خیلی زود همه وسایل ما اینترنت خواهند داشت؛ ماشین تان، پخچال تان و شاید حتی میز کارتان. شاید فکر کنید که موجودی های سخت افزاری و نرم افزاری حال حاضر با رسیدن به چنین موقعیتی فاصله زیادی دارد اما کمپانی های بزرگ برای محقق شدن این وضعیت ایده آل نهایت تلاش شان را می کنند؛ بنیاد رزبری پای و مایکروسافت اخیراً اطلاعیه ای منتشر کرده اند که تولید کنندگان را به ساخت دستگاه های هوشمندی که از مینی کامپیوترها استفاده می کنند، مشتاق تر کرده است.

رزبری پای 2 علاه بر پشتیبانی از ویندوز 10، حافظه بیشتر و پردازنده قویتری هم دارد
رزبری پای 2 علاه بر پشتیبانی از ویندوز 10، حافظه بیشتر و پردازنده قویتری هم دارد

رزبری پای یک کامپیوتر به اندازه کارت اعتباری است که می توان از آن برای ساخت دستگاه های هوشمندی که در اتوماسیون خانگی و صنعت بازی و موسیقی کاربرد دارند، استفاده کرد. جدیدترین نسخه رزبری پای با نام رزبری پای 2 PI 2)) نسبت به نسخه قبلی برتری های زیادی دارد. رزبری پای 2 با استفاده از مجموعه دستورالعمل جدید ARMv7 از پردازنده تک هسته ای MHz ARM 700 به سمت پردازنده چهار هسته ای MHz 900 حرکت کرده است و در نتیجه توانایی های دستگاه به میزان زیادی افزایش یافته است. این تغییر به معنای عملکرد بهتر رزبری پای است چون هسته های چندگانه می توانند چند وظیفه مختلف را بصورت موازی انجام دهند و در مورد رزبری پای 2 افزایش تعداد هسته ها موجب افزایش سرعت هم شده است. زبری پای 2 جدید از رم یک گیگابایتی پشتیبانی می کند و به این ترتیب حافظه رزبری پای 2 برابر شده است (در نسخه قبلی حافظه رزبری پای 512 مگابایت بود). شاید این میزان بنظرتان خیلی کم بیاید اما هر کاربر رایانه ای می تواند به شما بگوید که هیچگاه نمی توانید حافظه خیلی زیادی در دسترس داشته باشید.

در ساختنی بخوانید :
رله (Relay) چیست و چگونه کار می کند ؟

و اما قیمت رزبری پای 2 ؛ اگر انتظار دارید با 4 برابر شدن تعداد هسته های پردازنده و 2 برابر شدن حافظه قیمت هم چند برابر افزایش یافته باشد، خبر خوبی برایتان داریم. تمام این امکانات جدید دقیقاً با قیمت نسخه اول رزبری پای ارائه شده است : 35 دلار.

همه این اخبار واقعاً امیدوار کننده است اما تصمیم جدید مایکروسافت است که میتواند این سخت افزار را وارد یکی از بکرترین و تازه ترین بخش های بازار تجهیزات الکترونیکی کند. مایکروسافت اعلام کرده است رزبری پای 2 از ویندوز 10 پشتیبانی خواهد کرد. تا پیش از این استفاده از رزبری پای به معنای اجرای یک سیستم عامل متن باز مثل لینوکس بود. اما چون رزبری پای 2 از مجموعه دستورالعمل ARMv7 استفاده می کند با سیستم عامل مایکروسافت سازگار شده است. به لطف برنامه نویس ویندوز برای اینترنت اشیا، علاقه مندان می توانند یک کپی از ویندوز 10 برای رزبری پای 2 را بصورت رایگان دریافت کنند.

ترکیب رزبری پای 2 با مایکروسافت، رزبری پای را برای کسانی که پیش از این به ساخت برنامه های کاربردی برای دستگاه ها تمایلی نداشته اند به یک ماجراجویی بسیار جالب تبدیل کرده است. در واقع استفاده از رزبری پای 2 برای ساخت دستگاه های هوشمند به معنای یادگیری یک سیستم جدید و یا یک زبان برنامه نویسی جدید است. حالا طرفداران رزبری پای و دستگاه های هوشمند می توانند با استفاده از ابزار توسعه دهنده ویندوز راهکارهای نرم افزاری و سخت افزاری متنوعی بسازند. از آنجاییکه افراد زیادی نرم افزارهایشان را مبتنی بر ویندوز می سازند حتی اگر بخش کوچکی هم از آنها هم از رزبری پای 2 استفاده کنند، میتوان انتظار داشت یک جهش بزرگ در بازار تجهیزات هوشمند و اینترنت اشیا ایجاد شود.

در ساختنی بخوانید :
کشف این پروتئین جدید ساخت گوشی هوشمند را ساده تر می کند!

منبع