آموزش ساخت : ساختنی هایتان را با شابلون نقاشی زیباتر کنید

0
21
شابلون آماده است
شابلون آماده است

شابلون نقاشی یکی از ابزاری است که تقریباً در هر ساختنی به درد میخورد. فرقی نمیکند می خواهید چیزی بسازید یا یکی از وسایل قدیمی تان را نو کنید. اگر یک شابلون داشته باشید یا طرز ساخت شابلون نقاشی را بلد باشید، می توانید ساختنی های زیباتری داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک شابلون نقاشی حرفه ای را می آموزید که ریزترین جزییات طرح تان را هم منتقل میکند.

شاید فکر کنید درست کردن شابلون نیازی به آموزش ندارد و همه می توانند از یک تکه کارتن شابلون و مهر بسازند. این پست به شما ساخت یک شابلون حرفه ای را می آموزد که ریزترین جزییات را هم روی سطوح مختلف منتقل میکند و یکبار مصرف هم نیست. این شابلون نقاشی تقریباً روی هر سطحی کار میکند و سخت آن هم بسیار ساده است.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • غلطک نقاشی
  • ابزار حکاکی و کنده کاری
  • ماده اصلی شابلون (لاستیک، لینولئوم، گل مخصوص و …)
  • جوهر (نوع جوهر به سطحی که شابلون را روی آن می زنید، بستگی دارد)
  • یک ظرف برای ریختن جوهر
در ساختنی بخوانید :
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!

شما می توانید از این شابلون روی هر سطحی استفاده کنید. ما شابلون را روی یک ساک دستی ساده امتحان می کنیم. به همین خاطر هم باید از جوهر مخصوص پارچه (که با شستن پاک نمی شود) استفاده کنیم.

گام دوم : طرح تان را روی شابلون پیاده کنید

ابتدا باید طرح شابلون تان را انتخاب کنید. قلم حکاکی در تصویر می بینید کارتان را بسیار راحت تر میکند چون قدرت مانور و کنترل شما روی سطح شابلون را بیشتر میکند. اگر این قلم را در اختیار ندارید دست بکار شوید و خودتان یک نمونه از آن را بسازید. کافی است یک روقه فلز کوچک (با ضخامت مناسب) پیدا کنید. با سیم چین یا کاتر آن را در اندازه مناسب ببرید و لبه های آن را با سنباده پرداخت کنید تا دست تان را نبرد. حالا سر ورق فلزی را مطابق تصویر به شکل نیم دایره باز خم کنید. انتهای آن را هم کاملاً رول کنید تا درون دسته ای که برایش درنظر گرفته اید، قرار بگیرد.
طرح تان را روی یک کاغذ بکشید. بعد از اینکه تمام جزییات شابلون را مشخص کردید، کار انتقال آن روی متریال پایه را آغاز کنید. دقت کنید فرورفتگی و قسمت هایی که می برید، خالی می مانند و برآمدگی ها و قسمت هایی که دست نخورده اند به پارچه منتقل می شوند. بهتر است قبل از شروع کار طرح تان را روی متریال پایه شابلون بکشید و سپس حکاکی را آغاز کنید.

در ساختنی بخوانید :
ریموت کنترل ۴ کانال RF – آموزش طراحی و ساخت ، همراه PCB مورد نیاز

گام سوم : طرز استفاده از شابلون

بعد از اینکه طرح تان را روی شابلون پیاده کردید با یک برس کوچک و باریک خرده های ریز را از بین شیارهای آن خارج کنید. حالا داخل یک ظرف کمی رنگ بریزید و غلطک نقاشی تان را به کاملاً به آن آغشته کنید. غلطک را به آرامی روی شابلون حرکت دهید و تمام برآمدگی ها را به رنگ آغشته کنید.

شابلون آماده است و می توانید آن را روی هر سطحی که می خواهید قرار دهید. سطوح مختلف بسته به سفتی و میزان منافذشان به جوهر بیشتری نیاز دارند. مثلاً پارچه بیشتر از کاغذ جوهر نیاز دارد یا پارچه نخی کمتر از پارچه کتان جوهر مصرف میکند.

در ساختنی بخوانید :
ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه

دقت کنید که هنگام استفاده از شابلون روی سطوح نازک مثل پارچه و کاغذ باید ابتدا زیر سطح را با یک لایه پلاستیک بپوشانید و سپس چاپ با شابلون نقاشی را آغاز کنید. اگر اینکار را نکنید ممکن است رنگ به لایه های دیگر پارچه تان نفوذ کند. برای افزایش عمر و دوام طرح هایی که با این شابلون نقاشی روی پارچه می اندازید، بعد از خشک شدن رنگ پارچه را برگردانید و آن را اتو کنید یا از سشوار استفاده کنید.

شابلون نقاشی آماده است

حالامی توانید با این شابلون طرح های مختلف و حتی برندتان را روی ساختنی هایتان بیاندازید. با کمی خلاقیت می توانید از همین روش برای سخت ابزارهای جالب ترین هم استفاده کنید. مثلاً می توانید غلطک نقاشی طرح دار درست کنید. کافی است متریال پایه متاسب را پیدا کنید و همین مراحل را روی آن تکرار کنید.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید، آن را با سایر طرفداران ساختنی در میان بگذارید.

منبع