قهوه و چای به خاطر داشتن کافئین برای بیشتر آدم ها طعم تلخ دارد. بعضی ها قهوه خود را تلخ می خورند اما بیشتر مردم به آن شکر اضافه می کنند. اضافه کردن شکر به قهوه و چای نه تنها تلخی آن ها را از بین می برد بلکه بر اساس آن چه دکتر سیشی شیمیزو ( Seishi Shimizu) از دانشگاه یورک می گوید ساختار شیمیایی این نوشیدنی ها را نیز از پایه تغییر می دهد.

کافئین ، قهوه ، چای

محققان قبلا تصور می کردند عوض شدن طعم تلخ به خاطر تغییر ساختار آب است. با استفاده از ترمودینامیک آماری، شیمیزو نشان داد که به جای تغییر ساختار آب، تغییر طعم تلخ باید به خاطر اتصال شکر و کافئین باشد. دلیل اصلی نزدیکی مولکول های آب و شکر به هم است که باعث می شود مولکول های کافئین به هم بچسبند.

شیمیزو می گوید:
لذت بخش است که سوالات درباره غذا و نوشیدنی می توانند با نظریات حل شوند، بدون ابزاری جز خودکار و کاغذ. با رضایت از انجام این کشف و موفقیت جدیدمان در ساختن سفت کننده ژله، برای شناخت بهتر پایه های مولکولی غذا سخت کار می کنیم.

میلیون ها نفر در سراسر جهان عاشق قهوه و چای هستند. فهم بیشتر نحوه بر هم کنش افزودنی هایی مانند شکر و نمک با آب برای صنعت غذایی بسیار مهم است. شاید در اثر آن روزی خوش طعم ترین فنجان قهوه را درست کنیم!

منبع

در ساختنی بخوانید :
با گربه های مهم و مشهور در علم آشنا شوید