اخبار علمی : پل کاغذی که از 22 هزار ورق کاغذ درست شده است

0
2
این پل کاغذی از 22 هزار ورق کاغذ و بدون استفاده از چسب ساخته شده است
این پل کاغذی از 22 هزار ورق کاغذ و بدون استفاده از چسب ساخته شده است

در شمال انگلستان پلی وجود دارد که از 22000 ورق کاغذ درست شده است. قبل از اینکه سوالی برایتان پیش بیاید باید بگوییم که بله، می توانید روی آن راه بروید. این پل کمانی شکل کار یک هنرمند بریتانیایی به نام استیو مسام است که تخصصش قرار دادن سازه های غیرعادی در مکان های غیرعادی است؛ مثل قرار دادن یک پل کاغذی در مناطق روستایی انگلستان.

این پل کاغذی ساختار بسیار پیچیده ای دارد و در ساخت آن از هیچ چسب، منگنه یا براکتی استفاده نشده است.این پل کاغذی شبیه هر کمان دیگری است و برای پایدار ماندن به فشرده سازی متکی است. ساخت یک پل کاغذی تفاوت زیادی با ساخت یک پل سنگی ندارد. مسام برای ساخت این پل کاغذها را به دسته های هزارتایی تقسیم کرد و سپس آنها را در یک فریم چوبی قرار داد تا شکل کمان بگیرند. با رسیدن کار به قسمت های داخلی فشار کاغذها آنقدر زیاد شده بود که برای جا دادن باقی آنها باید از چکش استفاده میشد. بعد از اینکه همه کاغذها سرجایشان قرار گرفتند، فریم چوبی جدا شد و پل بدون هیچ پایه ای سرجایش قرار گرفت.

این پل کاغذی از 22 هزار ورق کاغذ و بدون استفاده از چسب ساخته شده است
این پل کاغذی از 22 هزار ورق کاغذ و بدون استفاده از چسب ساخته شده است

مسام از کاغذهای کاملاً معمولی با ضخامت 0.26 میلیمتر و ابعاد 69 در 88 سانتیمتری استفاده کرده است. این پل کاغذی 4.5 تنی با دو پایه سنگی (به وزن 1.5 تن) که وزن پل را تحمل میکند، قاب بندی شده است. جالب است که بدانید این پل کاغذی وقتی خیس می شود مقاوم تر و محکم تر می شود و این ویژگی برای آب و هوای انگلستان کاملاً مناسب است. وقتی باران ببارد، الیاف کاغذی متورم می شوند و بخاطر فشردگی پل نمی توانند از قاب بیرون بزنند. این پل می تواند 4.5 تن وزن معادل وزن 60 گوسفند را تحمل کند.

این پل کاغذی از دو هفته پیش افتتاح شده است و از آن زمان بیش از 7000 نفر از روی آن عبور کرده اند. این پل فقط مخصوص مناطق روستایی نیست و میتوان نمونه های مشابه آن را در هر جای دیگری نصب کرد. مسام میگوید این پل می تواند یک چارچوب مرجع برای هر کسی باشد که میخواهد نمونه های مشابه آن را بسازد.

در ساختنی بخوانید :
آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟

منبع