در مسئله ای که به بحثی جدی تبدیل شده، دادگاه عالی هاوایی مجوز ساخت یک رصدخانه عظیم، یک تلسکوپ 30 متری، در کوه موناکی را باطل کرده است.

باطل شدن مجوز ساخت رصدخانه هاوایی

این تصمیم بعد از تظاهرات مستمر تعدادی از اهالی بومی هاوایی گرفته شده که ادعا می کنند این منطقه مکان مقدسی است. مسئله باعث شده بعضی ها آن را جنگ بین علم و فرهنگ بخوانند اما حتی برای آن هایی که خواستار پیشرفت علم با ساخت تجهیزات جدیدی مانند این رصدخانه هستند نیز مهم است که مکان های تاریخی مهم برای مردم بومی زیر خواسته های علمی دستخوش تغییر نشود. به گفته دادگاه زمانی که این تصمیم گرفته و اجازه ساخت داده شده اشتباهی صورت گرفته است. بر این اساس مجوز دیگر قانونی نیست.

رصدخانه 1.5 میلیارد دلاری

تلسکوب 1.5 میلیارد دلاری که توسط کنسرسیومی بین المللی مدیریت می شد، می توانست نما های خارق العاده ای از جهان به ما بدهد و برای دیدن همه چیز از تشکیل ستاره ها و سیاره ها گرفته تا تاریخ کیهان استفاده شود. با قرار گرفتن درست زیر قله کوه 4200 متری موناکی آسمان بسیار صافی در اختیار آن قرار می گرفت تا بعضی تحقیقات نجومی کلیدی انجام شود. این آخرین شکست نشان دهنده مشکلات ساخت و ساز در مناطقی است که مانند این مورد از نظر علمی مناسب هستند.

هنری یانگ (Henry Yang)، رییس هیئت مدیره رصدخانه بین المللی TMT  می گوید:

ما از دادگاه هاوایی سپاسگذاریم که با توجه به موقعیت تصمیم گرفت و به تصمیم آن احترام می  گذاریم. TMT از فرآیندی که توسط دولت پیش رو گذاشته شده پیروی می کند. ما در حال ارزیابی قدم های بعدی خود رو به جلو هستیم و از مردم هاوایی و پشتیبان های خود در این 8 سال تشکر می کنیم.

اگر چه حتما بعضی ها از این تصمیم ناراحت می شوند اما بحث پیچیده است. کسانی که از ساخت رصدخانه پشتیبانی می کنند می گویند که قول داده اند پول زیادی به اقتصاد محلی و آموزش تزریق کنند و برای نشان دادن کار فرهنگ و علم در کنار یکدیگر به 13 تلسکوپ دیگری که در منطقه ساخته شده اشاره می کنند.

در ساختنی بخوانید :
دوربین پولاروید جدید که به جوهر احتیاج ندارد

اما این منطقه اهمیت خاصی دارد. کیلوها پیسکیوتا (Kealoha Pisciotta)، نمایند آنای هو موناکی می گوید:

این منطقه فقط از نظر زیست محیطی مهم نیست. برای اهالی هاوایی، اینجا جایی است که داستان اصلی ما شروع می شود، جایی که نیاکان بزرگی دفن شده اند. اینجا منزل خدایان و الهه ها است و باید با احترام زیادی به آن جا رفت.

معلوم نیست مسئله این تصمیم  برای تلسکوپ چه زمان حل می شود، تلسکوپی که قرار بود تا سال 2024 راه اندازی شود. مسلم این است که علم با پیشرفت خود نیاز دارد که به طور نزدیک با مردم در مناطق همکاری کند تا مطمئن شود از مشکلاتی این چنینی، که شاید برای بعضی ها خیلی نا چیز به نظر بیاید، اما مسلما خیلی مهم است در آینده پیشگیری می شود.

منبع