه نوبسی رزبری پای با ابزار های پیشرفته و با زبان های دیگری مانند جاوا ، C++ ، PYTHON و … نیز قابل انجام است و مطمئنا برای انجام پروژه های Raspberry Pi پیچیده تر حتما به این ابزار ها نیاز خواهید داشت.
در واقع مرزی برای برنامه نویسی رزبری پای متصور نیست و شما تا آنجا که قوه خیالتان اجازه می دهد آزاد هستید و همیشه می توانید محصولات جذابی با همین رایانه کوچک و ارزان به دنیا معرفی کنید .

منبع

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام، لطفا یه راهنمایی. من میخوام با استفاده از میکرو اطلاعات چند تا سنسور رو بگیرم و به کامپیوتر بفرستم و از اون اطلاعات نمودار رسم کنم(Real time). تا جایی که میدونم با آردوینو میشه اطلاعات سنسور رو داخل نرم افزارش دید، اما چطور خارج از اون از دیتا استفاده کنم و ازشون گراف بکشم؟