هزینه طراحی داخلی ساختمان بسیار بالاست و هزینه مسکن هم روز به روز افزایش می یابد. به همین خاطر همه ما شانس این را نداریم که طراحی مورنظرمان را روی خانه هایمان پیاده کنیم. اما نباید خیلی هم ناامید باشید؛ شرکت معماری تجربی S-AR در مکزیک ایده های خوبی برای این حل این مشکل دارد.

کشور مکزیک در چند سال گذشته با مشکل کمبود مسکن روبروست. دانشگاه وارتون مکزیک در مقاله ای که در سال 2011 منتشر کرد به کمبود گزینه های تامین مالی برای ساخت مسکن پایدار اشاره کرده بود؛ مشکلی که منجر به کمبود 9 میلیون خانه در این کشور شده است (البته این رقم مربوط به سال 2011 است و گزارش ها نشان می دهند که این آمار در چهار سال اخیر افزایش یافته است). دولت مکزیک برای حل این مشکل به بدنبال ساخت خانه های مقرون به صرفه بوده است – بویژه در اطراف مکزیکو سیتی و مناطق شهری بزرگ – تا شهروندان بتوانند خانه پیدا کنند. اما این راه حل خودش یک چالش دیگر ایجاد می کند: چطور می توان برای چیزی مثل مسکن که تا این اندازه شخصی است از یک راه حل کلی استفاده کرد؟

سزار گوئرو،بنیانگذاری کمپانی S-AR می گوید: ” عقیده ما این است که هر خانواده ویژگی ها و نیازهای منحصر به فردی دارد و خانه اش هم باید منحصر به فرد باشد.” مجموعه کارهای شرکت معماری S-AR شامل پروژه های استاندارد مثل خانه های شخصی و ساختمان های آموزشی می شود اما این شرکت پروژه های غیرانتفاعی هم دارد که Comunidad Vivex نام دارد. گوئرو و همکارانش در این پروژه که در شهرهای مونتری و مکزیکو اجرا شده است، بدنبال یک پروژه آرمانی و تجربی هستند.

در ساختنی بخوانید :
جراحی روانی ! درمانی عجیب برای بیماری های روانی

شرکت S-AR این خانه ها را با همکاری یک خانواده که در این منطقه زندگی می کنند، ساخته است. این پروژه شامل خانه مکعب شکلی می شود که در طبقه همکف یک فضای اشتراکی منعطف دارد و در طبقه های بالاتر فضاهای خصوصی تری مثل اتاق خواب قرار دارد. خانواده ای که در این طرح شرکت کرده اند از قبل زمینی که خانه روی آن ساخته می شود را خریده اند. اما چون سرپرست خانواده یک کارگر ساختمانی 32 ساله است که امنیت شغلی بالایی ندارد، تامین مالی فرایند ساخت خانه به یک مشکل تبدیل شده بود. به همین خاطر برخی از موسسات محلی هزینه های بلوک های بتن، تخته سه لا و شیشه ها را پرداخت کرده اند و خود خانواده – با کمک همسایه ها – هم خانه را ساخته اند. طراحی و ساخت خانه هم هیچ هزینه ای نداشت زیرا خود خانواده اینکار را انجام دادند.

کاری که این شرکت معماری می کند، مثال عینی این ضرب المثل قدیمی است که می گوید ” برایش ماهی نگیر؛ ماهی گیری را یادش بده” . ایده خلاقانه این شرکت دقیقاً همینکار را می کند؛ گوئرو برای پیاده سازی پروژه خانه های آزمایشی Comunidad Vivex با کارگران منطقه مونترو که به به مسکن نیاز دارند، کار می کند.

گوئرو درباره پیاده سازی این طرح گفته است: ” ساخت این خانه های آزمایشی منجر به صرفه جویی در هزینه ها می شود. این کارگران ساختمانی می دانند که باید چکار کنند و می توانند این پروژه را با تجربه های کاری شان غنی تر هم کنند. طراحی این خانه ها بصورت مشارکتی انجام می شود و ایده اصلی طراحی خانه ها را خود کارگران می دهند. “

در ساختنی بخوانید :
ایفل ، استخوان و معماری اعجاب برانگیز

منبع