برای یک طراح گجت سیلیکون ولی (SILICON Valley)، رابرت برانر (Robert Brunner) عکس ها یادآور خاطرات است. بنیان گذار و رئیس شرکت طراحی امیونیشن (Ammunition) می گوید: “دیگر کسی عکس ها را چاپ نمی کند. حالا آن ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید یا تلفن خود را در یک مهمانی به دیگران می دهید تا عکس ها را ببینند. قبلا عکاسی نشاط آور بود و هنری فیزیکی به حساب می آمد.”

دوربین پولاروید

امروزه عکس ها دیجیتال و زودگذر هستند نه یادگاری هایی که نگه داریم. در دنیایی که به سرعت از روی عکس ها می گذریم و روزانه صد ها عکس می بینیم چطور چیز های با ارزش را احیا می کنیم؟

برانر چنین پرسش هایی دارد. برانر و تیم شرکت امیونیشن با پولاروید مدل عکاسی فوری را برای کاربران گوشی های هوشمند دوباره برپا می کنند. اسنپ (Snap)، سومین طراحی پولاروید امیونیشن بعد از پروژه “مکعب” در سال گذشته و پرینتر فوری موبایل “زیپ”، یک دوربین عکاسی فوری مدرن است. بر خلاف اجدادش، این دوربین از جوهر استفاده نمی کند، بلکه از تکنولوژی بدون جوهر که توسط شرکت زینک توسعه داده شده استفاده می کند. گرمای چاپگر با کریستال های رنگی در کاغذ عکس واکنش نشان می دهد تا عکس ساخته شود.

اسنپ، جدیدترین دوربین عکاسی فوری پولاروید
اسنپ، جدیدترین دوربین عکاسی فوری پولاروید

اسنپ دوربین جالبی است. برای مثال، به گفته برانر: “هنگامی که احساس احتیاج به یک دوربین کامپکت(compact camera) در حال از بین رفتن است، این یک دوربین کامپکت است.” جالب تر این است که این وسیله امکان ویرایش عکس حتی در حد برنامه پایه ای مثل اینستاگرام را هم ندارد. هیچ سفارشی سازی عکسی در زیر هیچ دکمه ای وجود ندارد، مثلا سیاه و سفید یا قرمز و قهوه ای کردن عکس. اما بر خلاف دیگر دوربین های فوری، اسنپ آن قدر کوچک است که در جیب جا می شود، مانند تلفن شما. این دوربین بدنه بزرگ دهه هفتادی و لامپ فلاش بیرون زده ندارد.

در ساختنی بخوانید :
فناوری های جدید خودرو:ماشینی که متوجه خستگی راننده می شود!

این قابلیت یک مرحله ای، که در کف دست شما جا می گیرد عمدی است. برانر می گوید: “چیزهایی است که ما به آن ها علاقه داریم که در مقابل رویکرد چاقوی سوئیسی به تکنولوژی (یعنی سعی در استفاده همه جانبه از تکنولوژی) قرار می گیرند. این چیز برای خودش است.”  این “چیز” یک دستگاه ساده قابل دسترسی است که لذت چاپ سریع عکس هایی که می توانید به در یخچال خود بزنید را به ارمغان بیاورد. حتی بدن دوربین هم این را می گوید. برانر و طراح ارشد جوناس لاجراستت (Jonas Lagerstedt) تا جایی که امکان داشت اسنپ را به صورت کارتونی ساخته اند. مثلا لنز دوربین را در وسط آن قرار داده اند نه در کناره آن.

برانر سعی دارد با این نوع ساده سازی ارزش های فراموش شده در عکس های ما را دوباره جا بیندازد. اسنپ فقط و فقط یک کار می کند. برانر می گوید: “این تمام طبیعت این محصول است. اسنپ نمی خواهد با دیگر دوربین ها یا با آیفون رقابت کند.”

دوربین عکاسی فوری

منبع