زمان زیادی است که می دانیم آب روی مریخ وجود دارد. حالا با تشکر از آخرین اعلان ناسا می دانیم که مقداری از این آب بر روی سطح سیاره است. مشخص شده است که عناصری به نام خطوط شیب دار تکرار شونده، خطوط سیاهی که به صورت فصلی بر مریخ ظاهر می شود، به خاطر آب شوری که با آن ها در ارتباط است دارای نمک هستند. این موضوع نشان دهنده وجود آب به حالت مایع و جاری بودن آن بر سطح مریخ است. بر اساس اطلاعات ناسا، دلیل احتمالی وجود آب مایع فرآیندی به نام گداز است؛ وقتی که نمک آب را از هوا می گیرد و به صورت مقطعی آن را آزاد می کند.

اما این چه معنایی برای دورنمای زندگی بر مریخ دارد؟ سطح مریخ با بودن در معرض اشعه فرابنفش که هر چیزی را به سرعت می کشد، جایی نا مناسب برای زندگی است. پس همه چیز به این بستگی دارد که آبی که برای زندگی نیاز است از کجا می آید. در این مورد تمام چرخه آب بر سطح سیاره است. پس هر حیاتی باید در محیطی بسیار سخت باشد اما گزینه دیگری می گوید که این آب می تواند از آبخوان ها باشد. سیستم آب رسانی در صخره ها که جریان های فصلی را تغذیه می کند.

اگر این چنین باشد باید مناطقی نزدیک به سطح وجود داشته باشد که برای زندگی مناسب است و در معرض اشعه نیست. ناگهان گمانه زنی ها درباره حیات بیشتر می شود. با این که آب روی مریخ خیلی شور به نظر می آید ولی ما موجوداتی را می شناسیم که قادر به زندگی در شرایط سخت و در محیط های بسیار شور هستند.

در ساختنی بخوانید :
گام شمار شما دیگر هرگز فریب نمی خورد !

تا زمانی که یک کاوشگر به این خطوط سر بزند ما چیزی را به قطعیت نمی دانیم. ممکن است مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity rover) قادر به انجام این کار باشد. مریخ نورد کنجکاوی سه سال پیش بر دهانه گیل فرود آمد و در حال حاضر در حال بالا رفتن از کوهی 5 کیلومتری به نام کوه تیز (Mount Sharp) است. کوه دارای یک صخره لایه ای است که می تواند نشان گر تاریخ مریخ باشد. هر زمان که مریخ نورد می ایستد و یک سنگ را بررسی می کند می توانیم چیزی بیاموزیم که دانش ما از تاریخ مریخ را منقلب کند.

این عکس خطوط تاریک و نازک بر شیب های مریخ را نشان می دهد که تصور می شود به وسیله جریان های فصلی آب بر سطح مریخ به وجود آمده باشند. خطوط به سختی به طول یک زمین فوتبال می رسند.
این عکس خطوط تاریک و نازک بر شیب های مریخ را نشان می دهد که تصور می شود به وسیله جریان های فصلی آب بر سطح مریخ به وجود آمده باشند. خطوط به سختی به طول یک زمین فوتبال می رسند.

انسان ها بر مریخ

شاید مفهوم اصلی اعلانیه این هفته مربوط به حیات نباشد. آب منبع با ارزشی است و وقتی صحبت از شناسایی توسط انسان باشد، دسترسی داشتن به آن در سطح سیاره، بازی را عوض می کند.

فضانوردان به آب برای نوشیدن احتیاج دارند، با جدا کردن اکسیژن می توان آن را نفس کشید، اکسیژن و هیدروژن ترکیبات سوخت جت نیز هستند. هر کیلوگرم ماده ای که به مریخ برده می شود حدود 3 میلیون دلار هزینه دارد.

پس با داشتن آب نوشیدنی، اکسیژن و سوخت قابل دسترس بر سطح به نظر می آید گزینه های بسیار ارزان تری برای سفر به مریخ دارید. سفر های آینده ابزار بیشتر و تکنولوژی های تست بیشتری نیاز خواهد داشت تا ما را به جواب سوال ها برسانند.

ماموریت مریخ 2020 قرار است در سال 2020 انجام شود و شامل یک مریخ نورد بزرگ دیگر خواهد بود که با داشتن آرایه ای بزرگ از ابزار های بررسی، قادر به سفر در مسافت های طولانی و در راه های سخت است. یکی از آزمایش ها به طور خاص برای استفاده از منابع خواهد بود؛ در آزمایش هوای مریخ گرفته و اکسیژن از آن استخراج می شود.

در ساختنی بخوانید :
داستان پارادوکس فرمی (قسمت اول) :انریکو فرمی و هوش فرازمینی

ابزار روی این مریخ نورد احتمالات هیجان انگیز بیشتری که به حیات مربوط است را باعث می شود زیرا قادر به دیدن زیر زمین خواهند بود. اگر هنوز حیات بر مریخ باشد، این جا جایی است که آن را پیدا می کنیم.

ماموریت بصیرت (InSight Mission) ناسا که سال دیگر انجام می شود شامل اولین کاوشگری است که ابزار ژئوفیزیک حمل می کند. آزمایش لرزه نگاری برای ساختار داخلی (SEIS) یک لرزه نگار بسیار حساس است که توسط آژانس فضایی فرانسه ساخته شده است. این ابزار آن قدر حساس است که نیروهای جزر و مدی پوسته مریخ که به خاطر ماه کوچک آن به وجود آمده را نیز شناسایی می کند. این اولین باری است که نگاهی به ساختار داخلی مریخ می اندازیم. SEIS به اعماق نگاه خواهد کرد. برای سطح رویی با مارس 2020 کیفیت کاری بهتری خواهیم داشت. یکی از ابزار اصلی یک بسته رادار کوچک نافذ زمین است که توسط آژانس فضایی نروژ ساخته شده است.

این مریخ نورد عکس هایی در مقیاس سانتی متر از سطح مریخ آماده خواهد کرد. مناطقی نزدیک به محل کار کاوشگر، و لازم نیست برای رسیدن به مناطقی که در آن ها احتمال حیات است زیاد عمیق شد. آخرین کشف ناسا جالب است اما هنوز بسیاری سوال ها از ماموریت های حال حاضر و آینده ناسا به سیاره سرخ وجود دارد که نیاز به پاسخ دارند.

اگر می خواهید بیشتر در مورد ماموریت های به مریخ بدانید هالیوود می تواند با فیلم جدید خود به نام مریخی(Martian) با بازی مت دیمون(Matt Damon) و کارگردانی ریدلی اسکات(Ridley Scott) این امکان را شما بکند. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته اندی ویر (Andy Weir) است. شاید در این فیلم زندگی در مریخ، آسان تر از تصور ما از زندگی در مریخ قبل از اکتشافات این هفته ناسا باشد!

در ساختنی بخوانید :
برنامه ناسا برای انتقال دائمی انسان به مریخ !

منبع