همه انفجار را دوست دارند، البته انفجار هایی که کسی در آن صدمه نمی بیند. یک خمپاره انداز به یک زمین چمن ببرید، چند بمب بر زمین خالی بیاندازید، در فضایی آرام با یک بشکه TNT تمرین هدف گیری کنید. چه ضرری دارد؟!

گیاهانی که TNT سمی خاک را می بلعند

ضرر آلودگی محیط زیست آن است. چطور آلودگی را فراموش کردید؟ در یک انفجار TNT معمولا 2 درصد مواد سوزانده نمی شوند و TNT می تواند مشکلات سلامتی جدی در انسان و حیوان به وجود آورد. بیرون آوردن مواد از خاک سخت است و مقدار زیادی پول و بولدوزر احتیاج دارد. اما دانشمندان راه پرورش نوعی گیاه قادر به بیرون آوردن TNT از خاک را پیدا کرده اند. این رویکرد بسیار ارزان تر خواهد بود و عملا به بولدوزر احتیاج نیست.

بسیار بیشتر از مقداری که حدس می زنید TNT در خاک های جهان وجود دارد. ارتش آمریکا انفجار های دارای TNT در اسلحه های ترکیبی را در وسعتی بیش از ایالت ایندیانا، یعنی 38600 مایل مربع، به طور معمول آزمایش  می کند. در کنار این، بسیاری مکان ها در جهان هستند که از باقی مانده TNT سلاح های جنگ های گذشته آلوده هستند.

TNT مضر است. در انسان باعث اختلال عملکرد کبد و سرطان می شود. TNT برای همه انواع حیوانات سمی است و می تواند با میکروب های خاک واکنش دهد. نیل بروس (Neil Bruce)، یک ژنتیک شناس گیاهی از دانشگاه یورک انگلستان که روی این مشکل کار می کند، می گوید: “ارتش باید راهی برای کم کردن آلودگی در زمین هایش پیدا کند”.

برای بیش از یک دهه، بروس بر روی پرورش و مهندسی گیاهان برای پاکسازی خاک کار می کرده است. او می گوید:

گیاهان TNT را در سلول های خود می کشند و آن را تغییر می دهند تا در دیواره سلولی ذخیره کنند. مشکل اینجا است که گیاهان می توانند تا قبل از این که TNT برای آن ها سمی شود این کار را انجام دهند.

برای همین بروس و آزمایشگاهش شروع به دستکاری DNA گیاه کردند تا ژنی پیدا کنند که به وسیله آن گیاه بتواند آسان تر TNT را از بین ببرد.

در ساختنی بخوانید :
اسکلت شخصیت های کارتونی موردعلاقه تان را ببینید

با استفاده از گونه ای گیاهان به نام آرابیدوپسیس، خویشاوندی از خردل، بروس و آزمایشگاهش جهشی ژنتیکی را دنبال کردند که به گیاه اجازه می دهد TNT بیشتری در دیواره سلولی خود بکشد. آن ها با کاشت مقداری آرابیدوپسیس در خاک آلوده به TNT کار را شروع کردند. بروس می گوید: “ما نسبی را پیدا کردیم که افزایش خیلی زیاد مقاومت در برابر TNT را نشان داد.” و از آنجایی که آن ها دنباله ژنتیکی گیاه را می شناسند، آن ها توانستند ژنی را که آنزیمی که در قدرت سلول برای تولید انرژی دخالت دارد، رمزگذاری می کند، شناسایی کنند.

این موضوع چه ربطی به TNT دارد؟ مانند ما و میلیون ها نوع دیگر زندگی چند سلولی، گیاهان نیز میتوکندری دارند. وقتی این اندامک های سلولی با TNT روبرو می شوند، تلاش می کنند آن را به چیزی تبدیل کنند که گیاه بتواند به عنوان غذا استفاده کند. تدبیر های کوچک میتوکندری برعکس می شود زیرا TNT را در معرض اکسیژن قرار می دهد، چیزی که TNT را فعال تر می کند.بروس می گوید: “چرخه ای به وجود می آید که در آن TNT کم می شود و دوباره به TNT بی ثبات تری تبدیل می شود.”

با این حال در گیاهانی که بروس و تیمش یک ژن خاص آن را از کار انداختند، میتوکندری از TNT چشم پوشی می کند و گیاه می تواند آن را در دیواره سلول هایش ذخیره کند. این جالب است زیرا بروس و تیمش به دنبال آنزیمی بودند که بتواند به گیاه کمک کند TNT را از بین ببرد. گاهی مشکل خود فرآیند است، هرکسی در سیلیکون ولی می تواند این را به شما بگوید. این جهش ژنتیکی در تمام انواع گیاهان وجود دارد، به این معنا که باغبان های TNT می توانند هر نوع گیاهی را که می خواهند برای محیط بمبی خود انتخاب کنند.

در ساختنی بخوانید :
شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

از آن جایی که از بین بردن این ژن روش های سنتی پرورشی و نه تغییر ژنتیکی را احتیاج دارد، به عقیده بروس این موضوع نمی تواند وارد بحث های دستکاری ژنتیکی ارگانیسم ها شود. همچنین او نگران نیست که این مشکل به بالای زنجیره غذایی برسد. او می گوید: “این مواد چوبی گیاه است و احتمالا برای گیاه خواران خطرناک نیست زیرا برای هضم خیلی سخت است.”

 

منبع