اگر شما هم از آن افرادی هستید که برای رفت و آمد های روزانه یا مسافرت های خود از نقشه های گوگل (Google Maps) استفاده می کنند، حتما متوجه شده اید که جدیدا این اپلیکیشن می تواند به خوبی ترافیک را پیش بینی کند. مثلا شما می دانید که سریع ترین راه برای خارج شدن از شهر بزرگراه است، اما اپلیکیشن نقشه های گوگل به شما می گوید که از جاده بروید. چند دقیقه بعد شما دارید به سرعت می رانید در حالی که بزرگراه از شدت ترافیک مسدود است! احتمالا نیم ساعت پیش تر یک تصادف رخ داده یا راه را برای انجام کار های زیر بنایی بسته اند. شما خوشحال از این که ترافیک را دور زده اید و آسوده پیش می روید، به این فکر می کنید که “آخر گوگل چطور این کار را می کند؟”
یکی از ارزشمند ترین سرمایه های گوگل، داده های فراوان این شرکت است. اگر خدمات مکان (location services) را فعال کرده باشید (تا اینجا برای گجت های اندرویدی کافیست) و اپلیکیشن نقشه های گوگل را هم باز کنید (برای گجت های اپل) جریانی از بیت های ناشناس که از مکان، سرعت متوسط و مسیر شما حرف می زنند به سمت گوگل سرازیر می شوند. گوگل هم با استفاه از داده هایی که از سرنشینان خودرو و عابرین پیاده می گیرد و الگوریتم های یادگیری ماشینی وضعیت ترافیک را پیش بینی می کند. گروهی از خودرو ها 30 درصد آهسته تر از حد معمول می رانند؟ چند دقیقه بعد گوگل به شما می گوید مسیرتان را به مسیر بهینه ای که با بررسی اطلاعات حرکت وسایل نقلیه در همان زمان برایتان پیدا کرده، تغییر دهید. گوگل حتی می تواند آینده را پیش بینی کند. داشتن یک عالمه اطلاعات از گذشته این توانایی را به گوگل می دهد که از آینده خبر دهد. این پیش بینی بر اساس اطلاعاتی که در همین روز از هفته گذشته، ماه گذشته یا سال گذشته به گوگل ارسال شده است و بر اساس این که آن روز تعطیل رسمی، روز کاری یا آخر هفته بوده، صورت می گیرد.
برای اطمینان از صحت اطلاعات ترافیکی، آن ها باید از چندین منبع جمع آوری شوند. گوگل علاوه بر تلفن های هوشمند، از سنسور های هوشمند در مکان های کلیدی و اطلاعات مسئولان محلی هم استفاده می کند. هم چنین داده های مربوط به ترافیک و تصادفات اپلیکیشن ویز (Waze) و کاربرانش را نیز لحاظ می کند. اپلیکیشن مسیر یابی ویز در سال 2013 به مبلغ 1 میلیارد دلار توسط گوگل خریداری شد.

در ساختنی بخوانید :
موتورهای احتراق داخلی و راه های پیش رو
اپلیکیشن نقشه های گوگل اخیرا به ویژگی پیش بینی وضع ترافیک هم مجهز شده که می تواند به صرفه جویی در زمان و هزینه ها کمک قابل توجهی کند.
اپلیکیشن نقشه های گوگل اخیرا به ویژگی پیش بینی وضع ترافیک هم مجهز شده که می تواند به صرفه جویی در زمان و هزینه ها کمک قابل توجهی کند.

 

رقیب اپلیکیشن نقشه های گوگل

هر چه رانندگان بیشتری از اپلیکیشن نقشه های گوگل استفاده کنند، پیش بینی وضعیت ترافیک هم قابل اعتماد تر خواهد شد؛ چون در این صورت این اپلیکیشن می تواند بدون این که توقف کوتاه یک راننده برای گرفتن قهوه صبحگاهی اش را به اشتباه ترافیک برداشت کند، سرعت متوسط خودرو های مسیر را ببیند. به همین ترتیب، در شهر های کوچک با کاربران اندک اپلیکیشن نقشه های گوگل، پیش بینی وضعیت ترافیک بی کیفیت خواهد بود یا اصلا فعال نمی شود.
با این که اپلیکیشن نقشه های گوگل بیشترین کاربر را در سراسر جهان دارد، اما این شرکت در این زمینه تنها نیست. مایکروسافت (Microsoft) هم اکنون به همراه شرکایش در حال کار بر روی پروژه پیش بینی ترافیک مخصوص خودش است که می تواند ترافیک و راه بندان را از یک ساعت جلوتر پیش بینی کند.اساس این پروژه هم بر پایه ابر داده ها (Big Data) و تجزیه تمام داده های مربوط به ترافیک از جمله اطلاعاتی که از سازمان های حمل و نقل، دوربین های جاده، نقشه های ترافیکی بینگ (Bing) شرکت مایکروسافت و حتی شبکه های اجتماعی رانندگان می گیرد بنا شده است.
یک گزارش جدید نشان می دهد تا سال 2030 آمریکا 2/8 تریلیون دلار به خاطر ماندن شهروندانش در ترافیک از دست خواهد داد. راه حل چیست؟ خودرو های بدون راننده! ( این خودرو ها دائما و به طور مداوم سرعت را نسبت به خودرو های اطرافشان تغییر می دهند)، راه حل های ترافیکی مانند راه حل های گوگل و مایکروسافت (تا زمانی که همه خودرو ها بدون راننده شود) و، صبر کنید، استفاده کمتر از خودرو های شخصی. بله! بهترین راه حل برای مشکلات ترافیکی این است که بی خیال خودروی شخصی خود شوید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :
با پنج تصور غلط درباره آنفولانزای فصلی آشنا شوید

 

منبع