LED های هوشمند (Smart LED) که به LED های قابل آدرس دهی هم مشهور هستند ، پدیده ای جدید در الکترونیک نوری و جدید ترین محصول در صنعت نورپردازی حرفه ای در سطح جهان به شمار می روند.

اگر به نورپردازی اماکن مختلف دقت کنید (مخصوصا اگر نورپردازی حرفه ای باشد) و یا از نزدیک به یک تابلوی بزرگ تبلیغاتی یا توجه کنید . می بینید که قطعه اصلی تولید کننده نور روی این محصولات چیزی نیست جز دیود نورانی یا همان LED. اکثر محصولات فعلی نورپردازی و تابلو های تبلیغاتی ، برای تولید رنگ ها و تصاویر گوناگون از نوعی از دیود های نورانی به نام RBG یا قرمز/آبی/سبز استفاده می کنند. در این نوع از LED ها ، بسته به این که چه رنگی دلخواه شما باشد ، با تحریک کردن پایه های مختلف دیود نورانی ، رنگ مورد علاقه شما تولید خواهد شد . مشکل اینجاست که برای ساخت یک تابلو تبلیغاتی یا یک پروژه نورپردازی ممکن است با صد ها و یا هزاران دیود نورانی سر و کار داشته باشید که هر کدام را باید جداگانه تنظیم کنید . این کار بر عهده دستگاه راه انداز یا درایور و فلاشر است .

LED های نورپردازی هوشمند در واقع خیلی شبیه به LED های RGB هستند. با این تفاوت که در این نوع از دیود های نورانی یک راه انداز خیلی کوچک و یکپارچه هم اضافه شده است که به شکلی دستور یا داده دریافت می کند.شکل این دستور ها بسته به راه انداز یا درایور LED تغییر می کند. LED های نورپردازی هوشمند معمولا به نام های نئوپیکسل ، LED قابل آدرس دهی و … در بازار به فروش می روند . حتی در برخی اوقات این محصولات با شماره راه اندازشان شناخته می شوند. LED های نورپردازی هوشمند به کاربر امکان می دهند که با استفاده از تعداد کمی پایه ورودی و خروجی (I/O) ، از طریق راه انداز به آن ها دستور ارسال کند . این پایه های کنترلی معمولا یک یا دو پایه هستند .

در ساختنی بخوانید :
چراغ نئوپیکسل قلبی بسازید و شب های خانه را زیباتر کنید
LED های هوشمند مدل WS2812
LED های هوشمند مدل WS2812

نکات مثبت LED های نورپردازی هوشمند

  • ورودی و خروجی های خیلی کمی دارند : معمولا یک یا دو پایه برای کنترل همه آرایه های LED ها کافی است . همین موضوع باعث می شود که نیازی به چندین راه انداز مستقل برای هر ال ای دی از بین برود و هزینه ها به شدت کاهش بیابد.
  • قطعات خارجی کم تر : وقتی با LED های نورپردازی قابل آدرس دهی سر و کار داشته باشیم ، معمولا قطعات و وسایل خارجی کم تری هم نیاز داریم ، در مقایسه با LED های RGB ، این تجهیزات نورپردازی نیاز کم تری به مقاومت ، ترانزیستور و راه انداز های جداگانه دارد.

نکات منفی LED های نورپردازی هوشمند

  • قیمت ، LED های قابل آدرس دهی معمولا گران تر از LED های RGB هستند.
  • سختی نوشتن نرم افزار : گرچه مدار های الکترونیکی پشت تابلو های ساخته شده با LED های هوشمند کم تر از نمونه های RGB است. اما در عوض نوشتن نرم افزار میکروکنترلر هایی که تابلو های تبلیغاتی یا سیستم های نور پردازی با استفاده از این محصول را کنترل می کنند، پیچیده تر خواهد بود .
  • در دسترس بودن : مانند همه محصولات جدید ، LED های نورپردازی هوشمند تازه در بازار وارد شده اند و فعلا توسط شرکت های پیشرو و شرکت های سرگرمی در بازار توزیع می شوند . برای همین هنوز بازار و تولید کنندگان تابلو های تبلیغاتی و … با این LED های قابل آدرس دهی آشنا نشده اند . البته ساختنی قبلا پروژه هایی با استفاده از نئو پیکسل ها معرفی کرده است .
در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت لامپ هوشمند با قابلیت تغییر رنگ خودکار

انواع LED های هوشمند

LED های قابل آدرس دهی در چند نوع رشته های LED و قطعه های تکی به فروش می رسند . انواع مختلف LED های هوشمند معمولا به وسیله راه اندازشان از هم تمیز داده می شوند. در زیر ما بعضی از معروف ترین محصولات بازار را به شما معرفی می کنیم :

مدل WS2812

این مدل از LED های هوشمند ، تقریبا محبوب ترین نوع از دیود های نورانی قابل آدرس دهی در بازار است . مخصوصا این نوع از ال ای دی ها در میان کسانی که برای سرگرمی پروژه های الکترونیکی می سازند خیلی محبوب است .

LED های هوشمند WS2812
LED های هوشمند WS2812

این نوع از LED های هوشمند برای گرفتن دستور از ارتباط با یک سیم با زمانبندی های منحصر به فرد خودش استفاده می کند. محصول به نئو پیکسل های آدافروت (Adafruit’s Neopixels) هم معروف هستند.مدل WS2812 معمولا در بسته های SMD با اندازه استاندارد ۵۰۵۰ در بازار عرضه شده اند . البته بسته بندی های دیگری مانند ۸ میلی متری با سوراخ های متفاوت هم برای این مدل وجود دارد.

مدل APA102

LED های قابل آدرس دهی APA102 به شکل رشته ای
LED های قابل آدرس دهی APA102 به شکل رشته ای

این مدل از LED های هوشمند یکی دیگر از انتخاب های محبوب در میان کاربران بوده است . این نوع از LED های قابل آدرس دهی برای گرفتن دستور از ارتباط دو سیمی استفاده می کنند . یک خط برای ارسال داده و یک خط هم برای هماهنگ کردن زمان بندی ارسال و دریافت یا ساعت هماهنگ . به دلیل همین خط اضافی ساعت (Clock Line) ، زمانبندی دقیقی که برای ارسال اطلاعات و دستور ها در مدل قبل لازم بود ، لازم نیست . این نوع از دیود های نورانی هم توسط شرکت Adafruit تولید می شوند و با نام تجاری Dotstar در بازار عرضه شده اند .

در ساختنی بخوانید :
چراغ دیوارکوب با طاقچه تزیینی بسازید

دیود های نورانی هوشمند ریسه ای

این نوع از دیود های نورانی به شکل ریسه یا رشته ای از چندین LED به هم پیوسته عرضه می شوند اما کارکردی مشابه دارند. دو مدل محبوب از این نوع به نام های LPD8806 و WS2801 به بازار عرضه شده اند .

کاربرد های LED های هوشمند

کاربرد های گسترده ای برای این نوع از LED ها قابل تصور است . کاربرد اصلی این نوع از دیود های نورانی در نمایشگر های بزرگ LED مانند تابلو های تبلیغاتی یا بیلبورد های محیط خارج است خانه و تلویزیون های ورزشگاه ها و تابلو های اطلاعات مسیر و پرواز در ترمینال ها و فرودگاه ها است . یکی دیگر از کاربرد های این محصولات جدید در نورپردازی پویای داخلی و خارجی در خانه و نور پردازی حرفه ای است . از آنجایی که در حال حاضر LED های هوشمند بیشتر در میان خوره های تکنولوژی طرفدار پیدا کرده است ، این محصولات در کاربردهایی مانند نور روی ربات ها ، دکوراسیون کریسمس و عید های دیگر و گجت های پوشیدنی استفاده شده است .
سادگی نصب و سخت افزار این نوع از دیود های نورانی به محبوبیت روز افزون آن ها در بین کاربران کمک کرده است .

نتیجه گیری

احتمالا در آینده ای نه چندان دور ، LED های هوشمند جای مدل های سنتی مانند LED های RGB را می گیرند. با افزایش محبوبیت آن ها و در نتیجه بالا رفتن ظرفیت تولید سازنده ها ، احتمالا در آینده ای نه چندان دور شاهد ظهور محصولاتی ارزان در بازار خواهیم بود . امروز زمان خوبی است که دست به کار شوید و طرز کار با این LED ها را فرا بگیرید . پروژه هایتان را با ساختنی در میان بگذارید !

منبع

2 نظرات