10 باور درمانی قدیمی و کارهای عجیبی که مردم گمان می کردند برای سلامتی مفید است. با خواندن این مطلب بیشتر می فهمیم چرا باید شکر گذار علم نوین پزشکی باشیم.

نوشیدنی های رادیواکتیو

در اوایل قرن بیستم، مردم واقعا باور داشتند که نوشیدنی های رادیواکتیو مفید هستند. تصور می شد رادیوم رماتیسم را درمان می کند، پتو های اورانیوم برای درمان ورم مفاصل فروخته می شد و حتی لوازم آرایش رادیواکتیو و ضد پیری مورد استقبال بود.

عناصر تشعشع کننده در چشمه های گرمی که مردم باور داشتند ویژگی های درمانی دارد پیدا و تصور می شد وجود آن ها در آب طبیعی و مفید است. یک زن تاجر مشهور، ابن بایرس (Eben Byers)، روزانه سه لیوان از این آب ها می نوشید. تیتر وال استریت جورنال بعد از مرگ او در سال 1932 این بود: ” آب رادیوم تا زمانی که آرواره اش در آمد، خوب کار کرد.”

نوشیدنی های رادیواکتیو

ضد سرفه های هروئینی

آزمایشگاه های بایر (Bayer ) شربت سرفه هروئینی را در سال 1898 تولید کردند. در حالی که گزارش ها در سال 1899 حاکی از اعتیاد مردم به دارو بود، بایر استفاده از هروئین در داروی سرماخوردگی کودکان را تا سال 1912 بالا برد. بسیاری مردم باور داشتند که این دارو برای کودکان کاملا بی خطر است اما در سال 1924 آمریکا استفاده از آن را غیر قانونی اعلام کرد.

داروی ضد سرفه حاوی هروئین

حجامت

این کار در یونان باستان شروع شد و تا قرن 19 ادامه داشت. مردم تصور می کردند ارواح شیطانی که باعث بیماری می شوند می توانند از طریق خون آزاد شوند. گمان می شد که تعادل مایعات بدن می تواند از طریق حجامت انجام شود، مایعات بی تعادل منشا بیشتر بیماری ها هستند. مسلما این کار کمکی به درمان نمی کرد و برای بیشتر بیماران دردآور بود.

در ساختنی بخوانید :
نوشتن خاطرات ، راهی برای شادی و آرامش روان ؟

حجامت

جیوه

جیوه برای درمان سفلیس در سال های 1500 استفاده می شد. یک دکتر قرن 18، جان هانتر (John Hunter)، ادعا کرد که سفلیس خود را با جیوه درمان کرده است اما تصور می شود او دوره های کاهش شدت بیماری خود را به عنوان درمان در نظر گرفته بوده است. او تا زمان مرگ خود از استفاده از جیوه برای درمان سفلیس و سوزاک پشتیبانی کرد.

جیوه به عنوان داروی ضد یبوست و پودر دندان کودک نیز استفاده می شد.

خاصیت درمانی در جیوه

تنباکو

خیلی وقت پیش نبود که مردم نمی دانستند تنباکو مضر است. اما حتی قبل از آن از تنباکو به عنوان دارو استفاده می شد. در قرن 15، گیاه تنباکو از دنیای جدید به اروپا آورده شد و برای بسیاری حالات مثل سردرد، سرماخوردگی و تب به عنوان دارو به کار می رفت. تنقیه تنباکو بین قرون 17 تا 19 استفاده می شد. در هند خمیردندان تنباکو به دلیل باور به مفید بودن آن برای دندان، عمومیت داشت.

خاصیت درمانی تنباکو

برش مغز

زمانی برش مغز به عنوان درمانی برای بیماری های روانی شناخته می شد و در دوران اوج این باور در دهه های 1940 و 1950 این عمل بر روی تقریبا 40 هزار آمریکایی انجام شد. والتر فریمن (Walter Freeman)، عصب شناسی مشهور، عمل را به عنوان transorbital lobotomy  توسعه داد. بیمار تحت شوک های الکتریکی قرار می گرفت تا بیهوش شود. سپس یک دستگاه شبیه یخ خرد کن بالای کره چشم و در مدار قرار می گرفت. دستگاه عقب و جلو می رفت تا راه های عصبی در مغز را تخریب کند و این کار تکرار می شد. مسلما این یک عمل وحشتناک بود که ده ها هزار زندگی را نابود کرد.

در ساختنی بخوانید :
آیا زامبی ها می توانند واقعی باشند؟!

درمان بیماری روانی با برش مغزی

درمان با LSD

مطالعات دولتی بر روی LSD اعلام کرد که این دارو می تواند اعتیاد به الکل، شیزوفرنی و رفتار مجرمانه را از بین ببرد. بعد از بسیاری آزمایش ها مشخص شد که LSD مفید نیست.

خاصیت درمانی LSD

کرم های انگلی

در دهه 1950 مردم شروع به استفاده از کرم های انگلی برای کاهش وزن کردند. آن ها تصور می کردند کرم ها از غذایی که انسان هضم کرده تغذیه می کنند و کالری آن را با بدن انسان میزبان خود قسمت می کنند. متاسفانه اصلا این طور نیست. کرم ها به بیماری، سردرد، حالت تهوع، بیرون روی، درد شکم و دیگر مشکلات منجر می شوند. معمولا کرم ها شروع به مهاجرت به دیگر مناطق بدن، مانند مغز، می کنند.

کرم های انگلی

کوکائین

کوکائین در بسیاری دارو ها و درمان ها در طول تاریخ استفاده می شده است. سیگموند فروید (Sigmund Freud) عقیده داشت که کوکائین می تواند افسردگی و دیر هضمی را درمان کند و دیگر پزشکان تصور می کردند که کوکائین توان درمان بیماری سل و آسم را دارد. حتی برای دهه ها در کوکاکولا از کوکائین استفاده می شد.

خاصیت درمانی کوکائین

جمجمه خوانی

جمجمه خوانی باور به این است که رفتار انسان و حتی گرایشات مجرمانه او می تواند از طریق شکل جمجمه و برآمدگی های سر او پیشگویی شود. فیزیکدان آلمانی، فرانز جوزف گال (Franz Joseph Gall)، باور داشت که مغز از 27 اندام مختلف تشکیل شده است که شخصیت انسان را مشخص می کنند. این باور گاهی به عنوان توجیه نگرش برتری بینی اروپاییان بر دیگر نژاد ها هم استفاده می شد و آن ها را بر اساس میزان تکامل رتبه بندی می کرد. چیزی که تمام این پزشکان نفهمیدند عدم وجود پایه ای حقیقی برای این ایده شبه علمی بود.

در ساختنی بخوانید :
بررسی علمی وحشتناک ترین مرگ های بازی تاج و تخت

 

شخصیت شناسی با جمجمه خوانی

 

منبع