وقتی قصد خرید تلویزیون داشته باشید ، حتما متوجه تبلیغات متنوع شرکت های سازنده تلویزیون شده اید. تبلیغاتی که معمولا موجب سردرگمی خریدار ها می شود. حتی اگر از اطلاعات مختلف تلویزیون آگاه باشید باز هم ممکن است همین سردرگمی گریبانتان را بگیرد. شرکت ها چندین تکنولوژی تصویر مختلف را گسترش داده اند و هر کدام روی جنسش لقب بهترین گذاشته است . وضوح تصویر 4K یا UHD ، تکنولوژی تصویر Framerate ، OLED، HDR ، نقطه کوانتومی (Quantum Dots) یا دیود نورانی کوانتومی … خلاصه کدام تکنولوژی تصویر تلویزیون بهتر است ؟

وضوح تصویر تلویزیون (4k/UHD)

یکی از راه های بهتر کردن تجربه تلویزیون دیدن مطمئنا این است که وضوح تصویر را تا می توانیم بالا ببریم.دیگر همه ما تفاوت بزرگ بین تلویزیون های قدیمی (480p) با تلویزیون ها HD با وضوح 1080p را دیده ایم. اما شرکت ها در وضوح HD یا Full HD هم نبرد را متوقف نکرده اند.حالا سطح بازی به دو برابر و حتی بیش از دو برابر این وضوح رسیده است.تکنولوژی های UHD و 4k هم محصولات همین نبرد هستند. البته این را هم بگوییم،شرکت های ناقلا حالا دیگر در تبلیغ هایشان به طول تصویر اشاره می کنند و نه عرض تصویر! به این شکل اعداد بزرگ تر و چشمگیر تر به نظر می رسند .

برای این که همه چیز برایتان روشن شود اندازه تصویر ها را برایتان می نویسیم :

  • HD استاندارد دارای تصویر با وضوح 1080 در 1920 پیکسل یا نقطه نورانی است .
  • استاندارد جدید 4K دارای وضوح 2160 در 4097 پیکسل یا نقطه نورانی است .
  • UHD یا فرا HD ، دارای وضوح 2160 در 3840 پیکسل یا نقطه نورانی است .
  • مانیتور 34 اینچی مخصوص خوره های بازی (Gamer) شرکت ایسر (Acer) که آنقدر گران است که معلوم نیست چه کسی قرار است خریدارش باشد هم دارای وضوح 1440 در 3440 پیکسل است .
مقایسه وضوح (Resolution) های مختلف تصاویر نمایشگر تلویزیون ها
مقایسه وضوح (Resolution) های مختلف تصاویر نمایشگر تلویزیون ها

البته به عنوان خریدار باید به این نکته توجه کنید که از یک فاصله مشخص و ثابت از تلویزیون ، زیاد تر شدن پیکسل ها اصلا قابل حس توسط چشم انسان نیست . عکس زیر نمودار اندازه تلویزیون و فاصله معمول شما از آن است و نشان دهنده این است که هر کدام از وضوح های تصویر در چه فاصله هایی با بقیه فرق دارد . همان طور که می بینید ، در اندازه نمایشگر 40 اینچ و فاصله های بیش از 380 سانتی متر ، تصاویر با وضوح مختلف برای چشم ما هیچ تفاوتی ندارند !

در ساختنی بخوانید :
پلیمر ها،عضو جدید خانواده شبه فلزها !
نمودار نشان دهنده مزیت وضوح های مختلف تصویر در اندازه های مختلف تلویزیون و فاصله بیننده از تلویزیون
نمودار نشان دهنده مزیت وضوح های مختلف تصویر در اندازه های مختلف تلویزیون و فاصله بیننده از تلویزیون / کارلتون بل

نرخ فریم (Framerate)

تا به حال یک فیلم با کیفیت بلو ری (BlueRay) را در یک تلویزیون خیلی گرانقیمت دیده اید ؟ اگر این تجربه را داشته باشید حتما این حس عجیب به شما دست داده است که شک می کنید در حال دیدن فیلم هستید . به نظر می رسد بازیگران در حال اجرای زنده فیلم هستند ! این حس عجیب به دلیل نرخ فریم یا فریم ریت اتفاق می افتند . در تلویزیون های معمولی و فیلم هایی که معمولی فیلم برداری شده اند ، هر ثانیه از فیلم تشکیل شده از 30 عکس پشت سر هم یا 30 فریم است که به شکل 30FPS نمایش داده می شود. در واقع وقتی در حال فیلم دیدن هستید ، یک تلویزیون معمولی در هر ثانیه 30 تصویر را نمایش می دهد. اما سریال ها و فیلم هایی که با نرخ فریم های بالاتر فیلم برداری می شوند (مانند 60 فریم در ثانیه و حتی بیشتر)، هر ثانیه به شکل 60 تصویر به نمایش در می آید ، در نتیجه حرکت ها خیلی طبیعی تر به نظر می آید و رنگ ها تار نمی شود. البته این را هم بگوییم . فیلم برداری فیلم یا سریال هم باید با نرخ بالا انجام شده باشد . وگرنه دیدن یک فیلم با نرخ فریم 30FPS در یک تلویزیون با نرخ فریم بالا هیچ فرقی با دیدنش در یک تلویزیون استاندارد نخواهد داشت .

گویا شرکت های سازنده بازی هنوز به پای تکنولوژی تصویر با نرخ فریم 60FPS نرسیده اند . بازی Fallout 4 با نرخ 30FPS عرضه شده است
گویا شرکت های سازنده بازی هنوز به پای تکنولوژی تصویر با نرخ فریم 60FPS نرسیده اند . بازی Fallout 4 با نرخ 30FPS عرضه شده است

اما به هرحال ، اکثر فیلم های جدید به نرخ فریم بالا گرفته می شوند . از طرفی در مسابقات ورزشی و رویداد های زنده ای که با نرخ فریم بالا مخابره می شوند ، از زنده بودن تصاویر حیرت زده خواهید شد !

تکنولوژی OLED

تکنولوژی دیود های نورانی ارگانیک یا OLED ، در واقع یک تکنولوژی نمایش است که مانند تکنولوژی LED است . با این تفاوت که این دیود های نورانی با پلیمر های ارگانیک (آلی) ساخته شده اند. این LED ها امکاناتی دارند که LED های معمولی نداشتند.

تلویزیون شفاف OLED ، ساخت سامسونگ . البته قیمت این نوع تلویزیون ها سرسام آور است !
تلویزیون شفاف OLED ، ساخت سامسونگ . البته قیمت این نوع تلویزیون ها سرسام آور است !

آن ها می توانند انعطاف پذیر باشند ، به شدت کوچک باشند و حتی شفاف باشند ! به خاطر همین ویژگی ها است که این تکنولوژی در حال تغییر شکل ظاهری تلویزیون ها هم هست . تلویزیون های دارای انحنا ، تلویزیون های انعطاف پذیر و حتی تلویزیون هایی که آن طرفشان پیداست ! مانند یک آیینه یا پنجره ای که با فشار یک دکمه تبدیل به تلویزیون می شود !
مشکل OLED کجاست ؟ در این تکنولوژی نمی توان اندازه نمایشگر تصویر را آنچنان بزرگ ساخت . برای همین هم اگر سازنده ها نتوانند به این مشکل غلبه کنند احتمالا در آینده این تکنولوژی با چیز دیگری عوض خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :
احتمال انتقال ویروس ایدز بخاطر استفاده از ابزار مانیکور مشترک

تکنولوژی HDR

فناوری دامنه دینامیک بالا (HDR) در واقع اولین بار به عنوان یک تکنولوژی تصویر برداری معرفی شد و حالا در نمایشگر های مختلف استفاده می شود . عکس های HDR در واقع از چند تصویر مختلف پشت سر هم با فاصله های زمانی کم تولید می شوند. همین کار باعث می شود که تاریکی هایی سیاه تر و رنگ زنده تری در نواحی رنگی عکس به دست آید. ویدیو HDR هم مانند عکس آن است . با این تفاوت که اینبار به هر پیکسل یک مقدار اختصاص می یابد که بر اساس آن نور نقطه تنظیم می شود . این گونه است که سایه هایی سیاه تر و رنگ های زنده تر و نورانی تری خواهیم داشت .
مشکل HDR دقیقا در نقطه قوتش است ! مشکل فعلی این تکنولوژی جدا نگه داشتن نواحی تیره و روشن است . گرچه در تصاویر HDR عکس ها با رنگ هایی زنده تر نمایش داده می شوند اما وقتی این دامنه رنگ ها زیاد باشد ، نواحی تاریک و روشن از نواحی اطرافشان تاثیر می گیرند . شاید این مشکل با پیشرفت تکنولوژی شاتر ها حل شود .

تکنولوژی نقاط کوانتومی

در حال حاضر ، نقاط کوانتومی یک تکنولوژی تصویر نیست . این فناوری بیشتر یک فناوری فیلتر کردن نور است که از همان روش های تولید نور LED بهره می برد. در این نوع تلویزیون ها ، روی صفحه نمایش یک لایه اضافی “نقاط کوانتومی” هم اضافه شده است . چیزی که شرکت سامسونگ در تبلیغاتش به آن ها “نانو کریستال” می گوید .
این لایه مانند یک فیلتر نوری عمل می کند و باعث می شود رنگ ها زنده تر و دقیق تر نشان داده شوند. قبل تر هم از این تکنولوژی نقاط کوانتومی در ساختنی خوانده بودید.
در این تکنولوژی ، پرده حائل  برای روشن خاموش کردن پیکسل ها (شاتر) هنوز هم از لایه کریستال مایع (LCD) کمک می گیرد. یکی از مشکلات این تکنولوژی ، گرایش آن به نشان دادن رنگ های بیش از حد اشباع شده است . این مشکل هم به دلیل توزیع نقاط کوانتومی روی سطح ایجاد می شود و وقتی مهندسان شرکت های سازنده راهی برای ایزوله کردن بهتر این نقطه ها و تنظیم چگالی نقاط مختلف کوانتومی – که هر کدامشان در طول موج های مختلفی به کار می افتند – و چگونگی تحریک بهتر نقطه ها پیدا کنند ، مشکل این تکنولوژی تصویر هم حل خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت ردیاب خورشیدی با قابلیت اتصال به اینترنت
رنگ های فلوروسنت پایه های تکنولوژی نقاط کوانتومی
رنگ های فلوروسنت پایه های تکنولوژی نقاط کوانتومی

اما در حال حاضر یک دیود نورانی با انرژی بالای آبی استفاده می شود و معمولا باعث می شود که نقاط کوانتومی با انرژی مورد نیاز پایین تر بیش از اندازه متوسط بدرخشند .

تکنولوژی تصویر LED کوانتومی

دیود های نورانی کوانتومی یک فناوری مرتبط به نقاط کوانتومی است ، البته شرکت سامسونگ در محصولاتش این فناوری را به اسم ” LED های کریستالی” می خواند .
اما از نقطه نظر علمی ، این فناوری هم شبیه نقاط کوانتومی است . به هر حال ، وقتی این فناوری در یک تلویزیون به کار برده می شود ، در واقع یک چهارچوب جدید برای فناوری تصاویر در تلویزیون است . در این فناوری به جای استفاده از کریستال مایع برای نور دهی برای شاتر و یک نور کلی از یک LED آبی ، هر پیکسل دارای منبع نور مختص به خودش است .
همین کم شدن لایه ها باعث می شود که نرخ فریم ها را بتوان بالاتر برد و ضخامت تلویزیون ها را هم کاهش داد.
این تکنولوژی بر خلاف OLED ها می تواند در ساختن نمایشگر های بزرگ تر هم استفاده شود . البته صبر کنید ! این فناوری در مقایسه با OLED ها در دورانی نوزادی خود به سر می برد !

نتیجه گیری

هیچ تکنولوژی تصویر کاملی برای تلویزیون ها موجود نیست . هنوز هم بهترین تصویر ممکن آن است که مستقیما با چشمان خودتان ببینید. هر تکنولوژی که شرکت ها به عنوان بهترین از آن نام می برند ، نقاط ضعف و قوت خود را داراست . آنچه قرار است در تلویزیون نگاه کنید (مسابقات زنده ، بازی رایانه ای ، دیدن سریال ، دیدن فیلم و …) و این که تلویزیون شما چه امکاناتی داراست ، با هم دیگر تجربه کاربری شما را از تلویزیون می سازند .
امیدواریم با خواندن این مقاله ، درک بهتری در مورد این که هر تکنولوژی تصویر چگونه کار می کند و چگونه باعث ایجاد تصاویری زیبا روی تلویزیون شما می شود داشته باشید .

منبع