دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه تافت گونه ای کرم پهن، دوروتوسفالا (dorotocephala) در بالا سمت چپ تصویر، را دست کاری کردند تا بدون تغییر دنباله ژنومی سر و ویژگی های مغزی گونه ای دیگر از کرم های پهن، ردیف بالا، را رشد دهند. نمونه های نتایج در ردیف پایین مشخص است.

شبیه یک سکانس از فیلم فرانکنشتاین است اما ظاهرا هیچ مرزی برای توانایی تطبیق کرم های پهن وجود ندارد. قبلا دانشمندان دانشگاه تافت تعیین کرده بودند که کرم زرد و کوچک می تواند خاطرات خود را بعد از قطع سرش به یاد بیاورد. برای یادآوری باید گفت کرم های پهن می توانند سر جدیدی را بعد از قطع آن روی بدن خود رشد دهند. حالا همان تیم سر چند کرم پهن دیگر را برید و اتصالات بین قسمت ها را قطع کرد تا ببیند چه اتفاقی می افتد. اتصالاتی که کانال هایی پروتئینی هستند که به سلول ها اجازه ارتباط با یکدیگر توسط فرستادن سیگنال های الکتریکی را می دهند. در نهایت دانشمندان توانستند با استفاده از یک گونه کرم پهن، سر و مغز دیگر گونه های تقریبا مشابه کرم پهن را به دست بیاورند. زندگی و رفتار بسیاری در ژن ها کد شده است.

این یافته ها نشان داد که دستکاری مکانیزم های فیزیولوژیکی در یک بدن زنده می تواند منجر به تحولات بدنی جدیدی شود. احتمالا ما نوع جدیدی وراژنتیک (مطالعه اختلافات سلولی و فیزیلوژیکی که به وسیله تغییر در توالی DNA ایجاد نمی شود) را کشف کرده ایم.

مایکل لوین (Michael Levin)، یکی از نویسندگان مقاله و رییس مرکز زیست شناسی رشد و بازتولید در دانشکده هنر و علم تافت می گوید: معمولا تصور می شود دنباله و ساختار کروماتین، ماده ای که کرموزوم را می سازد، شکل یک ارگانیسم را تعیین می کند اما این نتایج نشان می دهد که نقش شبکه های فیزیولوژیکی می تواند  بر آناتومی پیش فرض مختص هر گونه برتری داشته باشد. با تنظیم اتصال سلول ها به وسیله سیناپس های الکتریکی ما قادر بودیم تا سر و الگوی مغز متعلق به یک گونه کاملا متفاوت را از حیوانی با ژنوم نرمال و دستکاری نشده به دست بیاوریم.

در ساختنی بخوانید :
دانشمندان توانستند برای اولین بار نور جامد بسازند
سر های مختلفی که از بدن یک نوع کرم پهن رشد داده شده است.
سر های مختلفی که از بدن یک نوع کرم پهن رشد داده شده است.

محققان در تافت با جیراردا دوروتوسفالا، نوعی کرم پهن که به خاطر قدرت خارق العاده بازتولیدش مشهور است، کار کردند. بعد از بریدن سر، محققان باعث یک اختلال زودگذر در اتصالات فیزیولوژیکی بین سلول ها شدند. با اینکه کرم همان ژنوم را داشت، وقتی شروع به بازتولید یک سر و مغز جدید کرد، فرم آن تغییر کرده بود. با تنوع این اختلال، محققان سر گونه های مشابه کرم پهن را رشد دادند. هرچقدر شباهت دو کرم بیشتر بود دادن تغییر هم آسان تر بود، به این معنا که رابطه ای تکاملی وجود دارد که به این کرم ها اجازه تغییر اجزای بدنشان را می دهد. عجیب تر اینکه، این تغییر موقتی است. چند هفته بعد از اینکه پلاناریا (planaria) بازتولید سر دیگر گونه ها را کامل کرد، کرم ها شروع به مدل سازی دوباره و به دست آوردن فرم اصلی سر خود کردند.

این کرم واقعا چشمه تمام نشدنی قدرت الهی است. برای مثال: این کرم ها ابزار اولیه برای مطالعه درباره عمر طولانی بودند. بعضی ها ادعا دارند که کرم های پهن نامیرا هستند. کرم پهن نه تنها قادر است سلول های پیر و مرده خود را بازتولید کند، بلکه می تواند مغز، شکم و دم جدیدی را هم بعد از تقسیم به دو نیمه بسازد. هر دو نیمه شروع به رشد می کنند و یک کرم جدید می سازند. در طول سال ها مطالعه بر روی آن ها، دانشمندان دانشگاه ناتینگهام چند هزار کرم جدید را با استفاده از تنها یک کرم پهن که به دو قسمت تقسیم شده بود، ساخته اند. از آخرین حقه کرم پهن چه چیز می توانیم یاد بگیریم؟ خب بر اساس صحبت های لوین، شاید پزشکان بتوانند راهی برای درست کردن نقص های هنگام تولد پیدا کنند یا بتوانند بعد از یک صدمه باعث تولید ساختار های زیستی جدید شوند. او می گوید: این یافته ها سوال های مهمی را به وجود می آورد. سوال های درباره نحوه اثر متقابل ژن ها و شبکه های بیوالکتریک برای ساخت ساختار های پیچیده بدن.

در ساختنی بخوانید :
چرا یک آهنگ در ذهنمان گیر میکند و مدام تکرار میشود؟

منبع