سنسور های شخصی ارزان قیمتی که می توانند سطح نیتروژن دی اکسید موجود در هوا را نشان دهند، به زودی برای استفاده در خانه ها، اتومبیل ها و تلفن های هوشمند به بازار عرضه می شوند. این موفقیت مدیون تلاش دانشمندان و تحقیقات آن ها روی دی سلوفید قلع است.

نیتروژن دی اکسید، یکی از ترکیبات هوای آلوده شهری است که از اگزوز ماشین ها و سوختن سوخت های فسیلی تولید می شود. اگر حتی 30 دقیقه در معرض این ماده قرار بگیرید دچار عفونت لوله تنفسی می شوید؛ که برای افراد مبتلا به آسم و هر کسی که یک جفت ریه دارد خبر بدی محسوب می شود. با افزایش جمعیت شهرنشین و تا زمانی که ما به مصرف این همه سوخت فسیلی ادامه دهیم، آلودگی هوا ، که سالانه باعث مرگ زودرس 3 میلیون نفر می شود، یک مشکل بزرگ و اساسی باقی می ماند.

دانشمندان دانشگاه RMIT استرالیا و آکادمی علوم چین، در مقاله ای که این هفته در ACS Nano منتشر شد قدرت دی سولفید قلع در شناسایی نیتروژن دی اکسید را نشان دادند. سنسوری که از یک لایه نازک دی سولفید قلع، تنها به ضخامت چند اتم، ساخته شده، مولکول های گاز نیتروژن دی اکسید را جذب می کند. این مولکول ها بعدا اندازه گیری می شوند. مواد دیگری هم هستند که نیتروژن دی اکسید را جذب می کنند اما نمی توانند آن را از گاز های دیگر تشخیص دهند. اما دی سولفید قلع فقط و فقط ذرات نیتروژن دی اکسید را جذب می کند و به همین دلیل می تواند نتایج دقیق تری را در اختیار ما بگذارد.

در ساختنی بخوانید :
چرا صدای ضبط شده ما با صدایی که می شنویم متفاوت است؟

کوروش کلانترزاده، یکی از دانشمندانی که روی این پروژه کار کرده، به مش ابل استرالیا (Mashable Australia) گفت : این ماده جادویی است! سطح آن انرژی خوبی دارد که فقط مولکول های نیتروژن دی اکسید را جذب می کند.

آلودگی هوا سالانه باعث مرگ زودرس 3 میلیون نفر می شود.
آلودگی هوا سالانه باعث مرگ زودرس 3 میلیون نفر می شود.

کلانترزاده همچنین گفت امیدوار است وقتی که این سنسور در ابعاد کوچکتر و با هزینه حدود 1 دلار استرالیا ساخته شود راهش را به تلفن های هوشمند باز کند. او گفت: به همین دلیل است که این محصول را تحت مالکیت عمومی گذاشتیم. مردم می توانند از همین امروز و همین لحظه از آن بهره مند شوند. هر کسی می تواند شروع کند به ساختن آن.

با عملی شدن این طرح، دولت ها و سازمان های غیر انتفاعی می توانند با استفاده از اطلاعات هزاران تلفن هوشمند و اطلاعات ردیابی جغرافیایی در هر لحظه وضع کیفی هوای شهر ها را به دست آورده و گزارش کنند.

منبع