هدفون ها به ما دروغ می گویند. حتماً شما هم متوجه تفاوت صدای مینیاتوری که از هدفون تان می شنوید با صدایی که گوش تان مستقیماً از محیط دریافت می کند، شده اید. صدایی که هنگام تماشای فیلم های خانوادگی در موبایل تان می شنوید خیلی با صداهایی که در آن لحظه می شنیده اید، فرق دارد. صداهای واقعی سه بعدی هستند اما صداهای ضبط شده این ویژگی مهم را ندارند. البته مقصر اصلی هدفون ها نیستند؛ مشکل اصلی دستگاه های ضبط صدا هستند که نمی توانند صدای سه بعدی ضبط کنند.

بیشتر فایل های صوتی که به آنها گوش می دهیم با یک میکروفون ضبط شده اند. این روش ضبط صدا کاملاً با شیوه شنوایی طبیعی ما یعنی شنیدن با دو گوش متفاوت است. بینواریک نام یک شرکت آلمانی است که روشی برای ضبط و شنیدن صدای سه بعدی پیدا کرده است. این روش با کمک یک جفت هدفون صدایی تولید می کند که شبیه سیستم صدای طبیعی محیط اطراف مان است.

هدفون های OpenEars صدایی را ضبط و پخش می کنند که به صدای دو گوشی معروف است؛ یعنی صدایی که با استفاده از دو میکروفون ضبط شده است. در این روش امواج صوتی بسیار شبیه به آن چیزی که گوش انسان می شنود، ضبط می شوند تا هنگام پخش صدای سه بعدی و کامل را بشنویم. ضبط صداهای دوگوشی چیز جدیدی نیست و چند دهه سابقه دارد اما فناوری های موردنیاز آن گران و پیچیده هستند. هدفون های این کمپانی دو میکروفون کندانسور کنار گوش های خارجی اش دارد که امواج صوتی را با نرخی که به گوش ما می رسند، ضبط می کند. به این ترتیب می توانید مکالمات و صداهای محیط اطراف تان را درست همانطور که می شنوید، ضبط کنید.

در ساختنی بخوانید :
پروتئین ضدیخ دلیل تجمع کریستال های یخ در ماهی های قطب جنوب
هدفون های OpenEars با ساده ترین فناوری ممکن امکان ضبط صدای سه بعدی از محیط اطراف مان را فراهم می کنند
هدفون های OpenEars با ساده ترین فناوری ممکن امکان ضبط صدای سه بعدی از محیط اطراف مان را فراهم می کنند

داشتن دو گوش این امکان را به ما می دهد که بتوانیم موقعیت مکانی صداها را هم تشخیص دهیم. به این ترتیب بسته به موقعیت مکانی منبع صدا گوش چپ و راست تان آن را در زمان های متفاوت می شنود. اگر کسی که سمت چپ شما نشسته بخندد، صدای خنده قبل از رسیدن به گوش راست شما با موانع زیادی برخورد می کند. به همین خاطر صدایی که با گوش راست تان می شنوید نرمتر و آرامتر و از صدایی است که با گوش چپ تان شنیده اید. ما در زندگی روزمره متوجه این تفاوت های جزیی نمی شویم اما همین تفاوت ها هستند که درک ما از محیط اطراف مان را کامل می کنند. ضبط دو گوشی می تواند این تفاوت ها را وارد دنیای گوشی های هوشمند و هدفون ها بکند و به ثبت دقیق تر اتفاقات اطراف مان کمک کند.

کمپانی بینواریک فناوری ضبط دو صدایی را به اندازه ای کوچک کرده است که در هدفون های ما جا بگیرد. برای شروع ضبط باید دکمه هدفون را بزنید و بعد از ضبط هم می توانید فایل صوتی را به فرمت های رایج WAV و MP3 تبدیل کنید یا مستقیماً از طریق برنامه مخصوص پخش کنید.

یکی از قابلیت های مهم برنامه هدفون OpenEars به شما اجازه می دهد مشخص کنید چه میزان از صداهای محیط اطراف ضبط شوند. با این قابلیت می توانید برخی از جزییات صدای محیط را حذف کنید تا صدایی که ضبط می کنید هم صدای سه بعدی و هم شخصی سازی شده باشد. این هدفون می تواند صدای فیلم هایی که ضبط می کنید را هم سه بعدی کند.

در ساختنی بخوانید :
پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟

ضبط صدای سه بعدی با هدفون و گوشی هوشمند بسیار جالب است؛ اما آیا لازم هم هست؟ آیا لازم است صدای موزیکی که با دوستانتان به اشتراک می گذارید حتماً سه بعدی باشد؟ احتمالاً جواب شما هم به این سوال منفی است. هدف سازندگان این هدفون ضبط خاطرات شخصی با کیفیت بالاتر بوده است. حتماً شما هم دوست دارید صدای اولین خنده ها و کلمات فرزندتان را درست همانطور که بوده در خاطرات تان ثبت کنید.

گوشی های هوشمند تاثیر زیادی روی سبک زندگی ما گذاشته اند و دوربین را به یکی از اعضای ثابت خانواده ها تبدیل کرده اند. با دوربین های قوی گوشی های هوشمند دیگر خرید دوربین عکاسی ضرورتی ندارد. کافی است بلندگوی گوشی تان را با دوربین آن مقایسه کنید تا ببینید این عضو گوشی تان چقدر ابتدایی و ساده باقی مانده است. فراگیر شدن چنین فناوری هایی کمک می کند کیفیت دنیای صوتی داخل گوشی های هوشمند به کیفیت دنیای تصویری آن برسد. ما برای مرور خاطرات مان عکس و فیلم می گیریم چون مطمئنیم همه چیز دقیقاً همانطور که هست ضبط می شود. این فناوری ها به ما کمک می کند خاطرات شنیداری مان را هم همانطور که هستند ثبت و ضبط کنیم.

منبع